YAZARLAR

■ 1968 yılının son günü. Asırlar kadar uzun gelen sürgün yıllarından sonra ilk defa yeni bir yıla halkımla, halkımın çocukları ile birlikte giriyorum. Halkımla olmak, mücahitlerle omuz omuza mücadele etmek benim için en büyük mutluluk. Acılarımı yüreğime gömdüm… Geriye bakacak zamanımız yok… Önümüzde zorlu ve çetin bir yol, başarıya ulaştırılması gereken soylu bir mücadele var… 1968 yılının bu son gününde Tanrımdan yine tek bir dileğim var; Şehitlerimizden emanet aldığımız mücadelemizde bize güç ver… bu küçük vatan parçasında bayrağımız inmesin, ezan sesleri dinmesin. *** Sabaha iki acı haberle uyandık; Kahramanlık tarihimizin yiğit ve simge adlarından Rauf Denktaş artık yoktu… Yok olan biri daha vardı; Türk Futbol tarihinin efsane adlarından Ordinaryüs’ü Lefter Küçükandonyadis… Sayın Rauf Denktaş’ın son sözleri bir vasiyet değeri ve niteliğindeydi; Burası bağımsız Cumhuriyet! Ömrünün son dakikalarına kadar devletin varlığını vurgulayan ve Kıbrıs Türklerine sürekli, “Devlete ve bağımsızlığa sahip çıkın, anavatan Türkiye’ye güvenin” çağrısı yapan Denktaş, Kıbrıs Türklerinin eşit egemen hakkından, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden ve Türk askerinin adadaki varlığından taviz vermedi. Ulusal Kahraman Denktaş’ı değerlendirmelere satırlar yetmez, en iyisi Türk büyüklerinin özet görüşüdür; ■ Bıraktığı en büyük miras Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Sayın Denktaş’ın kaybı, sadece Kıbrıs Türklerinin değil, tüm Türk Milletinin kaybıdır. Milletimiz gerçek bir kahramanını yitirmiştir.

Türk dünyası, milletimiz, Kuzey Kıbrıs ’taki soydaşlarımız, çok büyük bir evlatlarını kaybetmişlerdir. Allah rahmet eylesin. 50 seneyi aşan bir mücadelede kendisiyle beraber olduk. Yiğit, yürekli, inandığı davaya sadakatle bağlı bir devlet ve siyaset adamıydı. Kendisi, Kıbrıs davasının kahramanıdır. Hizmetleri unutulmayacaktır.

■ Bir tarih daha göçmüştür. Kıbrıs Türk halkının ve Türklük dünyasının başı sağolsun. Sadece Kıbrıs Türkü değil Türklük dünyası bir liderini kaybetmiştir. Yaslı aileye başsağlığı diliyorum. Elbette Kıbrıs Türk halkı Baba Denktaş’ı unutacak değildir. ■ Denktaş, sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin değil bütün Türk milleti için önemli bir değerdir.

Kıbrıs Türklerinin yetiştirdiği değerli devlet adamı Denktaş’ın vefatı, sadece KKTC’de değil, Türkiye’de de derin bir hüzne yol açmıştır. Türk milletinin gönlünde müstesna bir yere sahip olan merhum Denktaş’ın idealleri, uğruna hayatını vakfettiği KKTC topraklarında ebediyen yaşayacaktır.

Denktaşa Konya cephesinden bakmak

■ Sayın Rauf Denktaş Kıbrıs Türkleri’nin baskı politikalarına karşı yürüttüğü onurlu mücadelede oynadığı rol ile unutulmayacak hizmetler verdi. Kıbrıs Mücahitleri ve Türk Halkı onun aziz hatırasını asla unutmayacak.

■ Hayatının her sayfası mazlum milletin dertleri ile dertlenmekle geçen, yedi düvele meydan okuyan, büyük devlet ve dava adamı KKTC kurucu lideri Rauf Denktaş hakka yürüdü.

■ Ruhu şad, kabri nur, mekânı cennet olsun. Tüm Türk Dünyasının başı sağ olsun.

BİR DAMLA:

EFSANELER ÖLMEZ

Türk futbolunun gelmiş geçmiş en büyük futbolcularından Lefter Küçükandonyadis, 86 yaşında yaşama gözlerini yumdu. Efsane yıldız kısa süre önce zatürre teşhisiyle hastaneye yatırılmıştı

■ Bitti kalem doldu defter,

Huzur içinde yat Lefter!

> Yeni Meram >Yazarlar > BİR TARİH GÖÇTÜ; ARTIK RAUF DENKTAŞ YOK!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.