YAZARLAR

■ Nefsinin dileğine uyan, rahat etmesine düşkün olan, usanıp vazgeçen, dünya geçimine düşen, kendisinden emin olmayan, zahmetlere katlanmayan; bu ledünnî ilme kavuşamaz. Bu ilme ancak, Allah’a sığınan, dinini dünyasından üstün tutan kavuşur ve hikmet hazinesinden birçok mal elde eder.”

***

Konya aynı zamanda “Evliyalar” kentidir. Çeşitli uygarlıklarının merkezi bu mübarek kent’te onlarca akil insan yetişmiş, çevreye bilim, edep ve ışık saçmıştır. İşte bunlardan biri de Hz. Pir Esad Sultandır. Selçuklular döneminde yaşayan Pir Sultan IV. Kılıçaslan zamanında vefat etti. Nasreddin Hoca’nın arkadaşı olduğu söylenmektedir. Türbe ve zaviyesi Abacı Seyyid Mahallesinde Sanat Enstitüsünün güneyinde kendi adıyla anılan caminin avlusundadır.

Hz. Pir ölümünden kısa süre önce konuştu;

■ Allahü teâlâ, bütün insanlara, iman etmelerini emretti. İnsanlar arasından dilediklerine merhamet edip, bunların akla uyarak iman etmelerini nasip eyledi. Bu kullarının kalblerini iman ile doldurdu.

Yunus suresinin 25. ayetinde buyrulur ki;

“ Allahü teâlâ kullarını, selâmet, saâdet yeri olan Cennetine davet ediyor. Dilediğini bu yola kavuşturur.”

Hz.Pir Esad, şu görüşleri dile getiriyor;

■ Akl-ı selim sahibi bu denli mutlu insanlara Sâbikûn denir. Peygamberler, evliyalar, imamlar ve bütün müctehidler böyledirler. Rahmetullah Akıllarına uymayıp, Allahü teâlânın davetini kabul etmeyenlerden, dilediklerini kendi taşkın, hâllerinde bırakmakta, dilediklerini ihsan ederek, istediğinde hidâyete kavuştururken kalplerini imanla doldurmaktadır

Kendi hallerinde bıraktıklarından, gafletten uyanarak doğru yolu arayanlara merhametle hidâyete kavuşturacağını vaat etmektedir.
İslâmiyet’i işitmeyen öyle kimse vardır ki, bozulmuş, uydurulmuş dinlerin adamlarına aldanmamışlar, astronomi ve fen bilgilerinde özellikle de tıp biliminde gördükleri düzenli olayların bağlantılarını düşünerek, hilkatin sırlarını, bu hesaplı düzenin gerçeklerini anlamak istemişlerdir. Bunlar, yine aklı selîmleri sâyesinde, İslâmiyet’in bildirdiği güzel ahlâkın birçoğunu bulup, Müslümân gibi yaşamış, kendilerine ve başkalarına faydalı olmuşlardır.

■ Böyle talihli mutlu bir kimse anlar ki, her şeyi halk eden, yaratan, yok olmaktan, zararlardan koruyan bir Allah vardır. Allah her şeyi görür, bilir, işitir. Her şeye gücü yeter. Gücü, kuvveti sonsuzdur. Her şeyi, eceli, zamanı gelince yok etmektedir. İnsanları yeniden dirilteceğini, hesaba çekeceğini, iman etmiş olanlara Cennette sonsuz nimetler vereceğini, imanı olmayanları, kâfirleri Cehennemde sonsuz yakacağını bildiriyor. Onun yapmak istediğini kimse durduramaz.

■ Dertlerin, belâların gelmesine sebep, günâh işlemektir. Fakat, belâlar, sıkıntılar, günâhların afv edilmesine sebep olur. O hâlde, dostlara, belâları, sıkıntıları çok vermek lâzımdır ki, günahları kalmasın. Dostların günahını, düşmanların günahları gibi sanmamalıdır. buyuruldu. Bunlardan günâh ve kusûr sâdır olsa da, başkalarının günâhları gibi değildir. Yanılmak ve unutmak gibidir.

BİR DAMLA

■ Kim ilim öğrenmek için yola çıkarsa, Allah Teâlâ ona cennet yolunu kolaylaştırır. Melekler, ilim öğrenenlerden hoşlandıkları için onlara kanat gererler. Göklerde ve yerde bulunan varlıklar, hattâ sudaki balıklar bile âlimlerin affedilmesi için Allâh’a yalvarırlar. Bir âlimin, sadece ibâdetle meşgul olan bir kimseye üstünlüğü, on dördüncü gecesinde ayın diğer yıldızlara üstünlüğü gibidir. Âlimler peygamberlerin mîrasçılarıdır. Peygamberler, altın, gümüş değil, sadece ilmi mîras bırakmışlardır. İşte bu ilim mîrâsına konan kimse, çok büyük bir kısmete ermiş olur.

> Yeni Meram >Yazarlar > BİR KONYA EVLİYASI; Hz. PİR ESAD SULTAN
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.