YAZARLAR

Önceki yazımda Kadı Karakuşi’ye ait kimi öyküleri aktaracağımı belirtmiştim. Benim de katıldığım çalışma toplantısında

9. Cumhurbaşkanı sayın Süleyman Demirel, ziyaretine gelenlere “ Ne olacak memleketin hali?” sorusuna Karakuşi öyküsü anlatarak yanıt verdiğini söylemiş ve katılımcılara da öyküyü dile getirmişti. O öyküye ilişkin çeşitli kaynaklardan yaptığım araştırmalarda ayrıntılı bilgilere ulaşma olanağı buldum;
Karakuşi çarşıda gezerken, fırına uğramış. Tezgâhın üzerinde fırından yeni çıkmış bir ördek var. Satın almak istemiş. Fırıncı ” bunun sahibi var” bile diyememiş. Kadı’ya itiraz mı olur? Hemen sarıp sarmalayarak takdim etmiş, “afiyetle yiyiniz kadı efendi !” demiş. Bir süre sonra ördeğin sahibi gelmiş. Fırıncı çaresizlik içinde adama, ‘senin ördek uçtu’ diye bilgi vermiş. Ördek uçtu, uçmadı, uçar mı, uçmaz mı derken kavgaya tutuşmuşlar. O sırada bir gayri Müslim onları ayırmaya çalışmış. Nasıl olduysa, fırıncı elindeki sopayla gayri Müslime vurarak, bir gözünü çıkarmış.
Fırıncı baş edemeyince kaçmaya başlamış. Ördeğin sahibi ve gözü çıkan gayri Müslim arkasında onu kovalıyormuş. Fırıncı kan ter içerisinde, bir evin bahçe duvarından caddeye atlamış; bu sırada caddeden geçen hamile bir kadının üzerine düşmüş. Bu darbeyle kadın çocuğu düşürmüş. Fırıncıyı kovalayanların listesine, bu defa hamile kadının kocası da eklenmiş. Fırıncı kaçıyor, takipçileri arkasında. Can havliyle devam eden bu kaçışta, aksilikler bir türlü bitmiyor. Fırıncı bu sefer yoldan geçen bir Yahudi’ye çarpmış. Yere yığılan Yahudi yaralanmış. Sonuçta ördeğin sahibi, gayri Müslim, hamile kadının kocası ve Yahudi çabalarına karşın, fırıncıyı yakalayamamış. Mağdurların tümü fırıncıdan davacı olmuş; Dava, Karakuşinin önüne gelmiş. Önce ördeğin sahibi konuşmuş. “Efendim pişirmeye ördek verdim. Fırıncı ördek uçtu deyince kavgaya tutuştuk Ördeğimin bedelini ödesin.” Karakuşi, kara kaplı kitabı açmış. Bakalım ne yazıyor diye söylenmiş. Kitapta, ördeğin karşısında ‘Tayyar’ ibaresi varmış. Yani ördek uçabilirmiş. Hükmü vermiş hemen:
“ Ördek kuştur, kuş uçar. Dolayısıyla senin ördeğin uçtu diyorsa fırıncı, doğru söylemiştir. Davayı kaybettin.”
İkinci olarak, gözü çıkarılan gayri Müslim söz almış: ‘Fırıncıdan davacıyım, benim bir gözümü çıkardı. Cezalandırılmasını isterim.”
Kara kaplı kitap ne yazıyor bakalım demiş Kitaptaki ilgili maddeyi okumuş, mağdur gayri Müslime: “Her kim ki bir gayri Müslim’in iki gözünü çıkarırsa, onun tek gözü de çıkarılır.”
Madde uyarınca Karakuşi hükmünü vermiş:
“ Bu durumda gayri Müslim’in diğer gözünün, fırıncı tarafından çıkarılmasına. Gayri Müslim’in İki gözü çıkarıldığı için, fırıncının da tek gözünün çıkarılmasına hükmolundu.”
Kararı duyan gayri Müslim, ayağa kalmış;

“ Ben davamdan vazgeçiyorum.”
Sıra hamile kadının kocasına gelmiş. “Kadı efendi, fırıncı karımın üzerine düştü. Karım hamileydi, çocuğu düşürdü. Fırıncı cezasız kalmasın isteminde bulunmuş. Karakuşi hükmünü adamın yüzüne hemen açıklamış;
“ Karını fırıncıya teslim edeceksin, düşen çocuğu hemen yerine koyacak.”
Ne yapsın adam, bu hükümlerle baş edilecek gibi değil. “Kadı efendi, ben de davamdan vazgeçtim” demiş.
Sonunda Karakuşi Yahudi’ye seslenmiş

“ Senin şikâyetin ne?”
“ Aman efendim, ne diyeyim kadı efendi? Adaletinle bin yaşa emi”
Demirel, öyküyü anlattıktan sonra sorulan

Sorulara şu yanıtı verdiğini de aktardı;
“ Ananı öpen kadıysa, kimden şikâyetçi olacaksın?”

BİR DAMLA:

Napolyon kendisine suikast düzenleyen Generel Moreau’yu mahkemeye vermiş; yargıca da de haber yollamış;
“Sen onu mahkûm et, ben affederim!”
Mahkeme başkanından, imparatora şu yanıt gelmiş
“Peki, beni kim affedecek?”

> Yeni Meram >Yazarlar > BİR KARAKUŞİ ÖYKÜSÜ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.