YAZARLAR

Beton Dubalar değiştirilmeli-Abdullah Leblebici-Yeni Meram Gazetesi

Seydişehir Atatürk Caddesi, Konya ili genelinde, yayalar ve araçlar göz önüne alınarak, görsel güzelliği ön plana çıkartılarak yapılan bölgenin en güzel caddesi.
Hatırlanacağı üzere Cadde önceki Belediye Başkanı Abdulkadir Çat tarafından öncelikli olarak yayaların istifadesi için hizmete sunuldu.
Mehmet Tutal Belediye Başkanı seçildikten sonra, orta refüjü kaldırarak araç trafiğini rahatlattı, park imkanları artırıldı, yüksek olan beton dubalar kısaltıldı.
Cadde karlı günlerde ve özellikle yaz akşamlarında halkın yürüyüş için tercih ettiği öncelikli caddeler arasında ilk sırada.
Araçlarıntrafikte daha rahat seyretmesi ve park imkanlarını artırmak, yüksek olan dubaların kısaltılması gibi çalışmalar, zaman içinde ortaya çıkan aksaklıklar ve eksiklikler. Bu değişiklikler halkımızın can ve mal güvenlikleri dikkate alınarak gerçekleştirildi.
TEHLİKE YARATIYOR
Atatürk Caddesi hizmete girdiği andan itibaren beton dubalar tehlike yaratmaya devam ediyor.
Özellikle yaşlılar ve çocuklar arasında bu dubalara takılarak ciddi anlamda yaralanan ve vücudunda kırıklar meydana gelen kişi sayısı oldukça yüksek.
Dubalara takılarak düşüp yaralanan ve vücudunda kırıklar meydana gelerek aylarca yatağa bağlı kalan yaşlı sayısında son günlerde ciddi anlamda artış var.
Buradan Belediye yetkililerini uyarıyorum.
Beton dubalar ciddi anlamda tehlike yaratıyor. Bu dubaların kısa sürede değiştirilmesi gerekiyor.
Beton dubaların yerlerine, takılma, üzerine basma gibi durumlarda yaralanma ve kırklara meydan vermeyecek kauçuk, lastik ve benzeri dubalar konulmalı.
GÖRME ENGELLİ BANTLAR
23 Ocak 2017 tarihinde kaleme aldığım yazımda;
“Seydişehir de görme engelli vatandaşlarımız için kaldırımlara döşenen sarı renkli, “Kılavuz izli hissedilebilir yüzey – engelli yürüme yolu – görme engelli bantları” önemli bir hizmet olarak ön plana çıkıyor.
Kullanım amacı; Görme engelli bireylerin güvenli bir şekilde gidecekleri istikamette yönlendirilmelerini sağlamak olan bu bantlar son derece önemli.
Ancak gelin görün ki, Seydişehir’ in ana caddelerinin tamamında bulunan bu sarı bantlar görme engelli vatandaşlarımıza faydadan çok zarar veriyor.
Hatta engelli olmayan vatandaşlarımız bile yağışlı havalarda bu bantlara bastığı sırada kayıyor, akabinde düşüyor ve ciddi anlamda yaralanmalar meydana geliyor.
Yaptığım inceleme ve araştırmaya göre bu bantların çok kaymasının sebebi plastik olması.
Büyük kentler ve gelişmiş ülkelerin tamamında kullanılmaktan vazgeçilmiş durumda.
Plastik bantların tehlikeli olduğunun anlaşılması üzerine “lastik-kauçuk ve taş karo” engelli bantları üretilmiş.
Belediye yetkililerinden isteğim, Beton dubalar ile birlikte, plastik olan görme engelli sarı bantların da bir an önce değiştirilmesidir.

> Yeni Meram >Yazarlar > Beton Dubalar değiştirilmeli
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.