YAZARLAR

■ Beraber ağlamaktaki tatlılık kadar hiçbir şey kalpleri birbirine bağlamaz.

■ Tüm sanatların en büyüğü birlikte yaşama sanatıdır.

***

Üslubun yumuşatılması ve iletişim kanalları oluşturularak açık tutulması gergin havayı yumuşatabilir m? Ülkemizin yüksek çıkarları için bu konu mutlaka tartışmaya açılmalıdır.

Tek Türkiye var, bu da bizim anavatanımız Türkiye’dir. Türk’ü, Kürt’ü, Çerkez’i, Laz’ı, diğerleri ile Sünni’si, Alevi’si, Süryani’si vs. asırlardır birlikte kardeşçe yaşamıyor mu?

Bir araştırma kurumu 32 bin 482 kişiye “Kendinizi ait hissettiğiniz etnik köken hangisi?’” diye sordu. 67 farklı milletten vatandaş çıktı Bu soruya 392 kişi yanıt vermezken, 32 bin 90 kişi kendisini ait hissettiği etnik kökeni açıkladı. Etnik köken oranlaması yapılırken Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2010’da Türkiye nüfusu olarak açıklanan 73 milyon 722 bin 988 rakamı temel alındı. Araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’de “Türk’üm’’ diyenlerin sayısı 57 milyon 89 bin 942 kişi. “Kürt’üm” diyenlerin sayısı ise 8 milyon 693 bin 293. Üçüncü sırada da Lazlar yer alıyor. Lazların sayısı 1 milyon 656 bin 412 kişi. Diğer etnik kökenleri de dikkate aldığımızda yapımız tam bir mozaik. Uzun yıllar gül gibi geçinip gittik.
Dün’lere dönmek, şimdi bir özlem oldu.

Kimi siyasal aktörler olayları kaşımasa, dingin bir iklimin egemen olsa normalleşme sürecine girileceği kuşkusuzdur. Birileri köpürdükçe köpürüyor, diğerleri kaşıdıkça kaşıyor; bize, size ve onlara yazık oluyor. Hedefe ulaşmak için öncelikle “sağduyu Köprüsü” nden geçmeli, huzur meydanlarına ulaşmalıyız.

■ İçişleri Bakanlığı Gezi Parkı olaylarına ilişkin çıkardığı bilançoyu basına yansıtarak kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, Gezi Parkı protestoları 81 kentin 79’unda yapıldı. Bir aya yaklaşan eylem sürecinde, gösterilerin büyük bölümü İstanbul ve Ankara’da yaşanırken, sadece Bingöl ve Bayburt’ta eylem yapılmadı. Bu süreçte yaklaşık 2.5 milyon kişi eylemlere katıldı, 4 bin 900 eylemci “şüpheli” savıyla gözaltına alınırken, 600’den fazla polisin,

4 bine yakın eylemcinin yaralandığı belirlendi.
Performans sanatçısı Erdem Gündüz’ün Taksim’de başlattığı “duran adam” eylemine her gün ortalama 50 insanın “bireysel” olarak katıldığı saptandı. Duran adam eylemcilerinin kimileri gözaltına alındı. Valiliklerden gelen bilgilere göre, 58 kamu binası, 68 Mobese kamerası ve 337 işyerinin tahrip edildiği, 90 belediye otobüsü, 214 özel araç, 240 polis aracı ve 45 ambulansın kullanılamaz hale geldiği anlaşıldı. Eylemlerde, 14 çeşitli parti binası zarar gördü, zararın 140 milyon lira olduğu anlaşıldı. Zararların yüzde 90’ının İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Antalya, Artvin, Bursa, Edirne, Eskişehir, Hatay, Kocaeli, Mersin, Samsun, Kayseri, Manisa ve Tunceli’deki olaylarda gerçekleştiği saptandı.

■ Olayların can, mal, turizm ve preştij açısından bilançosu da ağır oldu; 4 kişi öldü, 7 kişi gözünü kaybetti, onlarca yaralı var. Batı dünyasında prestij kaybımız her geçen gün büyürken, AB ve kimi ülkeleri karşımıza aldık. Turizmimizde ise kan kaybımız sürüyor. Olan ülkeye oluyor ve yazık oluyor. ülkeyi esenliğe kavuşturmanın etkin yöntemi birlik ve beraberliktir. Oy kaygısı ile kolaycılığa ve ucuzluğa kaçmadan tansiyon düşürülmelidir;

“İnsanları birleştiren duygular, ayıran da fikirlerdir. Duygular bizi bir araya getiren basit birer bağdır. Fikirler ise, çeşitlilik prensibinin temsilcileridirler ve bu yüzden insanları çeşitli gruplara ayırırlar. Gençliğin dostluğunu meydana getiren duygulardır.
Yaşlılığın hiziplerini çıkaran ise fikirlerdir.
Eğer, bunun zamanında farkına varabilir ve başkalarına daha toleranslı bir gözle bakacak şekilde düşüncelerimizi eğitebilirsek, daha barışçı bir karaktere sahip olur ve fikirlerin dağıttığı insanları, duygu bağları ile bağlamayı başarırız.”

BİR DAMLA:

■ Soylu insan, hak ve adaleti her şeyin üstünde tutar.

> Yeni Meram >Yazarlar > BİRLİK ÇAĞRISI!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.