YAZARLAR

“ATATÜRK, tarihin Türk ulusuna ve insanlığa bir armağanıdır.” dehasına karşı elden ne gelirdi.

* * *

BUGÜN Gençlik ve Spor Bayramı.

Bu bayramı Türk milletine layık gören kim?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

Taa o dönemde gençlere verdiği önemi, bugün bile anlamayan zındıklar var. Ama biz çok iyi anlıyoruz. Ve O’nunla ilgili birkaç anı hatırlatmak istiyoruz:

KARİZMA BUDUR…

Birgün İtalyan Büyükelçisi, Atatürk ile görüşmek ister ve huzura kabul edilir. Kısa bir sohbetten sonra Büyükelçi, “Ekselans, dün akşam Roma ile yaptığım görüşmede hükümetimizin Hatay’ı almak istediği kararını size iletmem söylendi” der. Orada buz gibi bir hava eser. Atatürk, Büyükelçiye bir şeyler daha ikram eder ve iki dakikalığına odadan ayrılır. Döndüğünde ayağında çizmeleri, üzerine Mareşal üniforması, belinde tabancası vardır. Doğruca masasına gider, manyetolu telefondan Mareşal Fevzi Çakmak’ın bağlanmasını ister ve Çakmak’a, “Paşa… İtalyan dostlarımız Hatay’a gelmek istiyorlarmış. Hazır mıyız?” diye sorar. Fevzi Çakmak durumu anlar ve “Biz hazırız Paşam” diye yanıtlar. Atatürk Büyükelçiye döner, “Biz hazırmışız. Hükümetinize söyleyin, ne zaman isterlerse gelip Hatay’ı alabilirler” der.

*

İŞTE CEVAP…

Cumhuriyet’in ilanından sonra İstanbul’da bir resepsiyon verilir. Dünya ülkelerinin elçileri ve ateşeleri de davetlidir. Davet güzel devam etmektedir. Fakat İngiliz ateşesi olan Binbaşının bakışları Mustafa Kemal’in gözünden kaçmaz. Davet boyunca kendisine dik dik bakmaktadır. Ne olduğunu öğrenmek için yaverini gönderir. Yaver Mustafa Kemal’e şöyle der: “Paşam kendisine neden ters bir tavır takındığını sordum, o da bana, Mustafa Kemal’in Çanakkale’de babasını öldürdüğünü söyledi.” Bunun üzerine Atatürk şöyle der: “Git sor bakalım, babasının Çanakkale’de ne işi varmış?”

*

BİR ANI…

İzmir kurtuldu, tatlı bir yorgunlukla Ankara’ya hareket edilir. Yaveri kompartımanın kapısını çalar, açar; yorgun, bitkin, kravatını yıkamaktadır Atatürk.. Yaveri, “Ya Paşam bu ne hal. Hiç uyumadığınız halde niye böylesiniz?” diye sorar. Atatürk, “Ya çocuk, kompartımanıma yastıkla battaniye koymayı unutmuşsunuz. Kolumu yastık yaptım ağrıdı, setremi yastık yaptım üşüdüm, ben de uyumadım kalktım” der. Yaveri, “Aman Paşam! Birimize haber vereydiniz size hemen bir yastıkla battaniye getirirdik” der. Bir ülke kurtarmaktan dönen büyük kumandan şöyle cevap verir: “Geç fark ettim. Hepiniz en az benim kadar yorgundunuz. Hiç birinize kıyamadım. Önemli olan benim uyumam değil, milletimin rahat uyuması.”

*

ALÇAK GÖNÜLLÜ…

Atatürk’ü 1938 Gençlik ve Spor Bayramı günü son defa, 19 Mayıs Stadyumu’nda gördüm. Şeref tribünü kapısında -küçük bir çocuk olan kızıma- o günün anısı olan rozetini taktırmayarak bir şeyler söylüyordu. Zayıf ve yorgundu. Kızımdan Atatürk’ün kendisine neler söylediğini sordum, “Rozette resmi varmış, nasıl takarım?” dedi. Zeki ve alçakgönüllü Atatürk rozette resmini görmüştü. Bu, O’nun stadyuma ilk ve son gelişi, sanki gençliğe vedası oldu.

*

“BENİM ADIM ATA DEĞİL”

Atatürk’ün sinirlendiği önemli bir nokta vardı. Gazetelerde kendisine “Ata” denildiğini okudukça şöyle dedi: “Benim adım Ata değil, Atatürk’tür! Bazı gazeteler neden böyle yazarlar?”

* * *

VE büyük önderin sporla ilgili bazı sözlerini aktarıyoruz:

-Türk çocuklarına sporun bugünkü tekniğini öğretmek ve bunlardan bir kısmını bazı törenlerde ve bayramlarda dekor olarak koymak gerekir.

– Zafer, zafer benimdir diyebilenin; başarı, başaracağım diye başlayanın ve başardım diyebilenindir.
Spordan yoksun olan bir gençlik nasıl ki vatan müdafaası sırasında etkili olamıyorsa, insan denen varlığın kafa yapısı da ne derece tekamül ederse etsin, bedeni gelişimi noksan ve yetersiz olursa, o kafayı ileriye götüremez, taşıyamaz.
– Dünyada yenilmez kimse, yenilmeyen takım, yenilmeyen ordu, yenilmeyen kumandan yoktur. Yenilgilerden sonra üzülmek de tabiidir. Ancak bu üzüntü insanın maneviyatını yok edecek, onu çökertecek seviyeye varmamalıdır. Yenilen, toparlanarak kendini yeneni yenmek için olanca gücüyle, azmiyle daha çok çalışmalıdır.”

> Yeni Meram >Yazarlar > “Benim adım ATA değil”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.