YAZARLAR

Önceki hafta bu köşede Gazi Paşa’ mızın 10.Yıl Nutku’ nu “Bu söylediklerim hakikat olduğu gün senden ve bütün beşeriyetten dileğim şudur: Beni Hatırlayınız “ sözleri ile tamamladığını yazmıştım. Türkün tarihini özellikle yakın tarihini öğrenmeyen, öğretilmeyen 1950’ den bu yana Türk Kültürü’ nü, Türk Milliyetçiliği’ ni, Türk Dili’ ni yozlaştıran, bilerek… bilmeyerek yozlaştırarak pek çok yasayı görmeyen, görmezden gelen siyasetçiler yüzünden ve onların Milli Eğitim Politikaları yüzünden bir taraf Arap hayranı, bir taraf Türk Milleti’ nin düşmanı ABD ve Batı hayranı olarak yetişti. Türk’ün, Anadolu Halkı’nın geleneği, göreneği, hoşgörüsü, saf, duru Yunus Türkçesi, Mevlana’ nın insan sevgisi yok edildi.

İşte bu yüzden pek çoğumuz bu nutkun ilk şeklini bilmez. Çünkü hem Batı hayranları hem Arap hayranları Atatürk’ ten ve onun özünden, fikirlerinden ve yaşadıklarından korkarlar.

Tuttukları yol. Unut…! unuttur…!

Evet bu Beni Hatırlayınız sözü Genel Sekreter Hikmet Bayur’ u üzer ve:

-Paşam bu veda sözü milletimizi hüzünlendirir, diye yorumlar.

Gazi bir şey söylemez, müsveddeleri alır:

-Haydi şimdi işlerimize bakalım, der.

Akşam sofadaki konuklarına 10.Yıl Nutku’ nu kendisi okur. Sofradaki konuklar da sanki sözleşmişler gibi:

-Son cümle çok hüzün verici, derler.

Bunun üzerine Gazi Mustafa Kemal kalemini çıkarır, son cümleyi çizer ve yerine aşağıdaki sözleri yazar:

“Türk Milleti, ebediyete akıp giden her on senede bu büyük millet bayramını, daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim” der ve şu mücevher değerindeki cümleyi iliştirir:

“NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”

Evet sevgili Atatürk seni, ölümünün 72.yılında bu millet unutmadı ve hatırladı…

Kurtuluş Savaşı ‘nda, yanında yer alan fedakar Anadolu Halkı’ nın çocuğu, para bulamadığı için liseye gidemeyip, boyacılık yapan, bedelli beklemeyen, sırası gelince milletinin ordusunda göreve koşa koşa gidecek olan, o pılı pırtı giysileri ile müşterisiyle birlikte saat 09:05’ te saygı duruşunda bekleyen gencinle hatırladı. O gence sahip çıkan duyarlı vali ile hatırladı.

Seni 10 Kasım’ larda anmaktan, seni anlatmaktan patron korkusu ile ceplerinden çıkacak PARA korkusu ile anlatmayan entel-dantel geçinen köşe yazarları yazmadıkça, unutturmaya çalıştıkça bu millet, bu vefalı millet seni hep hatırlayacak…

Tıpkı Zonguldak ‘ daki boyacı gencimiz gibi…tükenmedik…tüketemeyecekler.

Rahat uyu atam…!

Not: Bu anılar, Kemal Zeki Gençosman’ ın “Beni Hatırlayınız” adlı eserinden alınmıştır.

> Yeni Meram >Yazarlar > BENİ HATIRLAYINIZ !(2)
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.