• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Belediyeye Çin Parkı Tepkisi
12 Temmuz 2013 Cuma 18:09

Belediyeye Çin Parkı Tepkisi

Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi Sadi Eriş, Çin’de Türk soydaşlara soykırım yapılırken, Meram Belediyesi’nin Çin’le kardeş şehir protokolü imzalayıp Çin Parkı açmasına tepki gösterdi.

KAMU-Sen İl temsilcisi Sadi Eriş ve konfederasyona bağlı sendikaların Konya Şube Başkanlarının katıldığı basın toplantısında, Çin devletinin Müslüman-Türk soydaşlara yaptığı vahşet ve soykırım kınandı.

Kamu-Sen Konya İl temsilciliğinde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Kamu-Sen Konya İl temsilcisi Sadi Eriş, “1949’dan bugüne evimiz cenaze evi, yüreğimiz yangın yeridir, çünkü bizim için Ankara ne ise Urumci de odur. Burada yaşayan Müslüman Türk soydaşlarımıza katliam büyük bir hızla sürmekte, adeta soykırıma dönüşmüş bir durumdadır. Bu yapılanlar ise aleni bir insanlık suçudur. Lahey adalet divanı bu duruma el koymalıdır. Suçlular yakalanmalı, uluslar arası hukuka göre yargılanmalıdır. Dünyanın bir çok yerinden başta Doğu Türkistan’ dan katliam haberleri geliyor, bu zulüm  yeni değil, buradaki yaşayan soydaşlarımız 64 yıldır zulüm altında. Filistin’de Müslümanlar yarım asrı aşkındır katlediliyor. Musul ve Kerkük’te Türkmen kardeşlerimiz katlediliyor. Buralar adeta yangın yerine dönmüştür. Kerkük’te ölüm sessizliği hakim Karabağ işgal altında. İsteğimiz; Orta Asya’da zulmün durması, Orta Asya’ya Orta Doğu’ya barış gelmesi. Orta Doğu’yu dizayn edenler Orta Doğu’dan elini çekmeli artık. İslam Dünyasını kullanarak menfaat edinenleri İslam alemi iyi tanımalıdır. Öyleyse İslam dünyasının yanında olanlar güç birliği yapmalıdır” dedi.

BELEDİYEYE ÇİN ELEŞTİRİSİ

Bu olaylar karşısında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, bir Türk Devleti olduğunu hatırlaması gerektiğini kaydeden Eriş, “Gelişmeler karşısında dünya kamuoyunu hükümet harekete geçirmelidir. Yeni katliamların oluşmasına müsaade etmemelidir. Baskı nerden gelirse gelsin,  karşılığını bulmalıdır. Bu tür olaylara pirim verilmemelidir.Uluslar arası ilişkilerde Türk milletinin hassas olduğu konular göz önünde bulundurulması gerekir. Durum böyle iken Meram Belediye Başkanı’nın Çin’le yapmış olduğu kardeş şehir uygulaması neticesinde imzalamış olduğu protokolle biyolojik göller ve Çin Parkı, Çin zulmünün etkisinin arttığı sırada açmasını son derece yadırgıyoruz. Ve kınıyoruz. Belediye Başkanımıza soruyoruz? Oradaki Müslüman kardeşlerimiz azaptayken bu parkın açılmasını askıya alman mümkün değil miydi? İnsanımızı inciten bu tür çalışmalara acilen son verilmesi biz sivil toplum örgütlerinin en önemli isteğidir. Bizler zulme karşı inatla tavrımızı sürdüreceğiz, bu ve buna benzer çalışmalar yapıldığı takdirde, kim yaparsa yapsın her zaman en sert şekilde Türk Milleti tarafından karşılık bulacaktır” diye konuştu.

Çin’in uyguladığı zulüm, işkence ve insanlık dışı davranışları bütün dünya seyrettiğini belirten Eriş, “Bunlar yetmezmiş gibi Çin doğu Türkistan’da ramazan ayında oruç tutmayı, namaz kılmayı  hatta teravih namazı kılınmasını yasaklamıştır. Türk kamuoyu, Çin Devleti’nin kadınlara, kızlara insanlık dışı davrananlara göz yummasını, hatta genel evlere peşkeş çekmesini, üstelik bunları Dünyanın gözü önünde yapmasını insanlık tarihinin kara bir lekesi olarak değerlendirmektedir. Çin'in bütün bu olanlardan sonra,hiç bir şey olmamış gibi  pişkinlik içinde davranması, bizlerin tepkisine neden olmuştur. Çin devleti diyalog yoluyla kendisini temize çıkarmak istemektedir,  bunun içinde ekonomisini silah olarak kullanmaktadır” şeklinde konuştu.

Salih KÖPRÜLÜ

Bu haber toplam 2114 defa okunmuştur
YORUMLAR
Meram Ayıp Etmiş
İsmail Kara
Meram Belediyesi halkımızın hassasiyetlerine önem vermediği için ayıp etmiş. ÇİN parkı ismi çok mu lazım dı sanki?
17 Temmuz 2013 Çarşamba 12:59
doğu türkistan
uygur
adanalı her haaberin altına yorum yapmassın belliki belediyenin maaşlı yorumcususun doğu türkistinda son 10 günde binlerce müslüman çinliler tarafından şehit edilirken sen çinlilerle kardeş ol birileride eleştirince hemen kılıcdaroğlunun avaukatlığıyla sucla yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış BENDE BURDAN KIZIL KOMİNİST ÇİNLE KARDEŞ OLANLARI SAVUNANLARI KINIYORUM
13 Temmuz 2013 Cumartesi 16:27
Zulme karşı sessiz kalan dilsiz şeytandır..
Süleyman Ertunç
Adanalı kardeş, müslüman kardeşlerimiz zulüm görürken biz tepkimizi göstermezsek ne farkımız kalır israilden, çinden, arakandaki zalim budistlerden? ılımlaştıra ılımlaştıra zihniyetinlerinizi çürüttünüz.. Allahınız laneti müslümanlara zulüm edenlere ve ve bu zalimlerin destekçilerinin üzerine olsun.
13 Temmuz 2013 Cumartesi 11:17
KONYA HABERLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Yeni Meram | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 332 345 24 24 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA