Torku Jelifest

Beyşehir’deki Leylekler Tepesi”çevre koruma projesi”ne alınıyor

  • Giriş Tarihi: 1.03.2019 13:02
  • Güncelleme Tarihi: 13:02
Beyşehir’deki Leylekler Tepesi”çevre koruma projesi”ne alınıyor

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, ilkbahar döneminde çok sayıda leyleğe ev sahipliği yapan Leylekler Tepesi ve çevresi koruma altına alınarak, eko turizme kazandırılacak.

Doğal Denge Ekolojik Yaşam Üretim Tüketim ve Eğitim Derneği Genel Sekreteri ve Proje Koordinatörü Sezer Gökdal, gazetecilere yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler’in (BM) hibe desteğiyle iki yıl önce Beyşehir Gölü Havzası’nda yer alan Yeşildağ Leylekler Vadisi’nde hayata geçirdikleri projenin ikinci ayağını ilçeye bağlı Adaköy Mahallesi’nde bulunan ve bahar ve yaz döneminde çok sayıda leyleğe ev sahipliği yapan Leylekler Tepesi’nde gerçekleştireceklerini söyledi.

Yeni hazırladıkları bu projeye odaklandıklarını anlatan Gökdal, bölgede gördükleri ve tesbit ettikleri eksikleri ele alarak yeni bir çalışma başlattıklarını söyledi.

– Leylek ve yavru sayımı yapılıyor

Adaköy Mahallesi’nde bulunan Leylekler Tepesi’nde kalan göçebe konukların yaşadıkları sorunların acil olarak çözüme kavuşması için hazırladıkları projenin hayata geçirilmesi için Beyşehir’deki yerel yöneticiler, merkezi idare ile sivil toplum kuruluşları ve ilgili kamu kurumlarıyla da görüşmeler yaptıklarını aktaran Gökdal şunları söyledi:

“Bu kapsamda arazi çalışmasına başladık. Burada, leylek ve yavru sayım çalışmaları yaparken, bu konuda bir envanter oluşturulmasını da planlıyoruz. Ayrıca, bölgede leyleklerin yaşadığı sorunları ele alıyoruz. Örneğin buradaki başlıca sorunlardan bir tanesi de leyleklerin kaldıkları dönemde enerji nakil hatlarına takılarak telef olması ile ilgili. Bununla ilgili de ilgili kuruluşlarla görüşmeler sağlayıp tellerin bir an önce izalosyonunun yapılmasını sağlamak istiyoruz. Buraya ayrıca bir gözlem kulesi yapacağız.

– Eko turizmin altyapısı gelişecek

Yeşildağ’daki Leylekler Vadisi’nde olduğu gibi bu mekana gelen fotoğrafçılar ve kuş gözlemcileri gibi ilgi grupları için de yararlı olmayı planlıyoruz. Buraya, bir canlı kamera sistemi kurup leyleklerin Leylekler Tepesi’nde bahar döneminden göç ettikleri döneme kadar olan süreçteki, geliş ve gidişleri, yuvalarındaki üreme ve yavrulama ile yaşamlarının dünyanın her yerinden izlenmesi için bir çalışma başlatacağız.

Bu konuda, daha önce olduğu gibi yine Beyşehir Belediyesinin web sayfasından istifade etmeyi ve kamera sisteminin kurulmasının ardından kontrolünün bu kurumumuza verilmesini planlıyoruz.”

Gökdal ayrıca, projedeki hedeflerinin leyleklerin korunması için gerekli her türlü tedbirin alınması, bölgede eko turizmin altyapısının geliştirilmesi ve toplumsal farkındalığın artırılması, yerelde paydaş kamu kurumları, belediye ve sivil insiyatifin sürdürülebilirliği sağlamada katkılarının alınması ve değerlendirilmesi olduğunu da sözlerine ekledi.> Yeni Meram >Genel > Beyşehir’deki Leylekler Tepesi”çevre koruma projesi”ne alınıyor
HABER YORUMLARI