YAZARLAR

Günümüz dünyasında bir devletin diğer devletlerin topraklarını işgali kabul edilir kabahatlerden değildir. Yakın tarihimizde ister süper güçler olsun ister Gelişmekte olan ülkeler olsun, bir devletin, diğer bir devletin topraklarını işgali asla vukuu bulmamaktadır.

Örnekler verecek olursak süper güçlerden Rusya, Amerika ve diğer sömürgeci ülkeler işgal etme girişiminde bulundukları ülkelerden hep çekilmek zorunda kalmışlardır. Yakın tarihimizde Kuveyt’i işgal eden Saddam’ın başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir. Afganistan ve Pakistan’ı işgal eden Ruslar ve Amerika’da özgürlük ve bağımsızlığın ateşinde yanmışlar, ancak bu mazlum ve fakir ülkelerin maddi imkanlarını sömürmekle yetinmişlerdir.

İşte İsrail’in Filistin’de İşgal ettiği topraklarda her ne kadar kalıcı gibi görünüyor ise de yaptığı hatanın bedelini sürekli ödemekte ve daha da inadında ısrar ettiği sürece, bedelini ödemekten asla kurtulamayacaktır.

Ulusal bünyemizden Ana Vatan’ı bölerek bir Kürdistan kurmaya çalışmakta bulunan PKK bu kirli emeline asla ulaşamayacak kendi ırkından ve soyundan on binlerde masum insanın kanının dökülmesi ve bu yetmiyormuş gibi kendi soy ve soydaşlarının ve günahsız binlerce şehit kanlarının dökülmesinin sorumlusu hainler damgasını yemekten de kurtulamamaktadırlar.

Ulu Önder ATATÜRK Osmanlının enkazı üzerine yedi düvelden kurtarıp kurduğu Cumhuriyetin Lozan’da çizilen sınırlarını aşmanın bu genç cumhuriyete yarar getirmeyeceğini ince, ince hesaplayıp Kurtuluş Savaşı’nı akıl ve mantık çizgileri ile çizip, Türk yurdunu Anadolu ve Trakya olarak yeniden yaratmıştır.

1970’li yılların içindeydik. Konya toprağının seçkin evladı Prof. Dr. Sadi IRMAK

Başbakandı, Güven oyu alamadı. Alternatif çözüm bulunamadığı için Güven oyunu buz dolabına koydum, ünlü sözünü Konya İl Genel Meclisi’nde söylemişti. Konya’ya yaptığı seyahat ta Konya İl Genel Meclisi’ne gelip bu konuşmayı yapıyordu, konuşmasının özünde ülkelerin toprak bütünlüğü özgürlük ve bağımsızlıklarından bahsederken ATATÜRK’le ilgili bir anıyı dile getirdi. İstiklal Savaşı hazırlıklarını sürdüren Ulu Önder’e Suriye Irak ve İran dan heyetler gelir ve Ata’ya kurtuluş planlarının içine ülkelerinin de alınmasını isterler. Ulu Önder ATATÜRK bu heyetlere sizinde içinizde Mustafa Kemaller vardır fırsat verin ülkelerinizin kurtuluş planlarını yapsınlar, bizim planlarımızın ve imkanlarımızın sadece Türk ulusuna yetecek kadar olduğunu üzülerek beyan eder.

Ulu Önder Hatay’ı, bile ikinci etap planına alır. Hırsla, afaki düşünce ile yapılan planlar yıkılmaya mahkumdur. Kalkıp şu Suriye, Irak ve İran’daki eski Osmanlı topraklarına sahip olmalıyız hayalleri günümüz dünyası harp stratejisiyle asla bağdaşamaz. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti şu Suriye’den ülkemize sığınan sığınmacıların tüm giderlerinin uluslararası kuruluşlardan akıllı diploması ile talep edip koparıp almalı. Zira ülkemizde açlık sınırları zorlanırken, kendi yurttaşlarımız yerine Suriye sığınmacılarını beslemek ne hak…

> Yeni Meram >Yazarlar > BİR ANI : PROF. SADİ IRMAK TOPRAK İŞGALİNE BAKIŞ! VE ATATÜRK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.