Torku Jelifest

Başbakan’dan Kılıçdaroğlu’na: Dilimizde tüy bitti

  • Giriş Tarihi: 23.04.2017 16:12
  • Güncelleme Tarihi: 16:18
Başbakan’dan Kılıçdaroğlu’na: Dilimizde tüy bitti

TBMM'nin açılışının 97. yıl dönümünde Başbakan Binali Yıldırım önemli açıklamalarda bulundu.

Mutlu Akü

TBMM’nin açılışının 97. yıl dönümünde Başbakan Binali Yıldırım önemli açıklamalarda bulundu. 

TBMM’nin açılışının 97. yıl dönümünde Başbakan Binali Yıldırım önemli açıklamalarda bulundu.

Yıldırım, “Yüce meclisimiz 15 Temmuz’da milli iradeye karşı kalkışılan FETO darbe girişiminde dimdik durmuştur. Bundan sonra da bu tür girişimlere karşı koymak, milli iradeyi geliştirmek hepimizin ortak görevidir. Bu darbenin önlenmesinde en büyük katkı yüce Türk milletinindir.” ifadelerini kullandı.

Başbakan’ın açıklamalarından satır başları;

Milli egemenlik demokrasiyle anlamlıdır. Milli iradeyi zayıflatmaya yönelik bütün girişimler gayrımeşrudur. Bu girişimler milletimize ağır bedeller ödetmiştir. Milli egemenliği çiğnetmemek, milletin egemenliğini korumak bu meclisin görevidir.

Yüce meclisimiz 15 Temmuz’da milli iradeye karşı kalkışılan FETO darbe girişiminde dimdik durmuştur. Bundan sonra da bu tür girişimlere karşı koymak, milli iradeyi geliştirmek hepimizin ortak görevidir. Bu darbenin önlenmesinde en büyük katkı yüce Türk milletinindir.

Sorunların çözüm yeri milletin evi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Bu meclis “Gazi Meclis”tir, bu meclis kahraman meclistir. Meclis’in hangi badirelerden geçtiğini unutmamalıyız. Her 10 yılda bir demokrasimizle birlikte yüce Meclis de saldırıya uğramıştır.

Bunun temel nedeni Anayasa’nın vesayetçi bir anlayışla hazırlanmış olmasıdır. Maalesef 2007’de Cumhurbaşkanı’nın seçilememesiyle bu Meclis bu sürece şahit olmuştur. En son gerçekleştirilen Anayasa değişikliği yüce Meclis’imizde görev alan bu milletin vekilleri tarafından hazırlanmış ve millete götürülmüştür. Bu sistemle beraber artık sürekli istikrar ve güçlü iktidar dönemi başlamıştır. Meclis daha da güçlenmiştir.

MECLİS’TE TANSİYON YÜKSELDİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım’ın ardından söz aldı. Kürsüye gelen Kılıçdaroğlu “YSK tarafından meşruiyeti tartışmalı hale getirilen mühürsüz seçim nedeniyle bu kürsüden bir bakana soru soramayacağız” sözleri Meclis’te tansiyonu yükseltti.

Kılıçdaroğlu kendisine tepki gösteren AK Partili vekillere “Beni dinlemek zorundasınız. Milli iradeyi satıyorsunuz. Milletin iradesi kimseye teslim edilemez. Nokta” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun ardından kürsüye yeniden Başbakan Binali Yıldırım geldi.

Başbakan Yıldırım şöyle konuştu;

Sayın Numan Kurtulmuş, Başbakan Yardımcısı olarak atandığında milletvekili değildi. Seçilmemişti ve Başbakana vekalet etti. Yürütme görevini yapan Cumhurbaşkanı, vekaletini istediği çalışma arkadaşlarından birine verebilir. Yeni değişiklikte bu da Cumhurbaşkanı’nın yardımcısıdır. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, Cumhurbaşkanı’nı seçen de millettir.

İkinci husus Cumhurbaşkanı’nın Meclis’i feshetmesi. Kampanya sürecinde dilimizde tüy bitti, karşılıklı olarak yeni bir seçime gidilir. Bu Meclis iki kere feshedilmiştir biri 1960’da biri 1980’de.

Halk oylaması oldu ve millet yeni sistemi kabul etti. Bundan sonra önümüze bakmak lazım. Milletimizi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak çalışmalar bu yüce Meclis çatısı altında hep birlikte yapalım.”

Bir kez daha kürsüye gelen Kılıçdaroğlu, Başbakan’ın Numan Kurtulmuş örneğine şu şekilde yanıt verdi: 

“Hükümet parlamentoya geldi, güvenoyu aldı. Kim gücünü milli iradeden almıyorsa reddediyoruz. Bal gibi fesih yetkisi var, biz buna karşıyız”> Yeni Meram >Güncel > Başbakan’dan Kılıçdaroğlu’na: Dilimizde tüy bitti
HABER YORUMLARI