Torku Jelifest

Başbakan Davutoğlu’ndan yeni anayasa açıklaması

  • Giriş Tarihi: 6.01.2016 18:45
  • Güncelleme Tarihi: 18:49
Başbakan Davutoğlu’ndan yeni anayasa açıklaması

Meclis Başkanı ile görüşen Başbakan Davutoğlu yeni anayasa ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Mutlu Akü

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni anayasa görüşmeleri çerçevesinde TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Davutoğlu’nun açıklamaları şöyle: 

Anayasa konusunda önemli girişimlerde bulunduk. 33 yıldır kimsenin memnun olmadığı anayasa halen gündemde. Bu nedenle katılımcı ve güçler ayrılığı prensibine dayanan insan onurunu öne çıkaran yeni bir anayasa fikriyle halkın önüne çıktık. Bütün partiler sivil anayasa vaadinde bulundu.

’12 Eylül Anayasasından memnunum’ diyene kimse rastlamadı. Sivil anayasa vaadinde bulunmayan bir parti ve hükümet yok. Anayasa mutabakatla çıkarılması gereken bir metindir. Yeterli sayımız olmuş olsa dahi mutabakat gayreti içinde olurduk. Sayın Genel Başkanlara söylediğim gibi bu metin herkesin içine sinmesi gereken bir metin. Geçmişte böyle düşünülmüş olsaydı bu duruma gelinmezdi.

HDP RANDEVUSUNUN İPTAL EDİLMESİ

HDP’nin eş başkanları bu randevuların talebine yakışmayan açıklamalar yaptılar. Ben muhatabımda ciddiyet ve samimiyet ararım. Bu ciddiyeti gösteren Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüşmeler gerçekleştirdik.

BAHÇELİ VE KILIÇDAROĞLU’NA TEŞEKKÜR

Sayın Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüştük. Kendilerine teşekkür ediyorum. Konuları açık yüreklilikle ele aldık.

3 SİYASİ PARTİ 3 KONUDA ANLAŞTI

Bu görüşmede Kılıçdaroğlu ile 3 konuda mutabakata vardık; 12 Eylül anayasasını kaldırmak için birlikte çalışma. Meclis’in daha etkin ve süratli aynı zamanda denetime açık şekilde iç tüzük reformların yapılması. Vize muafiyeti başta olmak üzere AB reformlarında işbirliği yapma konusunda anlaştık. Ardından Sayın Bahçeli ile görüştüm. Aynı konularda kendisiyle de mutabık kaldık. Şuanda 3 siyasi parti bu 3 konuda anlaşmış durumdadır. Anayasa ve İçtüzük bundan sonra Meclis içinde yürütülmesi gereken süreçlerdir. Yani yürütme olarak biz görevimizi yapıp muhalefetle ortak bir zemin oluşturduk, şimdi artık görev Meclis’in görevidir.

“HDP HATASINDAN DÖNEBİLİR”

HDP bir hata yaptı, ama şimdi Meclis Başkanımızın yapacağı çağrıyla hatadan dönebilir. HDP, Meclis Başkanımızın yapacağı çağrıya da ‘hayır’ derse yine samimiyetsiz olur. HDP de yaptıkları sorumsuz açıklamalardan da memnun değildir. Biz HDP’yi zorla anayasa komisyonuna sokacak değiliz. Anayasa Komisyonu’nda ne kadar esnek, özgürlükçülüğe açıksak, kamu düzeninin korunmasında da o kadar tavizsiziz. Bu Meclis Türkiye’yi kuran, düşman işgalini söküp atan Meclis’tir, onların terörüne, şiddetine bu Meclis yol vermez.

HDP’LİLERİN DOKUNULMAZLIĞI

Kimsenin milletvekili zırhına sığınarak toplumun kaderini yok sayacak uygulamalar içine girmesine müsamaha göstermeyiz. Eğer açık bir suç işleniyorsa,isyan çağrıları yapılıyorsa,terör teşvik ediliyorsa bu dokunulmazlık zırhı içinde yapılamaz. Milletvekili sıfatıyla teröristlere silah taşıyan varsa gereği yapılır.”> Yeni Meram >Politika > Başbakan Davutoğlu’ndan yeni anayasa açıklaması
HABER YORUMLARI