YAZARLAR

Yasayı çıkarmak güzel de bunu uygulamak ve uygulatmak daha önemli.

Hele bir de 5199 sayılı yasayı 26166 sayılı yönetmeliği okuma zahmetine katlanmadan, Veteriner Müdürü’ne bir barınak talimatı verip, oraya doldurduğu zavallı canlarla ilgilenme zahmetine girmeyen Belediye’nin üst düzey yetkililerine ne demeli?

Geçen hafta Akşehir, Ilgın, Kadınhanı, Sarayönü ilçelerini ziyaret ederek, başıboş hayvanlarla ilgili neler yaptıklarını görmek istedim.

Akşehir’de Başkan’a vekalet eden kişi ile görüştük. Barınağı henüz görmediğini, Başkan’ın vekil adayı olduğunu, 1 aydır vekalet ettiğini söyledi.

Bize de saat 14:00 gibi veterinerin bizi alıp, barınağa bırakabileceğini bildirdi.

Yanından ayrıldık. Yönetim kurulu üyem Dilek Tokuş ile saat 12:30 olduğu için, kendimiz gidip görelim diye barınağın yerini öğrenip gittik.

Manzara içler acısı.

Akşehir Belediyesi’nin asfalt şantiyesi içinde,

Döküntü, mezberelik bir yer.

Barınakta pisliklerin her yeri kapladığını, toplanan pisliklerin bulunduğu yerlere kuru ekmeklerin yayıldığını,

Uyuz, yavru, büyük köpek, anne ve yavruların, hastaların aynı ortamda olduklarını, bunu uygun gören kişinin de sağlıkçı, doktor bir Belediye Başkanı olduğunu gördük.

Hem doktor,

Hem vekil adayı,

Hem Belediye Başkanı.

Oysa ben buranın son derece akıllı bir biçimde, yasaya uygun, insanlığa uygun, sağlıkçı birine uygun bir görünümde olmasını beklerdim.

Eğer bu kişi seçilir ve meclise girerse

Unutmasın!

Arkasında pis, bakımsız, çöplük görünümünde, çuvallar dolusu kuru ekmek, güneşten kokmuş, tavuk kırıntılı, cüzzamlı koğuşu gibi doldurup, arkasına bile bakmadığı sessiz canları ve onların umutsuz, hasta, kırgın, bitkin bakan gözlerini, günahlarını ve çiğnenen haklarını ardında bırakıp, vekil olacak.

Onlardan oy almayacağı için hizmet götürme zahmetine katlanmadığı Allah’ın emaneti canlılarla,

Oy almayacağı için okuma zahmetine katlanmadığı barınak şartları yasasının,

Nasıl yaşıyorlar diye merak edip, ilgilenmediği o zavallı badem gözlü, vefalı dostlarımızın kendisi ile ilahi adalet önünde bir gün hepimiz gibi, herkes gibi hesaplaşacağını unutmamalı…

Keşke bakamayacağı, ilgilenemeyeceği bu yeri hiç açmasaydı.

Hiç olmazsa birbirlerine hastalık bulaştırmadan, aç ama özgür ölürlerdi.

> Yeni Meram >Yazarlar > BELEDİYELER VE BARINAKLAR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.