YAZARLAR

Başarılarından dolayı değil de aksine bazen belli grupların adamı oldukları için, belli yerlere sık sık gidip el-etek öperek mevki, makam kazananlar, ancak gazetelere, mecmualara sahte gülücüklerle pozlar verip, başarılarıyla değil de sosyal olayların içinde gözükerek gündemde kalmaya çalışırlar. Bu gibi insanların etrafındakiler de, kendilerinin üstlerine yaptıkları yaranma yarışı gibi, kendi karakterlerine uygun insanlardır. Bunlar her devrin adamı olmaya çalışırlar. Bunlar bir dönem belli yerlere gelseler bile, kökleri çürük olduğu için, ikinci bir döneme ulaşamadan makamlarını yitirir ve toplum içinde kaybolup gideceklerini de bildiklerinden, iktidara düne kadar muhalefet ettikleri bile gelse, büyük bir kıvraklık ve yüzsüzlükle O’nun da yanında yer almaya kalkarlar ve her ne hikmetse, yeni gelen bunların ne kadar kaypak olduklarını bilseler dahi, şişirilen benliklerine kanarak bunları yanına kabul ederler. . Durumu, kendilerinin de bildiği sahte saygınlıklarla idare etmeye çalışırlar. Bunların kafalarının arkasında, kolay yoldan ve emek sarfetmeden köşe dönme, parsa toplama gibi iptidai düşünceler varsa da bu onların bir süre sonra helâkından başka bir işe yaramayacaktır.

Toplumda saygınlık gerçek çalışmalarla ve özellikle dürüst ve açık sözlülükle ve en önemlisi sevgi ile gönüller kazanılarak sağlanır. Yoksa birisinin sizi bir yerlere getirmesi, o birisinin ne olduğunun anlaşılması ile , siz de haksız kazandığınız mevki ve makamlardan, bir daha yanından dahi geçemeyecek kadar uzaklaştırılırsınız.

Allah; alçak gönüllülüğü, kibirlenmemeyi, büyüklenmemeyi sadece sevdiği kullarına nasip eder.

Gönlünde zerre kadar bir kibir olanda cennete giremez . Hilm ve tevazuu peygamber davranışlarındandır.

Hepinize saygı ve sevgiler.

> Yeni Meram >Yazarlar > BEN….Benlik
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.