YAZARLAR

Gerçekten centilmen, saygın ve özverili bir ulusuz. Tarih boyunca bu soyluluk hep böyle olmuştur. Buna karşın Rumlar belki de kuyruk acılarından olacak, bize bütün platformlarda düşmanlık oyununu sahneye koymaktadırlar.

Yunanistan da böyledir.

Kıbrıs da böyledir.

Uluslararası arenada, özellikle de sözde Ermeni soykırımında, Ege Denizi’nde, fır hattında ve tır hattında ayniyle vakidir.

Bunun somut örneğini Yunanistan Dış İşleri Bakanı Yorgo Papandreu , Türkiye ziyaretinde verdi. Sıcak mesajlarla başlayan Erzurum gezisi, akşam iki ülke arasındaki köklü sorunların öne çıktığı soğuk bir polemiğe dönüştü. Papandreu, Türk savaş uçaklarının bir Yunan adasının üstünden uçtuğunu iddia ederek küstahça yaklaşımlarda bulundu;
“Tehditlerle herhangi bir sorunu çözemezsiniz”

Üstüne üstlük evimizde, halımızın üzerinde Türkiye’yi Kıbrıs konusunda “işgalcilikle” suçlayacak kadar ileriye gitti.

Gerçi Başbakan Erdoğan gerekli yanıtı verdi, MHP Lideri Bahçeli de bunu destekledi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, daha sert önlemler alınması gerektiği üzerinde duruyor.

AB’den şimdiye değin hangi olumlu davranışı gördük, ABD stratejik ortaklığı hep sözde kaldı, öze geçmedi “Komşularımızla sıfır sorun” politikamızı gözden geçirmemiz yeni bir şablon üzerine oturtmamız gerekiyor.

Ne yazık ki, Rum Gemilerine kimi limanlarımızı açacağımız, Büyükada’daki Ruhban Okulu’na işlerlik kazandıracağımız haberleri basından yansımaya başladı.

Biz böylesine iyi niyetler sergilerken Rumlar ne yapıyor, hangi özveride bulunuyor; aksine yıkıcılığa devam ediyorlar. Güney Kıbrıs’ta sporcularımız saldırıya uğramadılar mı?

■ Ben düşmanlarımla başa çıkabilirim. Tanrı beni dostlarımdan korusun.

Türklerin yoğun yaşadığı Batı Trakya’da son günlerdeki ahval-i umum nedir?

■ Gümülcine, İskeçe ve Dedeağaç’ta müftülükler işgal altındadır. Halkın seçtiği müftüler yerine Yunan yönetiminin tayin etmiş olduğu müftüler görev yapmaktadır.
Azınlık vakıfları 1967 yılından beri Yunan yönetiminin tayin etmiş olduğu kişiler tarafından yönetilmektedir. Azınlığın vakıflar üzerinde kontrol ve tasarrufu bulunmamaktadır.
■Yunanistan AİHM ’nin İskeçe Türk Birliği, Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ve Evros Azınlık Gençleri Derneği ile ilgili Yunanistan’ı mahkûm eden kararlarını uygulamamaktadır.
1955–1998 yılları arasında 60 bin civarında Batı Trakya Türkü vatandaşlıktan çıkarılmış olup geri alınmamaktadır.

■ Batı Trakya Türk Azınlığının Türk vali seçmesini engellemek üzere Rodop – Evros ve İskeçe – Kavala – Drama illeri birleştirilmiştir.

Türk köylerine yalnızca Yunan dilinde eğitim yapan anaokulları açmaktadır.
■ Yeni inşa edilmekte olan cami minarelerinin 7,5 metreden daha yüksek olmasına izin verilmemektedir…
Bütün bu olumsuzluklara son günler de bir “sos” ekleniyor;

Yunanistan Türk sınırına duvar çekiyor.

Duvar ve dostluk. Çelişen iki kavram!

Duvar örenler, yarın başa çorap da örerler.

Su uyur, düşman uyumaz. Dikkat!

BİR DAMLA:

VAR, VAR!

Adam, karşısındaki adama konuşuyordu;

— Sizi gördükçe İsmail aklıma gelir.

Adam da itiraz ediyordu;

—Ne münasebet? Ben uzunum o kısa, ben sarışınım, o esmer. Benzerlik yok?

Adam, benzer özelliği nihayet ortaya koydu;
-Var… Var… İkinizin de bana borcu var.

> Yeni Meram >Yazarlar > BATI TRAKYA'DAN NE HABER?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.