Torku Jelifest

Beklenen gün bugün! Bedelli askerlik belli oluyor

  • Giriş Tarihi: 27.11.2014 12:03
  • Güncelleme Tarihi: 0:32
Beklenen gün bugün! Bedelli askerlik belli oluyor

1 Milyona yakın kişinin beklediği gün geldi. Bedelli askerlik için geri sayım başladı.

Mutlu Akü

Yüksek Askeri Şura’nın (YAŞ) kış dönemi toplantısı 27 Kasım’da yapılacak. Bedelli askerlik için son durumun ise YAŞ’ta çıkacak karara bağlı olması bekleniyor.

Geçen ağustosta Hükümet’i kuran Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk kez YAŞ’a başkanlık edecek. Alınan kararlar da ilk kez onay için ‘Başkomutan’ sıfatıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Ankara’da geçecek hareketli hafa bedell askerlik bekleyenler için de büyük önem taşıyor.

Toplantıda görüşülmesi beklenen kritik konular şöyle:

– Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeniden yapılandırılması çalışmaları kapsamında personel durumu gözden geçirilecek. Genelkurmay Başkanlığı, 1 milyon kişiyi ilgilendiren bedelli askerlikle ilgili görüşünü açıklayacak. Uygulamayla ilgili son kararı ise Başbakan Davutoğlu verecek.

– Suriye ve Irak’taki muhtemel süreçlerin değerlendirilmesi; ‘güvenli bölge’ ve ‘uçuşa yasak bölge’ oluşturulması durumunda izlenecek strateji, eğit-donat çalışmaları ve üslerin kullanımı gibi konuların gündeme gelmesi bekleniyor.

PARALEL YAPI’YLA MÜCADELE

– Odaklanacak konulardan biri de Paralel Yapı… Milli Güvenlik Kurulu’nda, derin örgütle yürütülen mücadelenin Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ne alınması yönünde tavsiye kararı çıkmıştı. Bu kapsamda ‘ihraç’ kararlarının alınıp alınmayacağı YAŞ’ta belli olacak.> Yeni Meram >Güncel > Beklenen gün bugün! Bedelli askerlik belli oluyor
HABER YORUMLARI