YAZARLAR

Berat gecesinde çok dua etmeli, kötü imansız ölmekten Allaha sığınmalı, Cehennem ateşinden kurtuluş berâtı, bereket, rahmet, mağfiret ve afiyet dilemelidir.

***

Bu gece berat gecesidir.

Şa’bân-ı şerîfin on beşinci gecesi olunca, o geceyi ihyâ ediniz ve gününde oruç tutunuz! Muhakkak ki, Allahü teâlâ, “Mağfiret olunmak isteyen yok mudur, mağfiret edeyim. Rızık isteyen yok mudur, rızık vereyim. Kim ne isterse vereyim! Bu hâl sabaha kadar devam eder.

Sözlük bağlamında Berat ya da Beraet, temize çıkarmak, bir kişinin hakkında iddia edilen suçtan uzak olduğunun ya da işlediği söylenilen suçun gerçekte suç olmadığının anlaşılması demektir. anlamındadır. Berat, manda kurtuluş anlamına da gelmektedir.
Allahü teâlâ dört kimseyi dört şeyle töhmetten, iftiradan berat ettirmiştir.

Hz. Yusuf’u tanıkla, Hz. Musa’yı elbisesini taşıyan taşla, Hz. Meryem’i çocuğunu konuşturmakla, Hz. Âişe’yi Nur sûresi 26. âyetiyle berât aklamıştır..

Özetlersek, berât, temize çıkmak, kurtulmaktır;

Âhirette çok kimse, hesaba çekilmeden Cennet’e girer. Onlar için mîzân, terâzi kurulmaz. Onlara verilen sayfalar üzerine; “Lâ ilâhe illallah, Muhammedün resûlullah. Bu filânın oğlu filânın Cennet’e girmesinin ve Cehennem’den kurtulmasının berâetidir, yazılıdır.

Rahmet kapıları dört gece açılır. Bu gecelerde yapılan dua, tövbe, ret olunmaz;

■ Fıtr Bayramı v■ Kurban Bayramının birinci geceleri, ■ Şa’bânın on beşinci gecesi ■ Arefe gecesidir;
***

Hz. Âişe, Hz. Muhammed’in Berat gecesinde, sabaha kadar ibadet ettiğini görünce sordu;
– Yâ Resûlallah, Allahü teâlânın en sevgili kulusun! Buna karşın niçin bu kadar kendini yoruyorsun?
Hz. Peygamber yanıt verdi:
– Şükredici kul olmayayım mı? Sen bu gecede, ne olduğunu bilir misin?
Hz. Âişe, yeniden sordu;
– Bu gecenin diğer gecelerden üstünlüğü nedir yâ Resûlallah?
Hz. Muhammed’ şöyle konuştu;

– Yıl içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir. Yıl içinde öleceklerin adları da bu gece özel deftere yazılır. Bu gece herkesin rızkı tertip edilir. Bu gece herkesin ameli ve işleri Allahü teâlâya arz olunur. Bir kimse, evinden yolculuğa çıkar. Onun adı yaşayanlar defterinden, ölüler defterine geçirilmiştir. Gâfil olmamalı, bu geceyi mutlaka ihyâ etmelidir. Kaza namazı kılmalı, Kur’ân okumalı, dua, tövbe etmeli, sadaka vermeli sevindirmelidir. Sevabını ölülere de göndermelidir. Bu gecelere saygı göstermek, günah işlememekle olur.
***

Hz. Abdullah bin Ömer, bir gün, Hz. Muhammed’in huzuruna gelince dedi ki;
– Kıyamet günü herkesin beratı, yani kurtuluş vesikası, her işi ölçüldükten sonra verilir. Abdullah’ın beratı ise, dünyada verilmiştir.

Nedeni sorulduğunda yanıt şu oldu;
– Kendisi verâ ve takvâ sâhibi olduğu gibi, dua ederken “Yâ Rabbî! Benim vücudumu, kıyamet günü o kadar büyük eyle ki, Cehennemi yalnız ben doldurayım. Cehennemi insanla dolduracağım diye verdiğin sözün böylece yerine gelmiş olsun da Muhammed ümmetinden hiç kimse Cehennemde yanmasın!

BİR DAMLA:

BU GECE
Berat gecesinde o yıl içinde ölecek olanların listesi Azrâil’e verilir.

Ev yapan, ağaç diken ve yeni evlenen nice kimseler vardır, adları söz konusu listededir. Onlar bunu bilmezler.

> Yeni Meram >Yazarlar > BERAT KANDİLİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.