Torku Jelifest

‘Bir Hilal Uğruna’ etkinliği

  • Giriş Tarihi: 25.02.2015 23:08
  • Güncelleme Tarihi: 23:08
‘Bir Hilal Uğruna’ etkinliği

Edirne’de, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Çanakkale Savaşı 100. Yıl Anma Programı kapsamında “Bir Hilal Uğruna” etkinliği düzenlendi.

Çanakkale ruhunu hissettirmeyi ve birlik olma duygusunu yaşatabilmeyi amaçlayan etkinlik, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Sahneye çıkan Dursun Ali Erzincalı, Malatya’da iki askeri uçağın düşmesi sonucu şehit olanlara rahmet, ailelerine ve Türk milletine başsağlığı diledi.

Daha sonra şiir ve naatlarla devam eden Erzincanlı, Hz. Muhammed’in katıldığı tüm savaşların da Çanakkale gibi savunma savaşları olduğunu ifade etti.

Programda daha sonra Serdar Tuncer, Çanakkale şiirlerini seslendirdi.

Tuncer de Çanakkale ruhunun iyi hissedilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Çanakkale metrekareye 6 bin merminin düştüğü yer, 1 metrekareye 5 litre kanın aktığı yer bunun için Çanakkale ruhunu iyi bilmeliyiz” dedi.

Çanakkale’de yaşanmış hikayelerin anlatıldığı, Çanakkale türkülerinin seslendirdiği programa Edirne Vali Yardımcısı Serdar Bakır, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Serhad Ocak’ın yanı sıra protokol üyeleri ve çok sayıda izleyici katıldı.

Katılımcılar program sonrası Çanakkale Savaşı müzesi ve Çanakkale savaşı fotoğrafları sergisini gezdi.> Yeni Meram >Kültür-Sanat > ‘Bir Hilal Uğruna’ etkinliği
HABER YORUMLARI