YAZARLAR

BATI KARADENİZ’DE YOLA DEVAM-Tayyar Çimen-Yeni Meram Gazetesi

BATI KARADENİZ’DE YOLA DEVAM
İnebolu’da kalmıştık. Kastamonu’dan virajlı, dar ama asfaltı, kaplaması iyi, çetin yollardan geçilerek gelinen bu tarihi ilçe, görülmeye gezilmeye değer bir ilçemiz. İlçenin tarihi çok eski. Batıdan Lidyalılar, doğudan Persler (İranlılar) gelerek burada hüküm sürmüşler. M.Ö. 63 yılında da Roma (Bizans) hakimiyetine geçmiş. Eski adının “İyonopolis” olduğu belirtilmektedir. İlçede, 1218’de Selçuklular, 1397’de de Osmanlılar hakim olmuşlardır. 1873’te de burası ilçe yapılmış ve İnebolu adını almıştır.
Kurtuluş Savaşı’nda, cepheye en yakın liman beldesiydi. Bu sebepten ve yiğit, yurtsever İnebolulular sayesinde, İstanbul’dan gizlice getirilen, silahlar ve mühimmat, Kurtuluş Savaşı bölgelerine, buradan sevkedilmiştir. Bunu fark eden ve Anadolu’yu işgale başlamış Yunanlılar, 9 Haziran 1921’de, iki zırhlı savaş gemisiyle İnebolu’yu topa tuttular. Ama kahraman İnebolular, yılmadan, dağlardan, patika yollardan, çamurlar ve engeller arasında, arabalarla, kağnılarla, 3 yıl boyunca, bu taşımaları bedelsiz olarak yaptılar. Bebeğiyle kağnılara eşlik eden anaların, kızların, kızanların, yaşlıların fotoğraflarını ve heykellerini bugün ibretle ve minnetle, buralarda, Kastamonu’da seyrediyoruz. Kurtuluş savaşında, Başkomutan Mustafa Kemal, boşuna mı, “Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da, kulağım İnobolu’da.” demiş. Bu kahraman ilçeye, TBMM tarafından 11 Şubat 1924’te kanunla İstiklal Madalyası verilmiştir. Bu ilçeyi hiç unutmayan Atatürk, 25 Ağustos 1925’te, burayı ziyarete gelmiş, 1 gün kalmak isterken 3 gün kalmış ve ilk şapka konuşmasını İnebolu’da yapmıştır.
İnebolu’nun, çetin dağlar ve ormanlardan oluşan doğası çok güzel. Denizi malum, dalgalı Karadeniz. Bunlar Allah vergisi. Plajı küçük. İnsanoğlu, sahile çok sayıda kafe, çay bahçesi yapmış, bunların tamamına yakınında içki yasak, çekirdek serbest(!), akşamları kalabalık var. Şehir içinde dar sokaklarda çekici dükkanlar ve müzeler var. Otel fiyatları, oda-kahvaltı yaklaşık, 2 kişi 200 TL. İnebolu’ya 2 günde doymak mümkün değil. Böyle diye diye sahilden, olağanüstü dar ve virajlı yoldan en fazla 30-40 km hızla, Cide’ye doğru yola çıktık. Kulaklarımızda, “Cide güzeldir” sözü var. İnternete baktığınızda yolu sahilden vermiyor, aşağıdan dolaştırıyor. Yaklaşık 100 km yerine 140 km gitmeniz gerek. Ne var ki biz sahil yolunun, çetin mi çetin virajlarını tercih ediyoruz. Virajlarda hep korna çalıyorum, bir kovuğa çekilip geçmek isteyen çılgın bölge otolarına yol veriyorum. Dağ, orman, yeşil, dar yol, uçurum, enfes deniz manzarası iç içe. Küçük köy meydanlarında çay molası veriyoruz ve para alınmayan ikramlar yapılıyor. Hey koca Türkiye, temiz yürekli insanlarınla bir başkasın sen.
Bir virajı alınca, açıklığa çıkıyoruz ve bir seyir terası görüyoruz. Buradan Cide’yi adeta helikopterden seyrediyoruz. Çok güzel bir manzara. Oradaki Cideli, “Karadeniz’in en uzun plajı Cide’de, bir ucundan öteki ucunu göremezsiniz.” diyor ama sahilde, Cide mantısı kaşıklarken, heyecanlı Cideli’nin çok abarttığını görüyoruz. Güzel kumlu, uzun bir sahil, bakım zayıf, ama sahil kafesindeki mantı lezzetli. “Seni patronuna methedeceğim” sözüme köylü kadın, “lütfen” diyerek mutlu oluyor. Cide’de kültürel etkinlikler var. Burası Rıfat Ilgaz’ın ilçesi, her yıl festivali yapılıyormuş. Geçenlerde, Hulki Cevizoğlu, bir söyleşi için buradaymış. Cide, 1213’te Selçuklular’ın, 1460’da da Fatih eliyle Osmanlılar’ın eline geçmiş, 1868’de ilçe olmuş. Cide’de kalınacak epey otel, pansiyon var. Otel fiyatları, oda-kahvaltı, 2 kişi, yaklaşık 200-250 TL. Yazık ki burada kalamıyoruz. Güzel sahil yolundan, program gereği, ver elini Amasra. Adını bir Pers (İranlı) Kıraliçesi olan Amastris’ten (M.Ö. 306-284) alan güzel Amasra’ya hareket ediyoruz. Şimdilik hoşçakalın değerli okuyucularım. Saygılarımla.

> Yeni Meram >Yazarlar > BATI KARADENİZ’DE YOLA DEVAM
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.