YAZARLAR

Beklenen Kar Geldi - Abdullah Leblebici - Yeni Meram Gazetesi

İki yıl önce yoğun kar yağışı alan Seydişehir, geçen yıl yağış almadı. Bu yıl da yağış gerçekleşmeyince, başta çiftçilerimiz olmak üzere yaz aylarında çekilecek su sıkıntısı için toplumun büyük kısmı endişe yaşamaya başladı.

Ancak hafta içinde yağmaya başlayan kar endişe yaşayan yüreklere su serpti.

Şüphesiz düşen her kar tanesi yaz aylarında çekilecek susuzluğu engellediği gibi son yıllarda özellikle Konya havzasında hızla azalan yer altı sularına da önemli katkı sağlayacaktır.

Kar yağışlı ile birlikte bazı basın ve yayın organlarında  “Beyaz Esaret”, “Kar Hayatı Felç Etti”, “Kar Savaşı”, “Donuyoruz”, “Kar Esir Aldı” gibi manşetleri endişe ile izliyorum.

Daha düne kadar küresel ısınmadan, temiz su kaynaklarının azaldığından şikayet eden aynı kesimin, Türkiye’nin yeraltı ve yer üstü kaynaklarına büyük katkı sağlayacak kar yağışından şikayetçi olması tam anlamıyla bir çelişki değil mi?

Oysa aynı kesim daha yakın zamana kadar  “Susuz Yaz”, “Küresel Isınma Tehlikesi”, “Yer Altı Sularımız Çekiliyor”, “Arsenikli Su” gibi manşetler atıyordu.

Unutmayalım, “Kış aylarında yağan kar, Bankaya yatırılan para gibidir. Zamanı gelince kullanılır”

Ülkemizin tahıl ambarı olarak bilinen Konya Ovası, Seydişehir ve bölgesine düşen kar ve yağmur ile sulu tarıma daha elverişli hale geliyor.

Kısaca kar yağışından toplumun her kesimi memnun olmalı, günlük yaşamda doğabilecek aksaklıkları hoş görmeli, kar ile mücadele eden ekiplere de yardımcı olunmalıdır.

BEKLENEN KAR GELDİ

                Beklenen kar nihayet geldi, yağış toplumun önemli bir kesimince memnuniyetle karşılandı.

Ancak; üzülerek gözlemliyorum ki, yoğun kar yağışı ardından halkımız bir saat içinde tüm yolların kardan temizlenmesini istiyor, birkaç saat geç kalındığı zaman akıl almaz şikayetlerde bulunuyor, ilgili kurumları eleştiri yağmuruna tutuyor ve kar yağışından şikayetçi oluyor.

Bizzat gözlemledim, kar temizleme ekipleri kar yağışı başladıktan hemen sonra temizleme çalışmalarına ana ve ara yollarda başladı. Temizleme çalışmalarına aralıksız devam etti.

Bazı kesimler yine bildik eleştirilerini sıralamaya başladı, “Belediye kar ile mücadelede sınıfta kaldı”

Yağış sonrasında şehrin birçok cadde ve sokağını gezdim, girilmeyen, açılmayan bir tane yol görmedim.

Ne imiş efendim temizlik yapılırken kar yığınları arabasının çıkışını kapatmış.

Kardeşim, bir gün çıkarma arabanı,  binme bir gün, ama gece gündüz demeden aralıksız çalışanlara da saygı duy, bu insanlar en az 48 saat evlerine gitmediler, sıcak evinde oturup acımasızca eleştirme.

Kar temizleme çalışmalarını eleştirenlerin çevre yerleşim birimlerini incelemesini istiyorum,  bu yerleşim birimlerinin içler acısı halini bir görsün, sonra da Seydişehir’e eleştiri getirsin.

Yağışın başlaması ile birlikte temizlik için seferber olan Belediye ekiplerinin hepsine teşekkür ediyorum.

Ayrıca Karayolları Seydişehir-Konya ve Antalya yolunda yoğun kar yağışına rağmen aralıksız çalıştı ve yolu ulaşıma açık tuttu. Karayolları ekiplerine de ayrıca teşekkür ediyorum.

Lütfen başımızı ellerimizin arasına alıp birkaç dakika düşünelim. Neden bu kadar sabırsız ve her şeyden şikayet eden bir toplum olduk.

                Beklenen kar gelmiştir, şükretmeliyiz.

> Yeni Meram >Yazarlar > Beklenen kar geldi;
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.