Torku Jelifest

Bel ve boyun ağrılarına yüksek yoğunluklu laser  yöntemi

  • Giriş Tarihi: 30.05.2019 10:58
  • Güncelleme Tarihi: 10:58
Bel ve boyun ağrılarına yüksek yoğunluklu laser  yöntemi

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen bel ve boyun ağrılarında kullanılan yüksek yoğunluklu laser uygulaması ile hastalar sağlıklarına kavuşuyor.

Mutlu Akü

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen bel ve boyun ağrılarında kullanılan yüksek yoğunluklu laser uygulaması ile hastalar sağlıklarına kavuşuyor.

Arazi Tıp Merkezi Fizyoterapist Mine Yurtlu tarafından da uygulanan Yüksek Yoğunluklu Laser 1960’tan bu yana biyouyarım ve tedavi etkisi ile geniş kesimler tarafından bilinir hale geldi.

Konu hakkında bilgi veren Fizyoterapist Yurtlu, “Maksimum absorbsiyon oranı ve nüfuz derinliği 10 cm derinlikteki dokuları ve ağrı reseptörünü etkin bir şekilde uyarır ve cilde ulaşan lazer ışını, biyolojik doku içinde spesifik mekanik dalga boyu meydana getirir. Lezyon alanlarındaki hücrelere yoğun enerji enjekte edilerek , tedavi lezyon alanlarının hücrelerinin aktif olduğu alanlarda yapılır ve aktifleştirilen hücreler , ATP üretimini artırır. Böylece hasar görmüş dokunun iyileştirilmesi hedeflenir” dedi.

Laser uygulanan cihazın bir veya daha fazla spesifik dalga boyunda ışık üreten bir cihaz olduğunu söyleyen Yurtlu, “Lazer ışını doku içerisine enerji yayarak gönderir ve inflamasyon tedavisinde, yırtılmış, zarar görmüş ve enfekte olmuş dokuların onarımında , iyileşme sürecini hızlandırmada ve ağrının hızlı şekilde azaltılmasında kullanılır” diye konuştu.

ETKİ MEKANİZMASI NASIL?

Uygulamanın etki mekanizmasından da bahseden Yurtlu, “Deriye noninvaziv olacak şekilde nüfus eder ve tedavi edilecek bölgenin yerine göre deri altına; yağ, kas, tendon ve kemik dokulara kadar yayılır” şeklinde konuştu.

Teröpatik Yüksek Yoğunluklu Laserin 3 önemli etkisinden de bahseden Yurtlu, bunları Fotoakustik, Biyostimülasyon ve Termik etki olarak sıraladı. Yöntemin avantajlarından da bahseden Yurtu, “Girişimsel değildir, Derin dokuya etki edebilir, Ani ağrı giderimi sağlar” dedi.

HANGİ HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE UYGULANIR

Yüksek Yoğunluklu Laser’in Bel ve boyun fıtıkları, Kas ve tendon yaralanmaları,  Myfosial Ağrı Sendromu, Donuk Omuz, Donuk Omuz Hastalıkları, Fibromiyalji, Dirsek ve el bileği sorunları, Golfçü dirseği, Tendint, Kireçlenme, Tenisçi dirseği, Topuk dikeni gibi birçok uygulama alanı olduğunu kaydetti.

 > Yeni Meram >Konya > Bel ve boyun ağrılarına yüksek yoğunluklu laser  yöntemi
HABER YORUMLARI