Torku Jelifest

Beyşehir’de leyleklerin toplu göçü

  • Giriş Tarihi: 19.08.2016 11:10
  • Güncelleme Tarihi: 11:10
Beyşehir’de leyleklerin toplu göçü

Konya Beyşehir'de ilkbahar ve yaz dönemini geçiren leyleklerin toplu göçü, ilçedeki mekanlarını boşalttı.

Mutlu Akü

Türkiye’nin en büyük leylek kolonilerinden birisine ev sahipliği yapan Beyşehir Gölü Milli Parkı’nda Ağustos ayının son günlerine gelinmesiyle birlikte leylekler, hem yuvalarını, hem de ilçeyi terk etti.

Toplu olarak hareket eden ve gökyüzünde biraraya geldikten sonra daha güneydeki daha sıcak ülkelere göç etmek için yola çıkan leylekler, ilçedeki mekanlarında dünyaya getirip yetiştirip büyüttükleri yavru fertleriyle birlikte Beyşehir semalarında güzel görüntüler sergiledi.

Beyşehir Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Mustafa Büyükkafalı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Beyşehir’de leyleklerin göçünün vatandaşlar ile fotoğraf severler tarafından ilgiyle izlendiğini söyledi.

Gelişleriyle ilkbahar mevsimini haber veren leyleklerin, toplu olarak göç etmesinin ise sonbaharın yaklaştığının habercisi olduğunu vurgulayan Büyükkafalı, Beyşehir’de göçebe konuklarının Yeşildağ’daki Leylekler Vadisi ile Adaköy Mahallesi’ndeki Leylekler Tepesi’nde toplu yuvalarının bulunduğunu hatırlattı.

Büyükkafalı, bunların yanısıra leyleklerin ilçe genelindeki değişik noktalarda telefon ve elektrik direklerinde, ev ve işyerlerinin bacalarında, cami kubbelerindeki yuvalarında dünyaya getirdikleri yavrularını büyütüp yetiştirdiğini, uçuş talimlerinin ardından ise göç zamanının geldiğini vurguladı.

“Beyşehir’in ve Beyşehir Gölü Milli Parkı’nın son yıllarda simgesi haline gelen göçebe konuklarımız, yöremizin doğal zenginliğine ve turizmine de önemli katkılar sunmaktadır.” diyen Büyükkafalı, şunları kaydetti:

“Özellikle kuşseverler ve fotoğraf tutkunları, ilçede kaldıkları süre içerisinde yaşam alanlarına ziyaretler gerçekleştirerek bu ilgilerini gösteriyorlar. Böyle bir zenginliğimiz olduğu için çok mutluyuz. Toplu göçleri esnasında da gökyüzünde bizlere görsel bir şölen sundular. Leyleklerin yavru fertleriyle birlikte Beyşehir semalarında süzülerek yol alması ortaya çok güzel görsellik çıkardı. Leylek göçünü takip etmek için çok sayıda fotoğraf tutkununun ilçemize akın ettiğini tahmin ediyorum. Leyleklerin toplu göçü ile birlikte ilçemizdeki mekanlarındaki yuvaları da boşaldı. Leylekler vadisi ve tepesi sessizliğe büründü. Şimdi gözümüzü yuvalarına yeniden dönüş yapacakları yeni yılın ilk aylarına çevirdik.”> Yeni Meram >Konya > Beyşehir’de leyleklerin toplu göçü
HABER YORUMLARI