YAZARLAR

Bir 10 Kasımdan insanlığın tarihine yansıyan ışıklar-Hanefi Aytekin-Yeni Meram Gazetesi

İnsanlığın tarihi binlerce yıldan bu yana çıkardığı dahi insanları perde,perde gözler önüne sererken, 20. yüzyılın başlarında Mustafa Kemal adında bir müstesna insanı öne çekip, işte asrın dahisi dendi ve Mustafa Kemal’i dünya insanlık tarihine bir model olarak sunuldu.

Türklüğün tarihinde bir şeref levhası olarak yer alan  bu müstesna değer, kesinlikle mazlum ülkelere ışık tutan özelliğiyle, dün olduğu kadar bu günde Türk Gençliğine ışık tutmaktadır. Nasıl tutmasın… Burnumuzun dibindeki mazlum uluslar, içine düştükleri bağımsızlık ateşinin küllerinde boğulup durmaktadırlar.

Onların bir Mustafa Kemalleri yoktur ki; tıpkı Osmanlının külleri içinden yepyeni bir devlet yarattığı gibi, onları da kurtarsın. Akıldan, mantıktan yoksun olanların içinden bir Mustafa Kemal’in çıkması ancak mucize olabilir.

Bizim Yeni Meram’ın çok mümtaz köşe yazarı Değerli kardeşimiz Eğitimci Yazar Ümit Sürmeli, geçtiğimiz hafta 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü yazdığı yazıda özenle dile getirdiği gibi;  ‘Vatanım Sensin Atatürküm’ yazı başlığı ne güzeldi. Ulu Önder Atatürk gerçek anlamda bir VATANDIR.

Atatürk’ün naciz vücudu bir vatan olduğu kadar, makberi anıt kabirde bir vatan gibidir. Onun eseri Cumhuriyet ne zaman bir tehlike eşiğine gelirse, siyaset üstü kitleler Anıtkabir’e koşar. İşte bir 10 Kasım nedeniyle Anıtkabrimiz ziyaretçi akınıyla dolup taşmaktadır.

Bizim bedbahtların kadir kıymet bilmezliklerini bir tarafa koyarsak, bakınız sadece Ulu Önderin Vefat ettiği 1938 in Kasım ayında Dünya Basını Manşetlerinde yayınlanan yazı başlıklarına.

YENİ ULUSUNU AVRUPA’YA YÖNLENDİRDİ The Times İngiltere

ÖZGÜRLÜĞÜ KORUMANIN YOLU Sunday Times  İngiltere

KALICI BARIŞ TESİS ETTİ  Evenıng Standard ingiltere.

DOĞRUYU SADECE DOĞRUYU YAPAN BİR DAHİ Oberver İngiltere

BÜYÜK ASKER BÜYÜK DEVLET ADAMI New York Times ABD.

EVRİMİN İTİCİ GÜCÜ Vashıngton Post ABD.

ÖNDER BİR ÜLKE BIRAKTI Volkıscher Almanya

HİC ÜMİT KALMADI DERKEN Natıonal Almanya

TÜRK GENÇLİĞİ GERİ ADIM ATMAYACAK Zitung İsviçre

KADINLARI ÖZGÜRLEŞTİRDİ Cape Tımes Afrika.

DÜNYA EN DEĞERLİ LİDERİNİ YİTİRDİ Politika Yoğoslavya

İYİLEŞMİŞ BİR TÜRK DOĞUSU KURDU Della Sera İtalya

Heykellerini en değerli taşlardan yapmalı. Balkanlarda barışı da o kurdu.

Kurtuluş onun eseri. Geçmişin putlarını o kırdı. Türk insanını tepeden tırnağa o değiştirdi. Tarihin en gayretli lideri. Sınırlı imkanlardan bir gelecek çıkardı. Yüzyıllardır birikmiş Ataletle mücadele etti gibi nice başlıklar, dünya basınında yer aldı. Ulu Önder Atatürk’ün dünya basınında çıkan methiyeleri, böylesi binlerce sütunlara sığmaz. Bu bilgiler ulusal basınımızdan Hürriyet gazetesinin okurlarına armağan ettiği, Dünya Basınında Atatürk isimli eserden alınmıştır

Ulu Önderin Rahmani Rahim’e kavuştuğu tarihin seneyi devriyesinde kendisine Yüce Rabbimizden rahmetler niyaz ederiz.

> Yeni Meram >Yazarlar > Bir 10 Kasımdan insanlığın tarihine yansıyan ışıklar
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.