YAZARLAR

Kurban bayramına ait vazifelerimizi yaptık çok şükür, şimdi de yapmamız gerekenler var. Bunların başlıcası: bayramdaki gibi güler yüzümüzü, nezaketli dilimizi koruyalım. Bayram namazındaki gibi camilerimize tertemiz kıyafetlerimizle, o gün yıkandıktan sonra yeni giydiğimiz çoraplarımızı giyip gidelim. Bayramdaki gibi “Komşuluk hatırı”nı bilelim, elimizden geldiğince eşimize ve çocuklarımıza iyi davranalım. Küçüklere sevgimizi ve büyüklere saygımızı koruyalım. Bayram günlerinde derinden hissettiğimiz “İslam Kardeşliği”ni üç-beş kuruşa satmayalım.

Aramızda kalkmamış kırgınlık, ödenmemiş kul hakkı kalmasın, bir daha gözden geçirin. Çünkü yarına nasıl çıkacağını kimse bilemez. Bayramlar önümüzde “Milat başlangıcı” gibidir. Yeni ve pırıl pırıl bir sayfa açalım. Cumhuriyetimizin, Bayrağımızın ve Vatanımızın kıymetini bilelim. Kısır çekişmelerle birbirimizi yaralamayalım. Bu bayramda da Üçler Mezarlığı, Musalla ya da diğerlerinin boş olmadığını, yeni misafirler kabul ettiğini de unutmayalım. Hangi alt kökenden gelmiş olursak olalım bu vatanı hep beraber kurtardığımızı unutmayıp, yine hep beraber topyekün birlik ve beraberlik içinde olursak; petrolümüzde, akarsularımızda, bor ve bunun gibi daha nice kıymetli elementlerimizde, sahillerimizde gözü olan harici düşmanlara karşı vatanımızı daha iyi koruruz. Ayrıca da içimizde gerek bilmeyerek ya da beyni yıkanarak, gerekse basit menfaatler uğruna yoldan çıkmış düşmanla iş birliği yapanları da tanıyarak, onlara da fırsat vermeyelim.

Bizim istiklal harbini yapan dedelerimiz, atalarımız asla yüz binler, ikiyüz binler şeklinde, hem de çoğu Hicaz’a a da gittikleri için bildikleri Yemen, Suriye, Irak ve Suud’a kaçmadılar. Bölük bölük, tümen tümen ölene dek düşmana karşı durdular. Asla yurtlarını terk edip ya da kaçıp başka topraklardaki kamplara sığınmadılar. Yardım eden hiçbir millete karşı da nankörlük etmediler. Vatanlarında kalıp sancağı kanlarının son damlasına kadar yere düşürmediler. “-Ya istiklal ya ölüm” dediler. Onun için binlerce şehit kanıyla sulanmış bu Anadolu toprağı çok çok kıymetli olup, bir karışının bile düşmana terk edilemeyeceğini bizlere de öğrettiler. Gelin bayramların ve kamil insan olmak için İslam’ın bize öğretisini ömür boyu koruyalım. Böylece birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde nice bayramlara hep birlikte ulaşalım. Hepinize sevgi ve saygılar sunarım.

> Yeni Meram >Yazarlar > BAYRAM SONU
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.