Torku Jelifest

Beyşehir’de Kar Yağışı Çiftçiye Umut Oldu

  • Giriş Tarihi: 6.01.2016 14:06
  • Güncelleme Tarihi: 14:06
Beyşehir’de Kar Yağışı Çiftçiye Umut Oldu

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, son yağışlar kar beklentisine giren çiftçi için umut oldu.

Meteoroloji verilerine göre, Beyşehir’de son 24 saat içerisinde metrekareye 5,2 kilogram yağış düştü. Konya’nın Derebucak ilçesi yağışlardan en çok nasiplenen yöresi oldu. 32 kilogram yağışın düştüğü Derebucak Konya’nın en fazla yağış alan ilçesi olurken, 16,2 kilogram yağışın düştüğü Seydişehir’de il genelinde en fazla yağış alan ikinci ilçe oldu.
Beyşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ağralı ise, son yağışların yöre çiftçisi için umut ışığı olduğunu söyledi. Beyşehir bölgesinde meteorolojik verilere göre, beklentilerin çok altında yağış düşmesine rağmen yağışların devam edeceği yönündeki açıklamaların sevindirici olduğunu dile getiren Ağralı, “Bölgemize yaklaşık 1,5 aydır yağış düşmüyordu. Bu nedenle camilerimiz de hep birlikte yağmur için dualar ettik. Dualarımız kabul oldu ve beklediğimiz yağışlar yeni yılın ilk günlerinde geldi. Bu yağışlar, umutlarımızı bir nebze de olsa yeşertti. Çünkü 1,5 aydır yaşanan kuraklık çiftçimizi haliyle tedirgin etmişti. Şu anda toprak çalışıyor ve havaların da ılık bir sürece girmesi umutlarımızı artırdı. Kışın en şiddetli soğuklarının yaşandığı zemheri diye tabir edilen dönemi yaşıyoruz. Eğer, önümüzdeki günlerde don olayları yaşamazsak ve yağışlar bu şekilde devam edecek olursa çiftçimizin tedirginliği önemli ölçüde azalır. Bugüne kadar yaşanan kuraklığın ise telafisi mümkün olur. İnşallah umutlarımızı hiçbir zaman kaybetmeyeceğiz bu konuda. Çiftçilerimiz, yağışlarla birlikte özellikle ürünlerini gübreleme konusuna da dikkat etmeliler” dedi.
Ağralı, Konya’da en fazla yağışın düştüğü ilçe olan Derebucak ilçesindeki Gembos Ovası’nda ürün eken çiftçilerin de son yağışlarla yüzünün güldüğünü belirterek, “Gembos Ovası, yüzde 30-40’lık bölümü hububat ürünü ekilen bir bereketli ovamız. Bu ovanın geriye kalan kısmında ise fasulye, silajlık mısır gibi sulanabilir ürünler ekiliyor. Son yağışlar, bu ilçemizdeki ovada ekim yapılan ürünler için de ilaç gibi geldi” diye konuştu.> Yeni Meram >Konya > Beyşehir’de Kar Yağışı Çiftçiye Umut Oldu
HABER YORUMLARI