YAZARLAR

Denetlendiği vakit sevinen, eleştirildiği vakit gülen insana büyük adam denir.

***

Teşekkür, Büyükşehir Belediyesine, özellikle de eski kapı komşum Sayın Tahir Akyürek’e.

Daha önce değinmiştim, her nimetin bir külfeti olması doğaldır. Hızlı tren konusu ilk gündeme getiren ve konuya ilişkin onlarca yazı yazan bir gazeteci olarak demiştim ki;

Sille yolu alt geçidi bir felaket, her an trafik faciası olabilir. Konuyu biraz daha açayım; Rauf Denktaş Caddesinde oturuyorum, Sayın Akyürek Başkanın seçilmeden önce oturduğu apartmanla karşı karşıyayız. Yeni yapılanma ve nüfus yoğunluğu sille alt geçidini öylesine önemli konuma getirdi ki. Konya’da olduğum günlerde her sabah saat 06.00 evden çıkar, alt geçidin minnacık yaya yolundan cambazlıkla geçer, Nene Hatun Parkında yürüyüşümü yapar, aynı yoldan tekrar eve dönerim.

Hızlı tren nedeniyle, yukarıdan geçişler tarihe karışınca yayalar, alt geçitten araçlarla adeta burun buruna geliyor. Sabahın köründe bile sürücüler, alt geçitten “ölüm” hızıyla gidip geliyor. Trafik kuralları sıfır; trafik etiği de hak getire! Geçitteki gidiş- geliş minnacık yaya yolunun genişletilmesine ilişkin önerim uygun görülerek hemen çalışmalarına başlandı ve kısa sürede de tamamlandı. Olası kazaların önüne geçildi, yayalar da rahatladı.

Teşekkürler Sayın Tahir Akyürek Başkan.

Büyükşehir Belediyesinden söz açınca bir isabetli atamayı da dile getirmeliyim. Ahde vefaya büyük değer veren, Yazarlar Birliği Eski Başkanı kadim ve aziz dostum, Ahmet Köseoğlu’nun Niğde Başkan Yardımcılığını bırakıp Konya’ya dönmesine çok sevindim. Ahmet kardeşimiz, gazetecikten, edebiyattan, sanattan iyi anlar. Basınla iletişimi sıcak ve sevecendir. Bunu şöyle okumak da olanaklıdır; Büyükşehir Belediyesinin kapsama alanına giren ve şimdiye dek kulak ardı edilen öneri ve eleştiriler yakından izlenip değerlendirecek, makul ve yasal olanlar için gereken en kısa sürede yerine getirilecektir. Bir kısım basınla değil tümüyle iletişim kurulacaktır. Örneğin benim Belediyenin etkinliklerinden şimdiye değin haberim olmadı, çağrılmadım.

Hoş geldin Sayın Köseoğlu memleketine.

***

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Akyürek’e teşekkür, Selçuklu Başkanı Sayın Uğur İbrahim Atlaya da bir uyarı;

Nalçacı hafta pazarına yerlicilerin girmesi yasaklanmış; çok, ama çok garip! Zabıtalar Perşembe günleri Nalçacı Pazarında adeta yerlici avına çıkıyor Yerlicilerin ana caddenin iki tarafında yer almalarını onaylamıyorum; kent trafiği işçin tehlike oluşturmaktadırlar. Pazaryerindeki boşluklara ve ara sokaklara pek ala yerleştirilmeleri de olanaklıdır.

Başkan’ın başarılarını yadsımıyoruz. Ancak, sinek küçük de olsa mide bulandırıyor. Ufak ihmal ve hatalar, başarıların üstünü örtebilir. Buna gönlümüz razı olmadığı için “uyarı” görevimizi yerine getiriyoruz ve diyoruz ki;

Bir Konya sever olarak kent ekonomisine katkıda bulunmak istiyoruz. Bahçesine ektiği salatalığı, kabağı, domatesi, patlıcanı, biberi, naneyi, tereyi, maydanozu… üç beş ağaçtan kopardığı, kayısıyı, elmayı, kirazı, vişneyi vb. satarak geçinmeye çalışan yerliciler! Benim param, ensesi kalın Antalya -Adanalı vb. yetiştiricilere ve aracılarına değil, sana ulaşsın! Konya’nın bazı semt pazarlarına “yerlici yasağı” koymak, hangi mantık ölçüsüne uyar? Nedenini sorduğum iri cüsseli, gözlüklü Zabıta Amiri beyin “yerliciler için Uğur’luya git!” dayatmasını da garipsiyorum. Yerlisine kapalı, yabancısına açık bir Konya Pazarı olamaz. Bu, aynı zamanda eşyanın doğasına da aykırıdır.

Nerede benim Mehmet ağam, Osman amcam!

Ben, yerlicimi istiyorum. Konya’nın bütün semt pazarlarında yerliciler ön safta olsunlar istiyorum. Öncelikle onlara yer bulunmalı, Nalçacıdaki Zabıta görevlileri Uğurlu ya da başka semt pazarını adres vermemelidir.

Nalçacı da yerliciler için o kadar alan var ki, örneğin pastanenin yanında uzanan yol ve…

Sayın İbrahim Uğur Altay’ın, ilgi ve bilgisine!

BİR DAMLA:

Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

> Yeni Meram >Yazarlar > BİR TEŞEKKÜR VE BİR UYARI!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.