YAZARLAR

Geçtiğimiz hafta şehrimizin haber ajanslarından birinde yer alan “Başbakan Erdoğan Görmesin!” başlıklı haber bir hayli ilgi çekiciydi.

“Faiz Lobisi ile yabancı tabela iç içe…” diye bir manşet atılmış altına da ikinci bir başlıkla

“Başbakana Meydan okuma mı ?” diye bir alt başlık daha atılmış ve eleştiri okları Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycıya fırlatılmıştı. Bunun adına haber okutma cingözlüğü deniyor!..Konunun daha iyi anlaşılması için, haber metnini aynen veriyorum;

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, faiz lobisi olarak adlandırdığı bir bankaya ve yabancı tabelaya olan savaşına karşılık, Meram Belediyesi’nin verdiği prim AKP camiasında tartışma konusu oldu. Meram Belediyesi tarafından Meram Yaka’ya yaptırılan ve çeşitli kuruluşlara kiraya verilen iş merkezinin, bazı kiracıları tartışma konusu oldu.. İstanbul Taksim Gezi olaylarında, eylemcilere verdiği destekten dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından eleştiri oklarına hedef olan ve “faiz lobisi” olarak adlandırılan bir grubun bankasını, kiracı olarak tercih eden Meram Belediyesi’ne AKP Konya il teşkilatı başta olmak üzere çeşitli çevrelerce tepkiler yağıyor. Ayrıca Türkçenin korunması için, iş yeri isimlerine yabancı isim verilmesine karşı gelen Başbakan Erdoğan’ın bu hassasiyetine de vurgu yapılırken, yine Meram Belediyesi’nin, yabancı isimli bir cafeye de aynı şekilde iş merkezinin en güzel yerinin tahsis edilmesi de eleştiriliyor. Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hassasiyetini bildiği halde , bu şekilde hareket ederek, bunun “bir meydan okuma mı?” olduğu şeklinde yorumlara neden oluyor.”

Haberde yayınlanan fotoğrafta; ilgili banka, bankanın üst katında yer alan yabancı tabelalı bir cafe resmi ile resmin köşesine de Başkan Serdar Kalaycının bir fotoğrafı konulmuş.

Bankanın adını vermiyorum. Yer Meram Yaka’da, yabancı tabela da ise Charlie Chaplin yazıyor. Türkçenin korunması için iş yeri isimlerine yabancı isim verilmemesine vurgu yapılan haber ” Başbakan Erdoğan Görmesin!” başlıklı.

Bu başlık üzerinden “Başbakana meydan okuma mı?” diye de soruluyor.

Banka ve Türkçe isimli olmayan cafeye kiraya verilen yerler yüzünden Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycıya da çeşitli çevrelerden tepki yağdırıldığı iddiası var?

Ayrıca yine aynı haberde, adı geçen tabelanın ait olduğu cafenin alt katında yer alan bankayı Başbakan’ın faiz lobisi olarak, nitelendirdiğine yer veriliyor ve deniliyor ki, iş merkezinin en güzel yerinin, adı geçen bankanın üzerinde yer alan cafeye tahsis edildiğini ve o tahsis edilen yere de yabancı bir isim verildiğine dikkat çekiliyor!…

Bu arada, bu en güzel yeri başka kimler istiyordu, sorusunu da haberin kendisi düşündürmeden edemiyor!…

Öküz altında buzağı aranması belli ki, bu yüzden!…

Bu şehirde yabancı isim olarak, mesela “Davud’un İnsanları” anlamına gelen ve diğer merkez İlçelerde de yer alan cafeler arda arda açılırken, bulundukları mevkilerin en güzel ve en işlek yerlerinde insanlara hizmet verirken, nerelerdeydi o güzel Türkçe hassasiyetiniz?

Şimdi soralım, Selçuklu da ve Karatay’da yabancı isimlerle açılmış ve hizmet veren onlarca yer var. Bu haberin mantığından gittiğimizde Türkçenin korunması noktasında Uğur İbrahim Altay’da, Mehmet Hançerlide kusurlu sayılmazlar mı?

Bendeniz dünyanın gelmiş geçmiş en büyük komiklerinden biri olan ve bütün dünyada ” Şarlo” olarak bilinen Charlie Chaplin’in adını taşıyan cafe’nin kapısının nereden açıldığını bilmem. Ancak vur abalıya misali yapılan bu hücumun kimin ya da kimlerin ekmeğine yağ sürülmek için yapıldığının da sorgulanması gerektiğine inanıyorum.

Serdar Kalaycı’yı seversiniz ya da sevmezsiniz, ancak yabancı isimli tabelalarla her geçen gün daha da fazla donatılan ve açılma ruhsatlarının bütün merkez ilçe belediyelerince, Türkçe olup olmadığına bakılmaksızın verildiği şehrimizde, diğer merkez ilçeleri görmezden gelip, Meram’ı günah keçisi olarak ilan etmeye kalkarsanız, inandırıcılığınız kalmaz.

Ne derler bilir misiniz?

Verilen haberin maksatlı olduğu, ikinci bir dönem için adaylığını koyan bir insanı yıpratmak, küçük düşürmek ve bel altı vurarak onu saf dışı bırakmak için haber yapıldığı, yaptırıldığı gibi bir iddianın da muhatapları olursunuz!…

Adama diğer yabancı isimli tabelaları görmediniz mi, kör müsünüz diye sorarlar?

Konya’ya dün mü geldiniz derler!…

Niyetiniz üzüm yemek mi, bağcıyı dövmek mi, bir anlasaydık diye takılırlar!

Haberde resmine yer verilen bankanın şubeleri Selçukluda ve Karatay’da yok mu? Demek ki Meram’da olması ve bir yer kiralaması sizce sakıncalı!

Üstüne üstlük, birde üst katında Charlie Chaplin isimli bir cafe var. Meram Belediyesi bu habere göre yandı-bitti kül oldu!…

Şarlo insanları güldürme ustasıydı. Bu habere de kargalar dahil gülmeyen kalmadı!

Şimdi soralım; Serdar Kalaycı CHP’den mi, yoksa MHP’den mi Belediye Başkanı seçildi? Sayın Başbakan’a olan sevgisini ve saygısını bilmeyen yok. Böyle bir kişiliğe sahip olan Başkan, Sayın Başbakan’a niçin meydan okusun? Sonra bu yorumlar neden yapılsın ve taraftar toplasın? Sizler böyle istiyorsunuz diye mi?

Şehirde nereye başınızı çevirseniz yabancı bir tabela var. Demek ki, Meram Yaka’daki iş merkezinde yer kiralayan banka ve onun üst katında yer kiralayan yabancı isme sahip cafe, iş merkezinin en güzel yerlerini kiraladıkları için suçlular!..

Burayı kiralayan Meram Belediyesi ve dolayısıyla Başkan Serdar Kalaycı bu mantığa göre bir değil iki kere suçlu!

Türkçe isim konusunda yapılanları gördükleri halde şimdiye kadar kılını bile kıpırdatmayanların bir anda Türkçe tabela hayranı kesilmeleri sizce de tuhaf değil mi?

Olayları Gezi olaylarına bağlamaları, Türkçe isimlere olan hassasiyetleri ileri sürerek işi Sayın Başbakana bir meydan okuma şekline dönüştürmeleri nasıl bir mantıktır? Nasıl bir zekanın ürünüdür? Nasıl bir habercilik ve kişi haklarını ihlaldir? Anlamak mümkün değil!..

Resmen elmalarla armutlar toplanmış yetmemiş yanına ayvada ilave edilmiş üstüne de yorum şerbetleri eklenerek mayhoş mu mayhoş bir karışım elde edilerek, felek sırtından kurban kesilmeye çalışılmış.

Sayın Başbakan görmesin değil, bilakis görsün!.. Anadolu’da bel altından vurularak yıkılmaya çalışılan insanların halini görsün ki, bel altından vuranların, vurduranların yaptıkları yanlarına kâr kalmasın!..

> Yeni Meram >Yazarlar > Başbakan Erdoğan, görmesin değil, bilakis görsün!…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.