YAZARLAR

BİR ZAMANLAR KONYA SİYASETİ!-Erol Sunat-Yeni Meram Gazetesi

Çok partili sistemin Anadolu’da yıldızını parlattığı şehirlerden biriydi Konya.
14 Mayıs 1950 tarihindeki seçimi kazanan Demokrat Parti, Konya seçmeninin oylarıyla 17 Milletvekili çıkarmıştı. Bu 17 isim çok partili dönemin ilk Konya Milletvekilleri olarak, Ankara’ya doğru Konya’yı temsil etmek üzere yola çıktılar.
İşte o dönemin ilk Konya Milletvekilleri;
Abdurrahman Fahri AĞAOĞLU, Rifat ALABAY, Kemal ATAMAN, Hidayet AYDINER, Ziya BARLAS, Remzi BİRAND, Sıtkı Salim BURÇAK, Abdi ÇİLİNGİR, Ömer Rıza DOĞRUL, Ziyad EBÜZZİYA, Ali Rıza ERCAN, Mahmut Saffet GÜROL, Tarık KOZBEK, Muammer OBUZ, Himmet ÖLÇMEN, Murat Ali ÜLGEN, Umran Nazif YİĞİTER
*****
Çok Partili dönemde, Konya Siyaseti oldukça renkli isimler yetiştirdi. Onlarla yıllar öncesinde röportajlar yapmış ve yayınlamış biri olarak, onlardan dinlediklerimi sizlerle paylaşıyorum;
Anavatan Partisi Konya İl Başkanlarından Abdullah Üzülmez anlatıyor;
Anavatan Partisi dönemi kapandı. Bana göre yazık oldu. Böyle olmaması gerekirdi. Bu parti bu ülkede çığır açmıştı. Allah böyle takdir etmiş.
Geriden gelen Genel Başkanlar, Milletvekilleri, idareciler maalesef Turgut Beyin ölçeğinde devam ettiremediler.
Konya’nın İlçe sayısının 31’e çıkması…Merkez İlçelerin kurulması…Büyükşehir Belediyesine dönüşme…
Bizim zamanımızda oldu.
Ahmet Öksüz Beyin dönemi Konya’nın önemli dönemlerinden birisidir.
Ama ne yazık ki, oy olarak Türkiye birincisi olmamıza rağmen, 1989 Mahalli İdare seçimlerinde Malatya haricinde bütün şehirlerde seçimi kaybettik. Belediye Başkanımız Ahmet Öksüz Beyle birlikte Ankara’ya gitmiştik. Partimizin Teşkilat Başkanı İbrahim Özdemir Bey odasında oturduk.
Bizden başka misafirleri de vardı. Misafirleri kalkınca, bizde müsaade istedik.
Tam kalkacaktık ki…Siz kalın dedi. Ben misafirlerimi uğurlayayım, sizlerle konuşacağım bir konu var.
Biraz sonra geldiğinde, Ahmet Öksüz Beye dönerek;
– Ahmet Bey dedi, sizi tebrik ediyorum. Biz Türkiye çapında bir Kamuoyu yoklaması yaptırmıştık. Siz o kamuoyu yoklamasından yüzde 61.8 ile birinci çıktınız. İstanbul’da Bedrettin Dalan Bey yüzde 60 almıştı. Kendisi kaprisli bir insan olduğu için, İstanbul’u birinci, sizi ikinci ilan ettik. Oysa birinci sizdiniz, onu söylemek ve sizi tebrik etmek istedim.
*****
Adalet Partisi Konya İl Başkanlarından rahmetli Adnan Ağırbaşlı anlatıyor;
Aday adaylarına yola çıkarken ilk göstereceğim hedef su…
Bunlar bize Allah’ın bir lütfu. Fırat’ın kolu Karasu, Kızılırmak’ın kolu Delisu. Bu iki suyun çıkış kaynakları arasındaki mesafe 30 km. Bir tünelle bu iki nehri birbirine bağlayacaksınız. Sivas-İmranlı barajı bu iki kolu birleştirmek için ideal bir başka nokta. Bu su Kızılırmak vadisiyle Haymana’ya oradan Nevşehir’e, Kayseri’ye ve Konya’ya doğru gelebilir. Bölgenin kaderi buna bağlı.
Bunu kim yaparsa yapsın, eli öpülen insan olur.
*****
1977 CHP Konya Milletvekili Hüseyin Kaleli anlatıyor;
Ermenek’in bir köyü var, Muzvadı ( Dumlugöze). Büyükçe bir köy. 800 seçmeni vardı o zamanlar. On köye gideceğinize bir Muzvadı’ya gitseniz yeterdi.
Köyün yolu yok. Belli bir yere kadar geldik. Arkadaşlara dedim ki, ben bu köye gideceğim. 4-5 kilometre kadar yürüdükten sonra köye geldim.
1973 seçimlerinde Muzvadı köyünden MSP’ye beş yüzden fazla oy çıkmıştı.
Köylü vatandaşlara dedim ki, bende bir köylü çocuğuyum. Buraya gelirken Göksu üzerinde andıçtan çatılmış bir köprünün üzerinden köyünüze geçerek geldim. Köprüyle suyun arası 20 metre, düşenin cenazesi bile bulunmaz.
Yolunuz yok…Beliniz yok…Elektriğiniz yok…Suyunuz yok…Köprünüz yok…
Oy verirken vatandaşsınız, askere giderken vatandaşsınız, vergi verirken vatandaşsınız. Sizin “ Vatan” kısmınızı almışlar, geriye size “ Daş” kalmış.
Hüseyin Kaleli olarak size söz veriyorum. Bize oy verin, köprünüzü, yolunuzu, elektriğinizi, suyunuzu bağlatacağım dedim.
Muzvadı köyünden altıyüz küsur oy geldi CHP’ye.
1978’de iktidar olduk. YSE’nin bütün iş makinalarını oraya yığdım. Yollarını yaptırdım. Bir depo yaptırtıp içme suyunu şebekeden getirttim. Köye elektrik bağlattım. İki tane köprü ihale ettirdim. Ancak köprülerin yapılıp bittiğini göremedim.
Muzvadı’lılar eski garaja gelip de bana rastladılar mı, bir Şeyhin eline sarılır gibi ellerime sarılırlardı.
*****
Konya’da MHP’nin kurucularından Avukat İhsan Ceylan anlatıyor;
Benim milliyetçilik görüşüm, düşüncem değişmiş değil. Ben gençlere milliyetçiliği tavsiye ediyorum. Biz ırkçı değiliz. Türk milliyetçisiyiz.
Maalesef Türküm demek suç sayılacak hale geldi. Ben bunlara üzülüyorum.
Biz meydanlarda Türklüğün şanını…
Türklüğün ilerlemesini…
Türklüğün tarihini, her şeyini savunan kimselerdik.
Bugün aynı fikirdeyim. Gençlere başka ideolojilere kapılmadan Türk milletine hizmet ederek, Türk vatanının bölünmez bütünlüğünü korumak gibi ana prensipleri bırakmadan, bu inançla çalışmalarını tavsiye ederim. Gençlere en büyük tavsiyem çalışmak, çalışmak olacak.
Benim okuduğum yıllarda evlerde elektrik yoktu. Gaz lambası ışığında çok çalıştım. Evimiz Mevlana’nın arkasındaydı. Çalışanın karşılığını Allah veriyor.

> Yeni Meram >Yazarlar > BİR ZAMANLAR KONYA SİYASETİ!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.