YAZARLAR

BİR BAŞKA OLUR MUHTARLARIN SEÇİMİ! - EROL SUNAT - YENİ MERAM GAZETESİ

Ne Büyükşehir seçimleri, ne Merkez İlçelerde yapılan seçimler, ne de İlçe Belediye Başkanlığı seçimleri, Muhtarlık seçimleri kadar renkli geçmedi.

Muhtar adayları, girmiş oldukları kıyasıya mücadeleye, apayrı bir renk kattılar. Bu seçimlere gelinceye kadar böyle heyecanlı, böyle çekişmeli bir seçim hiç yaşanmamıştı.

*****

Sağlık Ocağında, 5-6 yaşlarında bir erkek çocuğu ısrarla annesine soruyordu;

Anne babamın resimlerini yırtmışlar, neden öyle yaptılar?

Anne, bir başka kadınla konuşuyordu…

Çocuk, cevap alamadıkça, birkaç defa daha sordu.

Çocuğun annesi, kadına döndü;

Kocam dedi, falan mahallenin muhtar adayı, bazı sokaklarda resimlerini yırtmışlar, çocuk onları gördü, onun için soruyor.

Çocuktan al haberi derler ya, Muhtarlık yarışlarının ne denli zor ve çekişmeli geçtiğinin en çarpıcı örneklerinden biri de, böyle bir örnekti!

*****

Konya Merkezde, mahalleler birleştirildikten sonra, Selçukluda 72, Meram’da 69, Karatay’da 81 mahalle olmak üzere toplam 222 mahallede Muhtarlık için seçim yapılmıştı.

Konya mahalleleri bildiğiniz o eski mahalleler gibi değil.

Her biri, taşra ilçeleri büyüklüğünde, hatta onlardan nüfus olarak büyük olanları, onları rahatlıkla geçenleri var.

Ahırlı, Yalıhüyük, Halkapınar ve Derbent gibi İlçelerimizden kat be kat büyük mahallelerimiz var.

Muhtarlar bu seçimde yarışın hakkını vererek yarıştılar.

Sloganlar buldular…

Seçim ofisleri tuttular…

Hediyeler dağıttılar…

Sosyal medyayı, oldukça etkili kullananlar oldu.

Vaat yönünden siyasilerimizi zerrece aratmadılar!

İşin çok daha güzeli, hane-hane, site-site dolaştılar, kendilerini tanıttılar!

Belediye Başkan adaylarını imrendirdiler!

 

*****

Bu seçimlerin bir başka özelliği ise, kadın adayların birlikteliği ve yirmiden fazla adayla Muhtarlık yarışına girmeleri oldu.

Zaman zaman bir araya geldiler. Kadınların Muhtarlık görevini çok daha iyi yapabileceğini gösterme adına ortak hareket ettiler.

Sosyal medyayı bayağı etkili kullandılar.

Konya merkezde, 2014 Yerel Seçimleri sonucunda, seçilen tek kadın muhtar olan Yunus Emre Mahallesi Muhtarı Nazan Kaçıran, kadınları yüreklendiren, bu kadar fazla kadın aday çıkmasının öncülüğünü üstlenen bir isimdi.

Bu konuda çığır açan, kadın adayların çoğalmasına, cesaretlenmesine yol açan Konya’nın geçtiğimiz dönemlerde tek kadın Muhtarı olan Nazan Kaçıran’ın bu işin öncüsü olduğu, örnek gösterildiği kamuoyu tarafından da, kabul ve destek görmüştü.

2 Dönem Yunus Emre Mahallesi Muhtarlık görevini yürüten Nazan Kaçıran, Muhtarlık yaptığı mahallesinin, mahalle birleştirilmeleri sonrasında, Yaka Mahallesi adıyla birleştirilen mahalleler arasına girmesinden sonra, Yaka Mahallesi Muhtar adayı olmuştu.

Geçtiğimiz seçimlerde Konya merkezde tek kadın muhtar unvanına sahip olan Nazan Kaçıran, bu seçimlerde Yaka Mahallesi’ndeki muhtarlık yarışını kazanamadı.

Kazanamadı lakin, Konya merkezde iki kadın muhtarın seçilmesine yol gösteren isim oldu.

Selçuklu-Akademi Mahallesi Muhtarı Şerife Doğan…

Selçuklu-Sancak Mahallesi Muhtarı Emel Uçar…

31 Mart seçimlerinden galip çıkan iki kadın Muhtar.

Bu şu demek, bir sonra ki seçimde, Konya merkez mahallelerinde kadın muhtar sayısının arttığını, muhtarlıklara da, artık kadın elinin değeceğini göreceğiz demek!

Beyşehir-Emen Mahallesi Muhtarlığını da Emine Çini’nin kazanmasından sonra, İlçelerimizde de, kadın Muhtar sayısının artma ihtimalinin yüksek olduğunu pekala söyleyebiliriz.

 

*****

31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimlerin en heyecanlı olanı ve nefeslerin tutulduğu seçimler Muhtarlık seçimleriydi. Belediye Başkan adayları, Muhtar adayları kadar heyecanlı değillerdi diyenleri bir dinleyin isterseniz!

Oy vermeye giden insanları, oy verecekleri okulun giriş kapısı önünden itibaren, onlar karşıladılar.

Muhtar adaylarımız inanın çok kibardılar…

Çok naziktiler…

Her mahallede birden fazla, bazı mahallelerde altı ve üzerinde Muhtar adayının olduğu,

Adayların birbirleriyle tatlı bir rekabet havası içerinde yarıştığı,

Kendilerini tanıtmak için oldukça güzel ve yerinde formüller geliştirdikleri,

Böyle bir Muhtar seçimi daha önce hiç yaşanmamıştı!

Sevgili okurlar!

Bu aday zenginliği gelecek için oldukça güzel bir gelişme…

Alternatif adayların çokluğu, şehrimizin ve mahallelerimizin kazancı…

Bu arada, mahallelerimizde oy veren mahalle sakinlerinin, kaybettiğine gerçekten üzüldüğü adaylar oldu. Keşke ile başlayan cümleler şehrimizin birçok mahallesinde yankılandı.

Anadolu’da Muhtarlık seçimlerini kazananların ve kaybedenlerin neler yaptıklarına dair geçmiş yıllarda birçok olayı dinlemişlerden ve şahit olmuşlardanım.

Muhtar adaylarımız,  bu seçim döneminde gerçekten çok çalıştılar.

Bazı mahalle muhtarları değişti. Sevilen, sayılan, mahalleli tarafından bir dönem daha hizmet etmesinde fayda görülen Muhtarlara mahalleli tam destek verdi.

Muhtar adaylarımız, mahallelerine hizmet etme adına, kırk yıllık siyasetçilere taş çıkartan bir olgunluk sergilediler.

Seçimi kazanan bütün Muhtarlarımızı kutluyor, başarılar diliyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > BİR BAŞKA OLUR MUHTARLARIN SEÇİMİ!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.