YAZARLAR

Ne yüce bir değer ki rahmani rahime kavuşmasından bu yana akıp giden sekiz asra yaklaşan zaman süreci maddi manevi Mevlana bereketini Konya’mızdan eksiltmemiş,bu ulvi gelişmeler asla eleştirilmemiş yediden yetmişe her Konya çocuğunun duygularında iman gücü özündeki bereketin timsali olmuş ve dünya insanlık alemine ışık tutmuştur..

Bugün yüce Mevlana’nın Vuslat Gecesi anma törenleri noktalanıyor. Sayın Başbakan’ın açılışını yaptığı Bağbaşı Barajı İle Mavi Tünel adeta Mevlana ruhu Mücerret’inden yükselen bir yüce değer olarak belleklere girip tüm Konya halkını sevince boğmuştur.

Mevlana sevgisinin özü sekiz asra yaklaşan zaman sürecinde hiçbir zaman, ne bir siyaset ve nede bir bağnaz tarikatın maşası olmaması bu yüce ve ulvi değerin maneviyat meşalesi sadece Konya’yı değil bütün dünyayı aydınlatmakla Mevlana akıp giden asırlar boyunca hep yücelmiş, sevgisinin evrenselliği de insanlığı aydınlatmıştır.

Tutucu, bağnaz, çıkarcı sahte inanç gurup ve fertlerine de gerçeği göstermede emsalsiz bir rehber olan Yüce Mevlana insanlığı dergahına davet ederken “İster Ateist, ister Putperest, ister Mecusi, ister bin kere tövbeni bozmuş ol, yine gel” derken Yüce yaratanın günahların en büyüğü kul hakkına çağrışımında yer vermemesinin derin anlamları vardır. İnsan faktörü yaratılışının ana gayesinde sadece kul hakkı dediğimiz günahtan arınmanın cennete açılan kapı olduğunun bilinmesi beşer olan insanın yaratana yaranmada yeterli olduğunu düşünmek ne güzel.

Yüce İslam Dini koyduğu kuralların hepsinde kul hakkının bir dayanak olduğunu anlamamak mümkün değildir. Kul hakkı dediğimiz umde Yüce Mevlana’nın hayat felsefesinde dayanak yapılarak yaratılan Mevlana eserlerinin hepsinde temel öge olarak alındığı, o eserlerin derinliğine özümlenip belleklere sindirildiğinde daha iyi anlaşılmaktadır.

Konya’mızdaki Mevlana bereketi kazanımların Konya Ovası’na bereket ve yaşam koşullarına artı değer kazandırması elbette Sayın Başbakan’ın açılışı lütfettiği tesislerden sadece Mavi Tünel İle Bağbaşı Barajı bile bir Stratejik değer olarak Konya bölgesi ve insanından tüm ülkeler ve insanlarına açlık belasından arınmaya bir vesile teşkil etmektedir.

Ve hele Meram Belediye Başkanı Sayın Dr. Serdar Kalaycı,

Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ve Selçuklu Belediye Başkanı

Uğur İbrahim Altay’ın hizmette yarışmaları sonucu yaratılan irili ufaklı eserlerin Konya Kent merkezine getirdiği yenileşmeler elbette takdire şayandır.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Akyürek’in hizmetten hizmete koşarken Merkez İlçe belediyelerimize yeni, yeni sinerjiler vermesi ve Mevlana müzesi önünde yaratılan meydanın oradaki yeşilliklere duyulan sevginin yeni düzenlemelere artı değer getirmesiyle herkesi mutlu etmesi takdire şayandır.

Çirkin siyasete sessiz ve derinden dersler veren bizim mahalli idareciler kazanımlarını halkın yüreğinde depolayıp tıpkı Mevlana felsefesiyle özleştirdiklerinin bilincinde oldukları bilinmelidir… .

> Yeni Meram >Yazarlar > BEREKETİ EKSİLMEYEN BİR ULVİ DEĞER MEVLANA’MIZ !!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.