Torku Jelifest

Beyşehir’de ürünler bu yöntemle dondan korunuyor

  • Giriş Tarihi: 11.04.2015 15:08
  • Güncelleme Tarihi: 15:08
Beyşehir’de ürünler bu yöntemle dondan korunuyor

Beyşehir ilçesinde, üretici ürününü dumanlama yöntemiyle dondan korumaya çalışıyor.

Beyşehir İlçe, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nurettin Karşıyaka, gazetecilere yaptığı açıklamada, nisan ayında gelen sürpriz kar yağışının ardından meteorolojinin zirai don uyarısı yapması üzerine bölgedeki ekili alanlarda ekim yapan çiftçinin bitkisini korumak için harekete geçtiğini söyledi.

Çiftçilerin ürününü don olaylarına karşı korumak için bazı önlemler aldığını belirten Karşıyaka, “Ürünü açık sahada olan çiftçiler bahçenin muhtelif yerlerinde sıcaklık değerlerinin eksilere indiği günlerde gece saatlerinde araç lastiği yakarak, saman ve odun tozu yakarak oluşan dumanlama yöntemiyle korumaya çalışıyor. Bu yöntem, önemli ölçüde ürünü don ve soğuktan koruyor. Seralarda ise üreticilerin bugünlerde soba yaktığına şahit oluyoruz” dedi.

Karşıyaka, ürünleri don ve olası etkilerinden korumanın yollarından birisinin de aktif yöntem olduğunu belirterek, “Bu yöntemin çeşitli şekilleri bulunuyor. Hasır ve camekan örtmek, toprak radyasyonuna mani olduğu için dışarıdan gelen soğuklara karşı da bitkiyi koruyor” diye konuştu.> Yeni Meram >Konya > Beyşehir’de ürünler bu yöntemle dondan korunuyor
HABER YORUMLARI