YAZARLAR

Otuz günlük Ramazan ayı, uzun bir zaman dilimi sevgili okurlar. Konya bu Ramazan’ı bir hayli hareketli geçirdi. Ankara’da yapılan Büyük Konya İftarları, İstanbul buluşmasındaki iftar programı ülkenin bir çok yerinden gelen Konyalıları buluşturdu.

Hızlı Tren’le özel seferlerinde yapılabileceği bu Ramazan’da ispatlanırken Trenlere ödenen ücretler konusu gündemde kendine yer buldu.

Bir anda seyahat etmenin vazgeçilmezi oluveren Hızlı Tren,yapılan açıklamalara göre 29 Ekim’le birlikte İstanbul-Ankara arası Hızlı Tren’le 3.5 saate iniyor. Eskişehir bağlantısı da tamam olan Konya, bundan böyle 5.5 saatte İstanbul’a ulaşacak.

Bu şu demek İstanbul’da Konya buluşmaları için, Konya-İstanbul arası Hızlı Tren kiralanabilir demek.

Kasım ayı ile birlikte sabah Hızlı trene bineceksiniz, öğle vaktinde İstanbul’dasınız demek.

Konya’nın vazgeçilmezi ve favorisi artık Hızlı Tren. Komşu kapısı oluveren Ankara, değişiklik arayanlar için en güzel alternatif. Bu Ramazanda Ankara, Konya’ya gel, gel, gel çağrısı yaptı.

Ne kadar farkındasınız bilemem amma, Ankara’yı ne kadar da çok seviyormuşuz!…

Gitmelere-gelmelere doyamadık.

Ne diyorduk Büyük Konya İftarları.

Beş bine yakın Konyalının buluştuğu iftarlarda Konya Pilavı yine iftarın vazgeçilmeziydi.

Konya siyasetçisiyle, bürokratlarıyla, basınıyla, Sivil Toplum Kuruluşlarıyla tam kadro bu programlarda yerini alırken son ayların meşhur sloganı “ Birlikte Konya’yız” mesajı veren toplu resim kareleri Ramazan ayına damgasını vurdu.

Nereye kadar birlikte Konya’yız, sorusunun cevabı yine Ramazan ayında gerçekleşen bir çok olayla su yüzüne çıktı.

Kimimiz Hızlı Trenle, kimimiz özel aracıyla, kimimiz otobüslerle Ankara’nın büklüm büklüm yollarına düştü.

İftar sonralarında, namaza gidiyoruz diye ayrılanlar, sigara içmeye diye kendini o atmosferin dışına atanlar, ve mecburi olarak masalarda kalmak zorunda olanlar gibi bir manzara çıktı ortaya.

Netice olarak ne mi yapıldı?

İftar yemeğinde bir arada olmak ve bir arada olduğumuz görüntüsü vermek için “ Birlikte Konya’yız” diyerek el ele tutuştuk ve kaldırdık ellerimizi havaya.

Hepsi o kadar.

Ellerimiz havada, neler pişti tavada?

Tavada nelerin piştiği büyük Konya iftarlarından sonra anlaşılmaya başladı. Bayram sonrasında ayrıntılar daha da netleşebilir.

Anlayan ne olduğunu anladı.

Anlamayanlar karelere bakıp, “Ana maşallah!” ne güzelde bir araya gelmişler, “ Tü..tü..tü…maşallah, nazar değmez inşallah” dediler.

Bu tabloya nazar mı değdi? Nazar mı erdi? Birilerinin nazarı mı geçti? Bilemiyoruz.

Oldu bir şeyler!…

“Birlikte Konya’yız” sloganının gardı düştü.

Sözde birlikteyiz, özde istesek de olamayız rüzgarları esmeye başladı.

Konsensüsler su geçirmez özelliğini kaybettiler!…

Ramazan ayının son günlerinde sahneye konjonktür çıktı.

Konjonktür, konsensüse ve “Birlikte Konya’yız” sözünün sağladığı sinerjiye öyle bir çarptı ki, ne sinerji kaldı, ne enerji.

Rahmetli Orhan Veli, “ Beni bu havalar mahvetti. Böyle havada istifa ettim Evkaftaki memuriyetimden.” der ya…

Birlikte Konya’yız diyenleri de, Ankara havaları mahvetti!…Böyle bir havada limoni oldular konsensüslerle, monsensüslerle!

Ankara’ya bu kadar yakın olmak, bir anda Ankara’yı yakınında hissetmek Konya’ya yaramadı. Hızlı tren adamı hızlıca götürüp, hızlıca geri getiriyor ya….

İnsanların başı mı döndü ne?

Sevinçle gelenler var…

Zil takıp oynayanlar var.

Sarı saman altından su yürütenler var.

Atını sağlam kazığa çok önceden bağlayanlar var.

Hüsranla dönenler var…

Umdukları dağlara karlar yağanlar var!…

Başı dönenler var…

Tren tutanlar var…

Ankara havasının çarptıkları var!…

Ankara havasının ilaç gibi geldikleri var.

*/*/*/*/*

Ramazan ayında bir çok gelişmeler, değişmeler, istifalar ve atamalar oldu Konya’da…

MHP’de aylardan beri boş bulunan ve ne zaman atama yapılacağı ve kimin geleceği merakla beklenen Selçuklu İlçe Başkanlığına Şakir Dinçer getirildi.

Bir önceki dönem KTO Başkanı olan, Ak Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez, daha önce istifa edeceğini açıkladığı KTO -Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığından istifa etti.

Üzerinde şehrin en önemli Odalarının ittifak ettiği ve aday göstererek Konya Sanayi Odası Başkanı seçtirdikleri Konya Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Memiş Kütükçü, hızlı yükselmesine devam ederek, TOBB Yönetim Kuruluna seçildi.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Bayram öncesi imzalanan Valiler kararnamesi ile Van Valiliğine,

Kayseri-Bünyan’lı Elazığ Valisi Muammer Erol aynı kararname ile Konya Valiliğine atandı.

2013 yılının Ramazan ayı da, böyle geldi-geçti.

> Yeni Meram >Yazarlar > Bir Ramazan böyle geçti!…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.