Torku Jelifest

Beyşehir’de hobi bahçeleri sezonu başladı

  • Giriş Tarihi: 14.04.2016 11:57
  • Güncelleme Tarihi: 11:57
Beyşehir’de hobi bahçeleri sezonu başladı

Konya’nın Beyşehir İlçe Belediyesi tarafından oluşturulan hobi bahçelerinde ilkbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte ekim dikim sezonu da başladı.

Beyşehir Belediyesi tarafından şehrin gürültüsünden ve betonlaşan yapısından uzaklaşmak isteyen vatandaşlar için oluşturulan hobi bahçeleri yoğun ilgi görüyor. Avdancık Mahallesi yolu üzerinde oluşturulan bahçelerde meyve ve sebzelerini yetiştiren aileler, toprakla iç içe olmanın tadını çıkarırken şehir hayatının olumsuz etkilerinden de uzaklaşıyor.
Doğaya duyulan özlemi gidermek amacıyla oluşturulan hobi bahçelerine vatandaşlar da yoğun ilgi gösteriyor. 120 metrekarelik bahçelerde domates, biber, patlıcan gibi sebzeleri kendi elleriyle ekip yetiştiren vatandaşlar, hormonsuz sebze tüketme hayalini de gerçekleştirme imkanı buluyor.
Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği hobi bahçelerinin vatandaşları şehir hayatından uzaklaştırdığını belirten Beyşehir Belediyesi Başkanı Murat Özaltun, hobi bahçelerinin herkesin ilgisini çeken, talebin çok yoğun olduğu bir yer olduğunu belitti. Özaltun, oluşturdukları alanda 120’şer metrekarelik 42 hobi bahçesinin bulunduğunu kaydetti.
Hobi bahçeleri projesiyle insanları şehir hayatının monotonluğundan ve gürültüsünden biraz da olsa uzaklaştırmayı amaçladıklarını da ifade eden Özaltun, “Bir şeyler yetiştirme hasreti çeken aileler de gördük. Kendilerine tanınan küçücük bir alanda domatesinden, biberine, patlıcanından salatalığına kadar her şeyi burada yetiştirebilme imkanı sunduk. İstiyoruz ki insanlar biraz şehir hayatının dışına çıkabilsin. Vakit geçirebilecekleri ayrı bir mekanları olsun. Burada çay içip dostlarını ağırlayabilsinler ve kendi yetiştirdikleri ürünleri zevkle yiyebilsinler. Onlarla uğraşmak da yetiştirdikten sonra yemek de büyük zevk. Amacımız, daha fazla insanı daha geniş alanlarda ağırlayabilmek” ifadelerini kullandı.
Hobi bahçesinde şehir stresinden uzak bir yaşam sürdüklerini belirten emekli Ahmet Saçma, Kütahyalı olduğunu vurgulayarak, hobi amacıyla bahçeyi 2 yıllığına kiraladığını belirtti. Beyşehir Belediyesi’nin hobi bahçeleriyle güzel bir hizmet verdiğine vurgu yapan Saçma, “Bu, ikinci yılımız. Bahçelerin suyu da var ve suyla falan da uğraşmıyoruz. Burada oluşturduğumuz mini seramızda domates, biber ektik. Mayıs ayının ilk haftasında sökeceğim. Buraya üç günde bir geliyorum. Şu anda bahçelerin tamamı dolu. Belediyemize bu imkanı bizlere verdiği için teşekkür ediyoruz” dedi.
Hobi bahçesinden istifade eden Elvan Dural da, bir kamu görevlisi olduğunu mesai saatleri dışında hobi bahçesiyle uğraştığını belirtirken, “Şimdi de baharla birlikte ekim dikim mevsimi gelince hobi bahçelerimize gelmeye ve mesai yapmaya başladık. Köy yaşamını ve toprakla uğraşmayı çok seviyoruz, Doğayla iç içe olmak adına hobi bahçesi kiraladık. Burada şehre dair her şeyi unutuyoruz, Burada yetiştirdiğimiz mahsullerle uğraşmak bize mutluluk veriyor” diye konuştu.> Yeni Meram >Konya > Beyşehir’de hobi bahçeleri sezonu başladı
HABER YORUMLARI