YAZARLAR

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi başarılarına sürekli yenilerini ekliyor. TRT ve Anadolu Ajansı başta, görsel, işitsel ve yazılı yaygın basında, İletişim Fakültesi mezunlarının sayısı giderek artıyor. Sosyal medyada da aynı durum söz konusudur. Üstelik çoğu yayın organlarında önemli görevler yüklenmektedirler.

Öğrenicilerim olmakla onur ve övünç duyduğum, Selçuk İletişim mezunu dört yazar başka kulvarlarda yarışıyor.

Roman nedir? Yaşanmış ve yaşanması olağan olayların yer ve zaman belirtilerek geniş bir plan çerçevesinde anlatıldığı yapıtlara roman denilmektedir. Roman, insanların başlarından geçen ya da geçebilecek olan olayları yer, zaman ve kişi bildirerek anlatan geniş kapsamlı yazılardır.

Roman, öyküye benzer ve öyküden uzundur. İnsanı ilgilendiren her olay roman konusu olabilir. Son günlerde, konusuz roman yazılabileceği de tartışılmakta, bunun yeni bir akım olduğu öne sürülmektedir.

Selçuk İletişim’de eğitimlerini başarıyla tamamlayan dört yazarın romanları, ses getirirken, Konya’nın tanıtımına da dolaylı olarak katkıda bulunuyorlar;

Nuray Kaya, Gülşah Elikbank, Ramiz Çınar, Nihal Tokat Kuşhan

Nihal değişik bir yol izledi ve çevirmenliği yeğledi, 3 yılda 12 kitap çevirdi. Bunlardan biri ünlü yazar Gitty Daneshvari’nin yapıtı.
Nuray ile Nihal Gazetecilik, Gülşah’la Ramiz Halkla İlişkiler okudu.

Nuray Kaya’nın Romanının adı hayli ilginç;

Bavul .

Roman türleri içinde, tahlil nitelemesine daha yakın duruyor. Kapakta uzayıp giden Demir Yolları. Sonra raylar üzerine bırakılmış bir bavul.

Kapağın üzerinde yazarın görüşü yazılı;

“Kalbin de bir belleği vardır. Ne unutur, ne unutturur…”

Arka kapakta şiirsi üslubundan kesitler;

“Bir bavula kaç hayat sığar? Gitme zamanı geldiğinde zamanı geri çevirmek mümkün mü dür? Peki, biten aşklarınızı emanet edebileceğiniz bir yer var mıdır yeryüzünde. Doğru zaman, doğru insan ve doğru aşk var mıdır sahiden…”

Çiçeği burnunda yazar Nuray kaya, 271 sayfalık yapıtında, yaşamı, sevgiyi, hüznü, umudu, yolculuğu, başarıyla kurguluyor.

Romanın başkahramanlarından Elif’in Ankara’nın ahşap bir evinden başlayan 35 yıllık gel-gitli yaşamının raylar üzerinde feci biçimde sona erişine dek geçen süreci kendisine özgü anlatımıyla dile getiren genç yazar, çoğu kez yumuşak bazen de bir yaklaşımla somut ve soyut bulgu ve algıları bir bavulun içine ustaca sığdırmayı başarıyor.

Dünya yalnızların mekânı değildir; içsel yalnızlık başkadır. Elif olur da Kerem’ler, Fuat’lar, Yamanlar, Sema’lar, Akel’ler, Serpil’ler Ela’lar, Kemal’ler vb. olmaz mı? Romanın ana ekseninde kuşkusuz Elif var; olayların odak noktasını oluşturuyor. Onun fırtınalı ve devingen kimi zaman da dingin, renkli yaşam çizgisi raylar üzerinde yaşama acı biçimde veda edişiyle noktalanıyor.

Roman, demir yolu üzerine bırakılan bavul içinde gizlenen sevgi, umut, özlem, karanlık, aydınlık, çelişki, duygu gibi betimlemeleri satır aralarına taşıyor;

“Bavul aşk, hüzün ve umut dolu yolculuğa çıkarmak için kapınızda bekliyor olacak.”

Genç yazar Nuray Kaya, uçuşa geçmiş duygularının dışavurumunu felsefi bir sentezden geçirerek sergiliyor;

“Kapı eşiklerini ekvator çizgisine benzetirim. Hangi tarafın kışa yakın durduğu değişebilir. Yaşananların şiddeti de eşikteki mevsimi değiştirebiliyor. Eğer eşikten atlama vakti gelirse, adım atacağı yeni eşik kadar geride bıraktığı mevsime de dikkat etmeli insan.”

Romanı öz alıntılarla anlatmak olanaklı değildir. En iyisi Bavul’u alın evinize götürüp açınız ve okuyunuz. Sepya yayınlarından piyasaya verilen yapıtının düzeni, dizimi ve basım kişiyi sıkmıyor, aydınlık! Genç yazar roman yazımında güvenli adımlarla ilerliyor.

BİR DAMLA:

■ Başarı size gelmez, siz ona gideceksiniz.

> Yeni Meram >Yazarlar > BAVUL VE NURAY KAYA
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.