YAZARLAR

Deniz bitti, kara göründü derler ya, bizde de ‘Bayram bitti, Konya göründü!’ sevgili okurlar! Ne kadar önemli-önemsiz iş varsa, ne kadar alacak-verecek hikayesi varsa, ne kadar senet-sepet varsa, ne kadar azını verdiğimiz avans-maaş varsa bayramdan sonra diye, kestirip atmıştık ya!

Bugün 8 Ekim 2014 Çarşamba, yani bayram sonrasının ilk mesai günü!..

Bayramın bittiği, Konya’nın göründüğü ilk gün!

Vereceklerini bayramdan sonraya endeksleyenlerin katar-katar deve kervanlarının para yüklü olarak geldiği gün, bugün olabilir mi?

Olabilir diye bekleyenler, varsın beklemeye devam etsinler!

Nerdeee!..O laf temsilde hata olmasın yada teşbihte hata olmasın babından söylenmiş bir çift laftı haddizatında diyenlerde varsın yine haklı çıkıversinler!

Bugünden itibaren muhtemelen ay sonuna kadar geçmiş bayramınız mübarek olsun diye dükkân dükkân gezeceğiz!

Geçmiş bayramınız mübarek olsun! cümlesiyle birlikte gelenler-gidenler olacak, çaylar-kahveler içilecek, arayanlar aradıklarını bulamasınlar diye iş bilen sekreterler, ya daha dönmedi, ya da toplantısı var ben bile ulaşamıyorum diye en zalim, en mahir atlatma numaralarını çekecekler.

Bunlar ne mi?

Görünen Konya’nın, bayram sonrası görünme müsaadesi alan yüzü!

Görünme müsaadesi alamayan yüzü ise, ayın karanlık yüzeyi misali zifiri karanlık, mum yok, çıra yok, kandil yok, fener yok…Elektrik alınamadığından, o da yok!

Konya bayram öncesinde soğuklarla karşılaştı. Sağanak yağışlarla karşılaştı. İş aleminin para odaklı atmosferi her bayram öncesinde olduğu gibi oldukça sisli ve puslu bir haldeydi.

Bir metre önünüzü isteseniz de göremezdiniz.

Eller ile cepler arası siz deyin beş kilometre, biz diyelim on kilometre filandı.

Alacaklı olanlar elleri böğründe kalırken, para verecekler, bayram boyunca paralarını sevip durdular!

Para sevmek, parayı sevmek, olabildiğince elden geç çıkarmak, şehrimizde tartışmasız apayrı bir tutku sevgili okurlar!

Yıllardan beri, ” Para isteme benden, buz gibi soğurum senden” şarkısını büyük bir keyifle söyleyenlerin, kaçıyor muyuz canım, bayramdan sonra veririz, alt tarafı istediğin şu kadar değil mi? dediği miktarla bayramı rahat geçirecek olanlar her zaman olduğu gibi, bayramdan sonra edebiyatlarına kurban edildiler! Hem de yine bir kurban bayramı öncesinde…

Bayramda neler mi yaşandı? Bayram namazı sona erer ermez, birçok insanımız, cami içi bayramlaşmalara kalmadan hemen kurban kesim mahallerine koştular.

Kimi bu işi bilenlere bıraktı, kimi benim elimden gelir, her sene kurbanımı kendim keserim diyerek, kurbanını kesti.

Bayramın adı Kurban bayramı olunca, kurban kesme konusunda hemen büyük bir çoğunluğumuzun kasaplığa soyunduğu bir bayram daha yaşadık.

İstediğiniz kadar kasap olmak başka, kasaplığa niyetlenme başka deyin, bu konuda gözü karalığı kimselere bırakmayan kurban sahipleri, eti sıyırma ve bölüşme noktasında kolları sıvadılar, kurban kanlarına, kestikleri parmakların kanları karıştı.

Parmaklarını az kesenler yiğitlik bende kalsın derken, diğerleri acillere koştu yine.

Kurban kesim yerleri yine hijyenden nasibini almaya niyetli olmayan bir manzara yaşadı.

Hijyen diye kocaman kocaman laflar edenler, hijyenin bu durumlar karşısında bayılıp bayram sonuna kadar ayılamadığını ne kadar gördüler, bilemiyorum!

Yetersiz caraskalların güç sınırlarını zorladığı, işinin ehli oldukları şüpheli insanların en iptidai şartlarda kestikleri kurbanların çırpınışı, kurban sahiplerinin üzerlerine sıçrayan kanlara ve meydana gelen kan gölcüklerine aldırmayışları yine bir kurban klasiği olarak, tarihe not düştü!

Maile kurban kesim mekanlarına kundakta ve bebek arabalarında çocuklarıyla birlikte gelen insanlar, ayrıca görülmeye değerdi!

Kurbanlar kesildi, dağıtıldı, geri kalanlar donduruculara, buzdolaplarına istif edildi. Aileler toplandı, kavurmalar yendi, bayramlaşıldı. Eşe-dosta, yakına-uzağa, arkadaşlara bayram diye SMS çekildi!

Bayram bitti, Konya göründü, demiştik ya… Önemli olan bayramdan sonra, nasıl bir Konya görmek istediğimiz!

Konya’nın sisleri ve pusları tamamen dağılmadı diyorlar ya… Dağıldığını isteyen de yok zaten! Şöyle ayın 15’i, 20’si bir olsun, bakarız bir kolayına diyenlerin, görünen Konya’sı, işte böyle bir Konya.

> Yeni Meram >Yazarlar > Bayram bitti, Konya göründü!..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.