Torku Jelifest

Bina riskliymiş

  • Giriş Tarihi: 1.06.2016 9:59
  • Güncelleme Tarihi: 10:02
Bina riskliymiş

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Meram’da hizmet veren Tapu Kadastro Konya Bölge Müdürlüğü hizmet binasının hasarlı olduğunu ve hem çalışanlar hem de ziyaretçiler için risk teşkil ettiği iddialarını doğruladı

Mutlu Akü

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’un, Tapu Kadastro Konya Bölge Müdürlüğü hizmet binasının risk taşıdığıyla ilgili verdiği soru önergesine yanıt geldi. Bozkurt önergesinde, “Yapımına 1991 yılında başlanılan ve 1997 yılında hizmete açılan binanın açıldığı zamanda bile sağlam olmadığı dile getirilirken, küçük depremlerde ve bölgedeki inşaat çalışmalarında hasar gören binaya 2012-2013 yıllarında binayı güçlendirmek adına yaklaşık 2.500.000 TL masraf yapılmıştır. Ancak yapılan tadilatın, sadece mantolama ve içyapı düzenlemesinden öteye gitmediği, taşıyıcı görevini üstlenen sistemlerde güçlendirme çalışması yapılmadığı dile getirilmektedir. Nitekim, binanın sağlam olmadığı ve çevresinde devam eden ve planlanan inşaat çalışmaları nedeniyle 2017 yılında başka bir yere taşınmasının planlandığı, uygun bulunan bir arsada bölge müdürlüğü için yeni bir tesis yapılacağı ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden de onay çıktığı ifade edilmektedir. Bu bağlamda, 2012-2013 yıllarında yaklaşık 2.500.000 TL masraf yapmak suretiyle Tapu Kadastro Konya (V.) Bölge Müdürlüğü hizmet binasında hangi işlemler yapılmış, tadilat çalışmalarını hangi firma üstlenmiştir? Halihazırda binanın hem çalışanlar hem ziyaretçiler hem de çevresi için tehlike arz ettiği doğru mudur? Doğru ise, hizmet binası neden bir an evvel başka bir yere taşınmamaktadır? Binada herhangi bir yıkım veya hasar olduğunda meydana gelebilecek olası can ve mal kayıplarının sorumlusu kim olacaktır? Yeni hizmet binasının yer tespiti ve inşası tamamlanana kadar, hizmet işlemlerinin geçici başka bir binada sürdürülmesi düşünülmekte midir? Hizmet binasının tamiratına yaklaşık 2.500.000_TL’lik masraf yapılması yerine neden yenisi yapılmamıştır? Binanın yakın bir zamanda tadilat gördüğü halde risk taşıdığı gerekçesiyle başka bir binaya taşınacak olması göz önünde bulundurulduğunda ortaya çıkan kamu zararından kim sorumludur?” sorularını yöneltmişti.

ÇEVRE BAKANLIĞI KONYA TAPU KADASTRO
BİNASININ RİSK TAŞIDIĞINI DOĞRULADI
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Konya Meram’da hizmet veren Tapu Kadastro Konya (V.) Bölge Müdürlüğü hizmet binasının hasarlı olduğunu ve hem çalışanlar hem de ziyaretçiler için risk teşkil ettiği iddialarını doğruladı.
CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’un konuyla ilgili önergesine Bakanlıktan gelen yanıtta, çevre il müdürlüğü tarafından yapılan deprem analizi sonucunda binanın güçlendirmeye ihtiyacı olduğu belirtildi.
Bir önceki Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Gülldemet Sarı’nın imzasıyla gelen cevapta güçlendirme maliyetinin yeni bina maliyetine oranının ana bina için yüzde 37.52, ek hizmet binası için ise yüzde 80 olarak tespit edildiği, bu sebeple yeni bir hizmet binasının yapılmakta olduğu belirtildi.
CHP’li Bozkurt’un yeni bina yapılana kadar hizmet işlemlerinin başka binada sürdürülmesinin planlanıp planlanmadığı yönündeki sorusuna, bu yönde çalışmaların devam ettiği yanıtı verilirken, mevcut binada meydana gelebilecek herhangi bir yıkım veya hasar halinde olası can kayıplarından kimin sorumlu olacağı ve binanın yakın zamanda tadilat gördüğü göz önüne alındığında ortaya çıkan kamu zararının sorumlusunun kim olduğu soruları yanıtsız bırakıldı.> Yeni Meram >Konya > Bina riskliymiş
HABER YORUMLARI