Torku Jelifest

Beyşehir’de Muhtarlara Kar Küreme Ataşmanları Dağıtıldı

  • Giriş Tarihi: 11.11.2015 10:04
  • Güncelleme Tarihi: 10:04
Beyşehir’de Muhtarlara Kar Küreme Ataşmanları Dağıtıldı

Konya’nın Beyşehir İlçe Belediyesi, Yeni Büyükşehir Belediyesi yasası ile köyden mahalleye dönüşen yerleşim merkezlerindeki mahalle muhtarlıklarına kış döneminde karla ilk mücadelede kullanılacak traktör kar küreme ataşmanları dağıttı.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, kar küreme ataşmanlarının muhtarlıklara teslimi töreninde yaptığı açıklamada, Beyşehir Belediyesi’nin Yeni Büyükşehir Belediyesi Yasası’nın yürürlüğe girmesinin ardından mahalle sayısının 12’den 67’ye yükseldiğini söyledi. 67 mahalleden 37’sinin köyden mahalleye dönüşen yerleşim merkezleri olduğunu hatırlatan Özaltun, kış mevsimine girilmesi ve meteorolojiden gelen kar haberleri üzerine özellikle Beyşehir’in dış mahallelerinde karla mücadele çalışmalarının aksamaması için birtakım tedbirler aldıklarını söyledi.
Beyşehir Belediyesi’nin muhtemel kar yağışı öncesi tüm mahallelerinde karla mücadeleye hazır olduğunu vurgulayan Özaltun, geçtiğimiz yıl bazı yerleşimlerde yaşanan aksaklıkların bu yıl yaşanmaması için köyden mahalleye dönüşen yerleşimlerin muhtarlıklarına traktörlere pratik ve kolayca takılabilen kar küreme ataşmanlarından tahsis ettiklerini söyledi.
Traktör kar küreme ataşmanların dağıtım töreninde mahalle muhtarları ile bir araya geldiklerini anlatan Başkan Özaltun, “Köyden mahalleye dönüşen 37 yerleşim biriminde karla mücadelede sıkıntı yaşadığımız an, yetişemediğimiz yerlerde bu ataşmanlardan istifade edeceğiz. Bunları bizim gibi fedakarca, cansiperane çalışan gönül ve hizmet erleri olarak nitelendirdiğimiz mahalle muhtarlarımıza teslim ediyoruz. Kar ataşmanları, traktörün arkasına basitçe takılmak suretiyle tıpkı bir kürek, sürge gibi arla mücadelede kullanılabilecek. Bu pratik karla mücadele ataşmanlarının karla mücadeleye ilk başlangıçta işimizi oldukça kolaylaştıracağına inanıyoruz. İnşallah, bu kış mevsiminde karla mücadele konusunda yeni uygulamamızla çok fazla sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyoruz” dedi.

MUHTARLARDAN BAŞKAN ÖZGÜVEN’E TEŞEKKÜR
Beyşehir Birlik Muhtarlar Derneği Başkanı Fahri Koçer de, karla mücadele konusunda mahalle muhtarlıklarına verdiği destekten ötürü Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun’a teşekkür etti.
Kar yağışının ardından dış yerleşim merkezlerinde takviye iş makinesi gelene kadar mahalle muhtarlarının mahalle sakinlerinin mağdur olmaması adına dağıtılan bu kar küreme ataşmanlarının önemli bir hizmeti yerine getireceğini belirten Koçer, “Karla mücadelede ivedi ve acil durumlarda bu kar küreme ataşmanları mahallelerimizin imdadına yetişecek. Böylece, karla ilk mücadelede bu ekipmanlar sayesinde sıkıntılar en asgari seviyeye indirilmiş olacak. Mahalle muhtarlıklarımıza hayırlı olsun” diye konuştu.
Damlapınar Mahallesi Muhtarı Osman Kalender de, Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun’a dış mahalle muhtarlıklarına böylesine bir imkan ve desteği sunduğu için teşekkür ederken, “Damlapınar Mahallesi olarak, ilçemiz merkezine 30 kilometre mesafemiz bulunuyor. Mahallemizde iki diyaliz hastamız var, kar yağdığında ulaşımda sıkıntı yaşadığımızdan geçen yıl bundan dolayı başkanımıza böyle teklif sunduk. Kendisi projeyi hemen hayata geçirdi. Çok da iyi oldu. Bu kar küreme ataşmanları hem öğrencilerimizin hem de hastalarımızın yollarımız ulaşıma kardan kapandığında imdadına yetişecek” ifadelerini kullandı.
Fasıllar Mahallesi Muhtarı Fahrettin Kibar, geçen yıl ağır kış şartlarının hüküm sürmesi nedeniyle yerleşim olarak bayağı sıkıntılı bir süreç yaşadıklarını belirterek, “Geçen yıl, greyder ve iş makineleri yolumuzu açmaya gelene kadar, yakınımızdaki bir mahalleden yardım istemiştik, bu küreme ataşmanı ile gelip yolumuzu açmışlardı. Karla mücadele konusunda bu aparatların mahallelerimize dağıtılması çok güzel oldu. Önemli bir ihtiyaçtı. Özellikle, sabah erken saatlerde okula giden çocuklar sıkıntı çekmeyecek, muhtarlık olarak biz de rahat edeceğiz. Bu ekipmanı mahalle muhtarı olarak bizzat kendim kullanacağım” dedi.> Yeni Meram >Konya > Beyşehir’de Muhtarlara Kar Küreme Ataşmanları Dağıtıldı
HABER YORUMLARI