YAZARLAR

Vatan senden hayat umar,
Sen yaşarsan o canlanır.
Vatan için ölmek de var,
Fakat borcun yaşamaktır.

****

Bıçak kemiğe de, gırtlağa da dayandı.

Yeter artık, bu dava hepimizin. Devletin, hükümetin, siyasal partilerin, kahraman silahlı kuvvetlerin, medyanın, sivil toplum örgütlerinin topyekûn ulusundur. Şimdi birlik ve beraberlik zamanıdır. Şimdi koro halinde terennüm etmenin zamanıdır;

Ne mutlu Türküm diyene!

Günlük sabah yürüyüşlerim sırasında bir ilköğretim okulunun önünden geçerken İstiklâl Marşı’ndan sonra öğrenciler öğretmenleriyle and içiyordu;

“Türküm, doğruyum, çalışkanım,

Yasam; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.
Ey Büyük Atatürk!
Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe

durmadan yürüyeceğime ant içerim.
Varlığım Türk varlığına armağan olsun.
Ne mutlu Türküm diyene!”

Bu and, “Türk” sözcüğünü Anayasa’dan çıkarmak isteyen; dağa, taşa Mehmetçik’in kanıyla yazdığı “Ne Mutlu Türküm diyene!” haykırışını kaldırmak için girişimlerde bulunanların suratına şamar gibi iniyordu. Aşık Veysel gibi ” Türk’üz, türkü çığırırız!” İnceyiz, naifiz; ancak yerine göre şaha da kalkarız, aslanlar gibi de kükreriz.

Şimdi zaman, Vatan Şairi Namık Kemal’in “Vatan Türküsü”nü çığırma zamanıdır;

İşte adû, karşıda hâzır-silah,
Arş yiğitler vatan imdâdına.
Arş ileri, arş bizimdir felah,
Arş yiğitler, vatan imdâdına!

Yare nişandır tenine erlerin,
Mevt ise son rütbesidir askerin;

Altı da bir, üstü de birdir yerin
Arş yiğitler, vatan imdâdına.

***

Bütün dikkatler ekonomik maliyeti ortaya 55 milyar doları bulan Arap Baharına çevrilmişken, biz kışı ve sisli havaları göz ardı etmemeliyiz. Kış ve sis! Merhum şair Attila ilhan’ın şiirinde olduğu gibi sanki “Sisler Bulvarına” döndük. Terör aldı başını gidiyor; beş polisimizin şehit olmasından sonra bir acı haber daha geldi;

Terör saldırısında 24 Mehmetçik şehit oldu, 18 de yaralı var!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Terörle mücadelede iktidarın alacağı her düzenlemeyi destekleyeceğiz!” diyor.

MHP Lideri Bahçeli “Şanlı bayrağımızı artık “Kandil”e dikme zamanın geldiğine vurgu yapıyor, üstüne üstlük Başbakan’ı telefona arayarak “kara harekâtına” açıkça destek çıkıyor. Sivil toplum örgütleri, basın dünyası ve toplum katmanlarının büyük çoğunluğu aynı görüşü paylaşıyor. Ulusal konularda terör belasından kurtulmak için birlik ve beraberlik içinde olmamız soylu geleneğimiz gereğidir. Mehmetçik’e ve polise acımasız saldırılar teröristlere Osmanlı tokatı vurmanın zamanı, gelmiş, geçmektedir; teröristleri etkisizleştirmek için ortam tam anlamıyla oluşmuştur. Hava saldırılarına kara harekâtıyla destek vermek bu kez işi daha ciddi tuttuğumuzun kanıtıdır.

Terör ya bitecek, ya bitecek. Türkiye büyük devlettir; her zora düşüldüğünde yeni kurtuluş savaşları başlatacak kadar güçlüdür.

BİR DAMLA:

Senindir devr-i devlet hükmünü dünyaya infâz et
Hüdâ ikbâlini hıfzeylesin hür türlü âfetten

Kilâb-ı zulme kaldı gezdiğin nâzende sahrâlar
Uyan ey yâreli şîr-i jeyân bu hâb-ı gafletten.

-Hükmetme çağı senindir, hükmünü dünyaya geçir; Allah yüceliğini her türlü belâlardan korusun. Ey yaralı kükreyen aslan, senin gezdiğin güzel sahralar zulmün köpeklerine kaldı, Artık gaflet uykusundan uyan!-

> Yeni Meram >Yazarlar > BIÇAK GIRTLAĞA DAYANDI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.