kapat
Ruşeym Torku

Bilimsel Dergiler Tek Merkezde

  • Giriş Tarihi: 11.01.2014 9:59
  • Güncelleme Tarihi: 23:46
Bilimsel Dergiler Tek Merkezde

Selçuk Üniversitesi’nde yayınlanan 26 bilimsel dergiye teknik alt yapı ve stratejik destek sağlamanın yanı sıra dergileri tek çatı altında toplayarak bilim insanlarına daha kaliteli hizmet vermek amacıyla kurulan Bilimsel Dergiler Koordinatörlüğü törenle

Koordinatörlüğün kurulmasıyla bilimsel dergilerin zamanında basılamaması, zayıf haberleşme altyapısı, teknik personel eksikliği, dağıtım sıkıntıları, atıf alma ve erişim azlığı, editörlerin teknolojik gelişmelerden uzak kalması ve baskı maliyetlerinin yüksek olması gibi sorunların ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Kampüsü’ndeki Kütüphane binasının 1. katında hizmet verecek olan koordinatörlüğün açılışına Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, Prof. Dr. Mustafa Şahin, Prof. Dr. Hasan Kürşat Güleş, akademisyenler, idari personel ve öğrenciler katıldı.

“BİLİMSEL DERGİ YAYINCILIĞINDA AKTİF BİR ÜNİVERSİTEYİZ”

Bilimsel Dergi Koordinatörlüğü’nün açılmasına çok önem verdiklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Akademik dergiciliğin benim hayatımda yeri çok farklı ve önemlidir. 10 yıldır idarecilik yapıyorum ama ben dergiciliğe 1997 yılından itibaren tıp fakültesi bünyesinde Genel Tıp Dergisi adını verdiğimiz bilimsel dergiyle başladım. Selçuk Üniversitesi bünyesinde 26 bilimsel derginin çıkması öğretim üyelerimizin yayıncılık açısından son derece aktif olduklarını gösteriyor. Bu 26 dergiyi tek merkezden kontrol ederek onların sorunlarını çözmek ve dergilerimize fiziksel açıdan destek vermeyi amaçlıyoruz. Üniversite bünyesinde çıkarılan 26 derginin 5’i internet sistemine geçti ve geri kalanlarının geçişini de haziran ayına kadar tamamlayacağız. Hedefimiz, çıkardığımız bu 26 derginin sürekliliğini sağlamak ve bilimsel dergicilikle uğraşanlara olan desteğimizi göstererek onların çok daha emin adım atmalarını sağlamaktır. İlerleyen dönemlerde bu dergilerimizin SCI, SSCI ve AHCI girmeyi başararak bu alanda daha güvenli ve daha kaliteli bir şekilde yollarına devam edeceklerine inanıyorum” dedi.

TEK MERKEZDEN YÖNETİLECEK

Selçuk Üniversitesi bünyesinde çıkarılan 26 derginin Bilimsel Dergiler Koordinatörlüğü’nün bünyesinde toplanacağını ve tek merkezden yönetileceğini söyleyen Bilimsel Dergiler Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, “Bugüne kadar dergilerimiz birimlerimiz tarafından yayınlanıyordu. Tek merkezden yönetilen ve bilgisayar ortamına aktarılan bu dergilerle birlikte, ulusal ve uluslararası düzeyde makaleler ve araştırmalar kabul edilerek bu durumun üniversitemize, ülkemize ve bilim dünyasına olumlu katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Rektörümüzün önerisi doğrultusunda çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirmiş olduğumuz bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.> Yeni Meram >Arşiv > Bilimsel Dergiler Tek Merkezde
HABER YORUMLARI