Torku Jelifest

Beyşehir’de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

  • Giriş Tarihi: 29.10.2015 12:06
  • Güncelleme Tarihi: 12:08
Beyşehir’de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Mutlu Akü

Beyşehir’de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları İlçe Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük’ün makamında tebrikleri kabulü ile başladı. Kutlamalar ise Beyşehir 75’inci Cumhuriyet Stadyumu’nda yapıldı. Buradaki tören, Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Garnizon ve İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yalçın Urlu ve Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun’un tören alanında öğrencilerin ve halkın bayramını birlikte kutlaması ile başladı.

beysehirde-cumhuriyet-bayrami-4
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, tarihi binlerce yıllık derinliğe dayanan, onlarca devlet ve imparatorluk kuran Türk Milleti’nin, son büyük ve ihtişamlı imparatorluğu, üzerinde yaşadığımız kutsal Anadolu topraklarını merkez edinerek kurduğunu söyledi. Kaymakam Başıbüyük, “19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de ‘Türk milletinin karakterine ve adatlerine en uygun olan idare, cumhuriyet idaresidir’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Cumhuriyet, demokrasiyi yaşatan en iyi sistemdir. Kişinin hak ve özgürlükleri ancak bu sistem içinde güvencede olabilir. Milletimiz cumhuriyete bağlanıp, ekonomik gelişmelerle taçlandırırsa, çağdaş toplumlar içindeki yerini alır. Bu nedenle cumhuriyeti yüceltip sürdürmek her Türk’ün milli görevi olmalıdır” dedi.
Öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunması ve folklor gösterilerinin ardından kutlamalar, resmi tören geçidi ile sona erdi. Beyşehirli bir gazinin elinde Türk bayrağıyla tören geçidine katılarak yürümesi ve gazilerin tören geçidi esnasında protokolü selamlaması ise ayakta alkışlandı.

 

beysehirde-cumhuriyet-bayrami> Yeni Meram >Konya > Beyşehir’de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları
HABER YORUMLARI