Torku Jelifest

Belleğini Koruyan Kentler Derneği Konya’da Açıldı

  • Giriş Tarihi: 26.11.2015 9:45
  • Güncelleme Tarihi: 9:45
Belleğini Koruyan Kentler Derneği Konya’da Açıldı

Merkezi Malatya’da bulunan Belleğini Koruyan Kentler Derneği, Konya Şubesini açarak İl Temsilciliğine Uzman Sanat ve..

Mutlu Akü

Merkezi Malatya’da bulunan Belleğini Koruyan Kentler Derneği, Konya Şubesini açarak İl Temsilciliğine Uzman Sanat ve Mimarlık Tarihçisi Erdal Zeki Tomar’ı getirdi.
09.11.2015 tarih ve 16 sayılı karar ile Belleğini Koruyan Kentler Derneği Konya İl Temsilcisi olarak yetkilendirildiğini söyleyen Uzman Sanat ve Mimarlık Tarihçisi Erdal Zeki Tomar, “Belleğini Koruyan Kentler Derneği Konya Şubesi olarak ülkemizin sivil toplum hayatına mütevazı bir katkı sunmanın yanında, binlerce yıldır medeniyetin beşiği olmuş Anadolu’nun, her biri tüm insanlık için son derece önemli kentlerinin, medeniyet birikimlerini ve doğal mirasını korumak, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için faaliyetlerde bulunmak, turizmin geliştirilmesi için çalışmak ve bu yolla bölgesel kalkınmaya katkı sağlamak amacı ile kurulmuştur” dedi.
Derneğin, vizyonu, misyonu ve ilkeleri hakkında da bilgi veren Tomar, uygarlığın bir ülke veya toplumun, maddi ve manevi varlıklarının, düşünce, sanat, bilim ve teknoloji ürünlerinin tamamını ifade ettiğini vurguladı. Tomar, “Uygarlık; binlerce yıl devam eden gelişmeler sonunda, insan aklının, bilim ve teknolojinin katkısı ile ortaya çıkan ve tüm insanlığın eseri ve malı olan değerler bütünüdür. İnsanoğlunun yerleşik yaşama geçişiyle beraber, bir arada yaşamanın ortak koşulları da oluşmaya başlamıştır. Yüzyıllar içerisinde kent ve kentli kavramları gelişmiştir. Medeniyet inşa eden toplumların ortak aklının ve ortak ruhunun ürünüdür kentler. Aynı zamanda kentlerin kültürel, sosyal ve ekonomik yapısı; içinde bulundukları coğrafya tarafından da biçimlendirilir. Kentler; yaşar, kentler biriktirir ve bu birikimlerini kuşaktan kuşağa aktararak kültürel sürekliliği sağlarlar. Bu, toplumların var olma çabasının bir göstergesidir. Kültürel sürekliliği sağlayamayan toplumlar kendi kimlik ve kişilikleri ile yaşayamaz, başka toplumlar arasında eriyerek yok olurlar. O halde kentlerin belleklerinin korunması sosyal, kültürel ve ekonomik süreklilik anlamında son derece önemlidir” diye konuştu.> Yeni Meram >Konya > Belleğini Koruyan Kentler Derneği Konya’da Açıldı
HABER YORUMLARI