YAZARLAR

KONYASPOR Yönetim Kurulu olağanüstü genel kurul kararı aldı. Çok gecikmeli bir genel kurul oldu. Başkan Bahattin Karapınar YHT Turnuvasından sonra genel kurul kararı alacaklarını söylediğinde haberini yaptık ama, sonradan yönetim devam kararı aldı. Aslında bu olağanüstü genel kurulun sezon başında yapılması daha uygun olurdu. Yönetimin devamı konusunda bir taraftan Bahattin Karapınar, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in devam etmelerini istediğini beyan etti. Diğer taraftan ise bizzat Sayın Akyürek’ten duymuş değilim, Karapınar yönetiminin devam etmesine karşı oldukları. Neyse bunlar geride kaldı. Yönetim, Tavşanlı Linyitspor maçından sonra toplanıp olağanüstü genel kurul kararını aldı. OLAĞANÜSTÜ genel kurul kararı alınmasına neden, maçta Başkan Karapınar aleyhine yapılan kötü tezahüratlardı. Tamam, “Başkan istifa” diye tempo tutulabilir ama, tribünden duyduğum ağza alınmayacak küfürlere ne demeli. Bir insanın anasını, çocuklarını karıştıran, hiçte yakışık almayan küfürler maçta herkes rahatsız oldu. İnsan olarak dayanmakta kolay değildi. Başkan Karapınar’ın isyanına hak veriyorum ve ekliyorum “Keşke daha önce genel kurul kararı alsaydı”. En azından bu küfürleri duymayacak, yapılan kötü protestolardan kaynaklanarak genel kurula gitmiş olmayacaktı. Bir yerde zorlandı, zorlayanlarda kendilerinin eseri diye paye çıkardılar. Şimdi, bırakın hakeme yapılan kötü tezahürattan gelecek para cezasını, ayrıca başkana yapılan küfürlerden dolayı da ceza gelecek. Konyaspor’un parası olsa öder cezayı, mali sıkıntı içerisinde gelecek cezaları ödemese de TFF doğacak alacaklarından kesilecek. Yazık oluyor Konyaspor’a.

ŞİMDİ ne olacak?.. Yönetim kurulu olağanüstü genel kurul kararı aldıktan sonra, karşılaştığım soru bu oluyor ve yanıt vermekte zorlanıyorum. Bir ön eleştiri yapayım: Başkan Bahattin Karapınar, “olağanüstü genel kurul kararı alırsam, kulübe sahip çıkan olmaz, kayyuma kalır” ve ilave ediyordu; “Kulübü almak isteyen varsa, gelsinler teslim edeyim” diyordu ve bunu bizzat bana çok kez söyledi. Spor kamuoyu araştırmam da deneyimli kişilerle yaptığım görüşmelerdeyse “Başkan Karapınar olağanüstü genel kurul kararı alsın, Konyaspor sahipsiz kalmaz” dediler ve eklediler “Şimdi liste oluşturup sahip çıkılırsa, Belediye Başkanı Sayın Akyürek, sahip çıkanlar var diye destek vermez” dediler.

BAŞKAN Karapınar ve spor kamuoyundan gelen söylemlerden bakalım hangisi doğru çıkacak. Bahattin Karapınar liste çıkarmayacağını ve yönetimi bıraktığını açıkladı. Yeni bir liste çıkacak mı?.. Kayyuma mı kalacak?.. Belediye Başkanı Sayın Akyürek, genel kurula kadar bir liste oluşturması için birilerini görevlendirecek mi?.. “Şimdi ne olacak?” sorusunun yanıtı bunlardan birisi olacaktır.

KONYASPOR borçlu ve transfer yasağı yemiş bir kulüp. Birileri ya da bir kurumun Konyaspor’a sahip çıkacağını düşünmüyorum. Kulübün borcunun çok abartıldığını duyuyorum, son öğrendiğim borç rakamı 25 milyon civarındadır. Genel kurulda da aynı rakamın açıklanacağını düşünüyorum. Böylesine borçlu ve transfer cezalı kulübe ancak Konya’nın şehremini sahip çıkacaktır. Sahip çıkmak durumundadır. Bürokrat kesimin bu olaya karşı duyarsız kalacağını düşünmüyorum. Mehmet Ali Kuntoğlu başkanlığında Konyaspor ligden düştüğünde yönetimden bir kişinin haricinde kimse genel kurula gelmedi. “Biz düşürdük biz çıkartırız” diyen bir babayiğitte görmedik. Yönetimden bir kişi vardı o da faaliyet ve denetçi raporlarını okuyan Mehmet Günbaş’tı. Genel kurul öncesi faaliyetleri de Zeki Çimen ile Kulüp Genel Müdürü Önder Sami Güven’e devam ettirdi ki, ta ki Bahattin Karapınar’ın başkanlığında yönetim oluşuna kadar. Bunları yaşadık, bir daha mı yaşayalım?..

DOĞRU seçime gelince: Konya metropol olmuş bir şehir. Siyasi açıdan da AKP’nin kalesi. Türkiye’nin siyasette 2. adamı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’da Konyalı. Konya’dan parlamentoda yer alan 12 milletvekili var. Bu kadar siyasi ağırlıklı bir il olan Konya’da Konyaspor’a sahip çıkılmazsa, bu hepimizin ayıbıdır. Bu şehrin valisi, kaymakamları, belediye başkanları var. Bunların birlikteliğinde öyle bir yönetim oluşur ki, Konyaspor’un ne borcu, ne de cezası kalır. Konyaspor bu sezonu atlatır ve gelecek sezonlarda süper ligin ilk 5’e oynayan takımı olur. Yeter ki, yukarıdan bir emir gelsin. “Konya’ya Konyaspor’a ne oluyor?” diyen birileri çıksın. Doğrusu budur. Genel Kurul 13 Ekim 2011 günü, bu günde çoğunluk olmaz ve 20 Ekim 2011 günü çoğunluk aranmaksızın yapılır. Gündemin seçim maddesin de öyle bir liste çıkmalı ki, genel kurul üyeleri bir ellerini değil iki kollarını “Evet” diye kaldırmalılar. Olağanüstü Genel kurula kadar Konyaspor’un, Bucaspor, Sakaryaspor, Kartalspor, Denizlispor maçları var. Bu maçlarda futbolcuların kafaları rahat olması açısından geçici bir komite oluşturulmalı. Bu gölge yönetimle bu maçlar oynanmalı. Futbolcu yönetimsiz bir kulüp için ne kadar mücadele eder, düşündürücüdür. Bir an önce şehrin ileri gelenleri el atmalı ve genel kurula her şeyi ile hazır çıkılmalı. Bunların hiç biri olmadı. Kulüp kayyuma kalmakla yüz yüze kalırsa, Başkan Bahattin Karapınar “Bakın, dediğim oldu, kulübe sahip çıkan olmadı, ben kulübü yönetimsiz bırakmam, adayım” der mi?..

> Yeni Meram >Yazarlar > Beklenen Olağanüstü Genel Kurul…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.