YAZARLAR

Konya ölçeği büyüyen şehirlerden biri olarak, bulunduğu konumdan en azından bir basamak daha üste çıkma arzusunda.

Buna bir çıt yukarı çıkmakta diyebilirsiniz.

Ekonomide, sanayide, ticarette, turizmde, tanıtımda bir çıt yukarıda olmak bu şehrin hayaliydi hep.

Şehrimiz böyle bir adım bekliyordu, bekliyordu amma görücüye çıkma günlerinde şehirden ziyade adı ve sözü geçenlerimiz birbirleriyle yıllardan beri yarış halinde olduklarından, şehir bir çıt yukarı çıkmaya bir türlü muvaffak olamadı!

Böyle bir alışkanlık olunca da, Başbakan çıkaran bir şehir olduğunu da bir süre tam olarak anlayamadı.

Konya’nın Başbakanlı bir şehir olduğunun farkına sanırız bayram öncesi varmaya başlayanlarla, Konya için ne yapılması gerektiğinin peşine düşenlerden bazıları bir araya gelmenin olmazsa olmaz olduğunu derinden derine düşünmeye başladılar.

Ahmet Davutoğlu’nun, Başbakan olmasıyla birlikte, Konya’nın birliğine, dirliğine ve beraberliğine kavuşacağını, şehrin kendisine bir çeki-düzen vereceğini hesap edenler, biz geç kalanlardan olmayalım mantığı ile harekete geçtiler!

Kırgınlık ve dargınlıkları sürdürmenin hiç bir getirisi kalmadığını görenler, fazla nazın çoktan aşık usandırmaya başladığını hissedenler, Konya için bizde varız diyerekten, eteklerine topladıkları taşların bir kısmından vazgeçerek, bir araya geliverdiler!

Bu görüntü, toplanıp dağılıveren bir kalabalık görüntüsü değil. Dağılırlarsa dağılan dağıldığı yerde kalır gider, endişesi hakim sanki!

Bu kareler suni kareler de değil! Karelerde olalım, aman ayrılmayalım mesajı var yüzlerde. “ Birlikte Konya’yız” diye daha bir sıkı el tutuşma var.

İşin özü, işin gerçeği, işin hakikati, bu beraberlik görüntüleri, şimdiye kadar bir araya gelemeyen insanların bir araya gelme yiğitliği hiç değil!..

Yıllardan beri surat-savat bir karış, yanyana oturup bizim küs olduğumuz her halimizden belli değil mi diye karelere yansıyanların görüntüsü de, değil!

Çünkü geçmişe ait o karelerdeki insanlarla bugün bir araya gelen insanların, hemen hemen bir çoğu aynı yüzler, aynı isimler!

Siz şimdi ne oldu da böyle oldu, hayırdır inşallah, bayramda bile süper mesai yapanlar daha önceleri neredeydiler, bu ne gayret, bu ne çalışkanlık, hayret vallahi, demeyecek misiniz?

Bu bir araya gelişin kaçarı –göçeri yok sevgili okurlar!…

Başbakan şehrinizden çıkmışsa, Başbakan’ın gözü sizin üzerinizde demektir.

Şehir bir çıt yukarı çıkmadan, kimsenin bir çıt yukarı çıkmasının mümkün olamayacağı demektir!

Bayram günü, bir araya gelip, toplantılar yapıp, üst projeler üretip Ankara’nın büklüm büklüm yollarına düşmeyi, Ankara’da toplantılar yapmayı sizler nasıl yorumladınız?

Göze girmek mi? Gözden düşmemek mi? Yoksa gözden düşmek üzere olanların, yeniden göze girme teşebbüsleri mi?

Biz Konya için Bayram günü bile çalışıyoruz demek mi?

Veyahut birden bire gönüllerine düşen Konya aşkı mı?

Yorum sizin!

Ak Partinin on yılı aşkın iktidar sürecinde hangi bayram böyle toplanılıp, bir kucak proje ile Ankara yollarına düşüldü?

Sizce de, o zamanlar bu şehrin Başbakanı yoktu, dün dündür, bugün bugündür mü denecek?

Bir çıt yukarı çıkmak hayali, insanlara bakın ne kararlar aldırıyor, ne kararlar!

Konya’yı yönetenler arasında şimdiye kadar olmayan, bulunmayan ve tesis edilemeyen dayanışmanın tesis edildiği ve hükümetle oluşan uyumun her geçen gün Konya’nın önünü daha da açtığı ve bunun devamı için ne gerekiyorsa yapılmaya devam edileceği vurgulanmış!

Konya’nın üst projeleri toplantısı adı altında Ankara’da Bayram’ın 4. Günü yapılan yaklaşık iki saatlik toplantıda, Çevre yolu yapımı ve şehrin diğer önemli meseleleri masaya yatırılmış!

Git-gel Konya altı saat, yarıya düştü ondan mı acaba?

> Yeni Meram >Yazarlar > Bir çıt yukarı çıkmak!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.