Torku Jelifest

Bir Zamanlar adlı proje kabul edildi

  • Giriş Tarihi: 26.02.2015 14:39
  • Güncelleme Tarihi: 14:39
Bir Zamanlar adlı proje kabul edildi

Meram Dere Zafer İlköğretim Okulu’nun proje sahibi olduğu, Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesi ortaklığı ile hazırlanan “Once Upon A Time (Bir Zamanlar)” adlı proje AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından kabul edildi.

Mutlu Akü

Proje ortaklarından Romanya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Belçika ve Estonya’dan gelen eğitimciler Dere Zafer Ortaokulu Müdürü Mesut Yıldırım ile birlikte Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’yu ziyaret etti.

Küreselleşme nedeniyle dünyanın global bir köy haline geldiğini belirten Başkan Toru, “Hibe tutarı 93 bin 800 euro olan bu projenin temel konuları; öğrencilerde iletişim becerilerinin geliştirilmesi, dikkat dağınıklığının önlenmesi, eleştirel düşünme kabiliyetini geliştiren tekniklerin öğretilmesi ve farkındalığın artırılmasıdır. Son yıllarda teknolojinin hızla gelişmesinin öğrenciler üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu tespit edilmiştir. Dikkat dağınıklığı, duyarsızlığın artması, bilinç noksanlığı, kendini yazılı ve sözlü olarak ifade edememe, okula karşı olumsuz tavır, eleştirel düşünce becerileri eksikliği ve telaffuz hataları bu olumsuz etkilerden bazılarıdır. Bu projede öğrencilerden hikâye yazma ve yazdıkları hikâyeyi resmetme yoluyla kendilerini ifade etmeleri beklenmektedir. Türkiye’de başlatılacak olan hikâye yazımı ortak ülkelerde devam ettirilerek tamamlanacaktır. Öğrenciler yazdıkları hikâyeleri resimleştirerek görsel hafızalarını da geliştirmiş olacaklar. Böylece hem edebi yönden eksikliklerini tamamlayacaklar hem de iletişim becerilerini artırarak toplumsal diyalog çerçevesinde teknolojinin ortaya çıkardığı olumsuzlukları bertaraf edebileceklerdir. Projede yer alan ortaklar Türkiye, Romanya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Belçika ve Estonya’dır. Proje süresi 2 yıldır” diye konuştu.

Yerel yönetimlerin tek görevinin fiziki belediyecilik olmadığına dikkat çeken Başkan Toru, “Belediyeler kültürel ve sosyal faaliyetlere, gençlerin ve çocukların eğitimine de önem vermelidir. Belediye olarak biz bu konuda elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Dere Zafer Ortaokulu Müdürü Mesut Yıldırım da projeye ortak oldukları için ve verdikleri destekten dolayı Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’ya teşekkür etti.
Proje ortağı ülkelerden gelen bir öğretmen, öğrencileri tarafından yapılan ve ülkelerinin kostümlerini yansıtan bir hediyeyi Başkan Toru’ya takdim etti. Başkan Toru da misafirlere Meram’ı anlatan İngilizce bir kitap hediye etti.> Yeni Meram >Konya > Bir Zamanlar adlı proje kabul edildi
HABER YORUMLARI