YAZARLAR

Ülkemiz son günlerde virüs belasını da bir kenara bırakarak Diyanet İşleri Başkanı Sayın Ali Erbaş’ın bir hutbesindeki sözlerine kilitlendi. Belki de koronadan bezginlik getiren ülke insanı için farklı bir gündem gerekiyordu. Bu da Sayın Erbaş tarafından gerçekleştirildi. Hacı Bayram Camiinde temsili cuma namazındaki hutbesinde “İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği, eşcinselliği lanetliyor” cümlesi ile başlayan bir hutbe irad ediyor.
Başta Ankara Barosu ve bazı kesimler tarafından eleştiri alıyor: Toplumda her türden ve inançtan insanlar yaşamakta. Bu ülke de “Gusül abdestine karşıyız” dövizi taşıyan bayanları gördük maalesef. Toplumun büyük bir kesimi Sayın Erbaş’ın söylemlerinin kendi fikirlerinden ziyade İslam’ın emrettiği görüş ve düşünceleri yansıttığında hemfikirler. Büyük bir çoğunluk Diyanet İşleri Başkanına desteklerini ilettiler. Burada iki farklı fikirden bahsedelim; CHP grup sözcüsü Sayın Faik Öztrak “Fikir sahipleri fikirlerini dile getirirken birilerinin yaşam tarzı üzerinden nefret dilini kullanarak, düşman yaratmamaları ve toplumu ötekileştirmemeleri gerekir” dedi.
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da konu ile ilgili Başkan Ali Erbaş’ın söylemlerine destek verirken “Büyük bir badireden geçtiğimiz bu zor dönemde ve zamanda böyle yersiz ve faydasız münakaşalardan uzak durulmalıdır” demişti.
Burada acaba faydasız münakaşa İslam’ın emir ve yasaklarının bir cuma hutbesinde irad edilmesi midir? Sayın başkanı anlamak mümkün değil. Saadet Partisi Genel Başkanının siyaseti ve üslubu çok farklı. Sayın Karamollaoğlu’nun farklı konulardaki değişik söylemlerini bir hatırlatmakta fayda var.
• İHA ve SİHA’nın yapımıyla ilgili “Dışarıya muhtacız” demişti, hâlbuki sistemin %98’i yerli yapım.
• Başörtüsü ile ilgili “Başörtüsü bir hanım için önemli bir simgedir. Ancak başörtüsü İslam’ın kendisi değildir.” demişti.
• Yine bir ifadesinde “Selahattin Demirtaş’ın terörle alakası yok” demişti.
• Sayın Karamollaoğlu “Çamlıca Camii insanların anasını ağlattı. Hangi akıllının başına Çamlıca tepesine 60.000 kişilik cami yapmak gelir, doldursunlar görelim” demişti.
• Sayın Başkanın incilerine devam ediyoruz. “Türkiye’de bütün yatırımları durdurmalıyız. Toprağa gömülen para israftır.”
• Sivas’a yapılacak olan Yüksek Hızlı Tren için “Hızlı tren hizmet değil. Göçü hızlandırır.”
• “Kanal İstanbul haramdır.” Aman Allah’ım, ‘Temel fetvası’ olsa gerektir(!)
• Sayın Başkan yerli otomobile de karşı çıkmıştı.
Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz. Bir dönemde “milli görüş” gömleğini çıkardı diye türlü hakaretlere maruz kalan, sözde sizin aşağılamaya çalıştığınız, fakat milletin en tepelere çıkardığı insanlar ne mi yaptı? Onlarcası sayılabilir. En başta da başörtüsü. İnsanların dini vecibelerini rahat rahat yaşayabildiği ve göğsünü gere gere “ALLAH” diyebildiği ortamlara geldik.
“Resmi dairelerde mescit mi olur” diyen ve ayakkabısı ile belediyeye ait sağlık ocağının mescidine giren kaymakamlar görmedi mi bu ülke? Üniversite kampüslerine girişlerde başörtülü avını ve tesettür sorgularını görmedi mi bu memleket? Ekonomiye bir bak, milli gelire bir bak, hayat standartlarına bir bak….
O zaman milli görüş gömleğini çıkarmakla itham ettiğiniz ve eleştiri yağmuruna tuttuğunuz Sayın Cumhurbaşkanımızın vatana yaptığı hizmetler ortada. İstediğiniz pencereden ve istediğiniz kadar bakabilirsiniz. Ancak bugün milli görüş gömleğinde ve çizgisinde olduklarını sananlar kimlerle beraber, destekledikleri kimseler, siyasi görüşleri gömlek üzerilerinde olmasına rağmen değişti mi? Sayın Karamollaoğlu bugün ‘Sayın Erdoğan gitsin de, ne olur bakalım’ cephesinin destekleyicilerindendir. Siyasetinin milli ve yerli bir tarafı kesinlikle yoktur. Bu zihniyet “İstanbul’u bizim oylarımızla alamadılar” diyebilecek kadar ileri gittiler. Söylemler de farklı değil. Ali Erbaş ile ilgili  söylemleri bile CHP ile aynı durumda. Sahi Sayın Karamollaoğlu “SİZİN ŞU ANDA GİYDİĞİNİZ GÖMLEK” nedir? Rahmetli Ecevit’in mavi gömleğini mi giydiniz? “Kişi sevdiği ile birlikte haşrolunacaktır.”
Hangi mevkide hangi makamda olsanız bu değişmeyecektir. Sayın Karamollaoğlu siz de bir zamanlar taban tabana zıt olduğunuz ittifaklarla, zihniyetlerle birlikte haşrolunacaksınız. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı, eski bakan ve eski milletvekili de olsanız sevdiklerinizle birlikte haşrolunacaksınız.

Hayırlı Ramazanlar. Saygılar…

> Yeni Meram >Yazarlar > Bay Temel’in Siyaseti
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.