YAZARLAR

Şehrimizde yaşayan vatandaşlar sohbetlerimizde bazı nedenlerle stresli olduklarını ifade ediyorlar. Çoğu hesap-kitap peşinde. Masraflardan ve bunları zor karşıladıklarından, bazen de karşılayamadıklarından bahsediyorlar. Ülkemizde Güneydoğu’da komşu ülkeden top mermisi düşüyor, cevap veriliyor v.s. gazetelerde Güneydoğu’da askeri hareketlilik sanki harp öncesi bir durum çok üzücü, bağrımızı yakan polis-asker, kazaya gelen vatandaşlar, şehit haberleri… Bunlar vatandaşlarda şuur altında gerilim yaratıyor. Benzine, oto gaza, doğal gaza zamlara karşı şuur altında çözüm arıyor. Bazısında da bunlara ek ailevi dertler, hastalıklar, çocuklarının problemleri v.s. gerilimler. İşte insanlar bu gerilimlerle direksiyonlarda ve yollarda.

Bu arada trafik birçok yere kamera yerleştiriyor. Ne güzel takdir ediyoruz çünkü ani yapılan hataları tespit edecekler. Kemer kontrolleri de sağlığımız için. Ancak trafik sorunu, hele şehir içinde, sadece sürücü hataları değildir. Tamam kısaca özetlersek sürücü bir kere asla ama asla alkol alamaz. Özellikle Konya’da bu yoksa da dönüş yapmadan lütfen sinyal versinler. kırmızıda asla geçmesin, trafik işaret ve levhalarına dikkat etsin, sürat yapmasın sağdan araba geçmesin, ara yoldan ana yola fırlamasın. Tali yol, eşdeğer kavşak başlarında “4 teker stop” durup öyle kalksın. Bir de kemer taktımı tamam. Peki ya açıkça ve her gün görülen sürücü ile uzak yakın olmayan hatalar kime ait?

Kaldırımlarda delik ve çukurlar, asfaltlardaki gerekli gereksiz canı isterse kanalizasyonu yapıştıran şahsın toprakla kapattığı çukur ya da tepeler?

Cadde kenarlarında araçların tekerlerinin basacağı yerlere teneke, taş v.s. konan malzemeler? Trafik Kanunu’nda “Karayolları ve şehir içi yollarda trafiği zora sokacak malzemeler konulamaz” derken; Bakıyoruz: Kum dökülüp yolun yarısı kapatılmış, tamam bunlar belki Belediye’ye işgaliye ödüyor diyelim, peki ya yoldaki içi beton dolu ve içinde bir demir kazık çıkmış yağ tenekeleri? Görüntü kirliliği yanında isteyenin evinin, dükkanının hatta ne evi ne dükkanı olmamasına rağmen ‘civardaki paralı parka gitsin!’ diye koyulan eski lastikler, taşlar? Bunların trafikle ilgisi yok mu? yolu daraltıyor. Meram Tıp Fakültesi’nin başta Doğu Girişi olmak üzere etrafını dolaşacak ve bunları toplayıp şehir dışına atacak bir yetkili yok mu? Şehir içinde yaya kaldırımlarında buzdolabı, koltuk-kanepe, elbiseler üzerinde askı bir sürü malzeme. Sağlık Müdürlüğünün arkasındaki daracık sokakta park yasağı bakkal önünde yolda teneke kutu.

Belediyeler park ücretlerini oldukça yüksek fiyatta alırken acaba hizmet olarak da caddelerin deliksiz, çukursuz olması kadar teneke, taş v.s. konulmaması için bir dolaşan ekip kursa? Varsa bunları kaldırtsa?

Trafik kendisinden hariç park yasağı koyarak kendi yetkisine tecavüz edenlerin gerekli uyarısı ve cezasını uygulasa da sürücü de trafik işaretlerine mi? Yoldaki tenekelere mi neye dikkat edeceğini bir bilse… Böylece sürücü ve asfaltları tenekelerle dolduranlar arasındaki kavgalar da ortadan kalkar. Haydi Meram Belediyesi! Meram Tıp Bölgenizde olduğuna göre çevresinde bir tur atar mısınız? Bayağı taş-tuğla malzeme de toplarsınız bu arada… Herkese selam, saygı ve sevgiler.

> Yeni Meram >Yazarlar > Bir stress nedeni
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.