Ruşeym Torku

Başarılı Öğrencilere Amerika’da Eğitim

  • Giriş Tarihi: 22.04.2014 17:01
  • Güncelleme Tarihi: 23:24
Başarılı Öğrencilere Amerika’da Eğitim

ABD Türkiye Büyükelçiliği Ankara Kültür Ataşesi Yardımcısı Phaedra Gwyn, “ABD Büyükelçiliği olarak başarılı Türk öğrencileri, Amerika’da eğitim sağlayan Fulbright Programı ile Amerika’da eğitim fırsatı yakalayabilirler” dedi.

Why Note!?

ABD Büyükelçiliği tarafından desteklenen, Selçuk Üniversitesi, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de katkı verdiği ‘Okul Öncesi Dönemi Çocuklara Doğa ve Sürdürülebilir Çevre Bilinci ile Duyarlılığı Kazandırma Projesi’nin etkinlik toplantısı gerçekleştirildi.

Japon Kyoto Parkı’nda gerçekleştirilen proje toplantısına Amerika Birleşik Devletleri Türkiye Büyükelçiliği Ankara Kültür Ataşesi Yardımcısı Phaedra Gwyn, ABD Büyükelçiliği Mezun Programları Koordinatörü Ersin Dur, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca, Proje Yürütücüsü ve Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Banu Öztürk Kurtaslan, Vesile Sağ Ergun Anaokulu ve Selçuk Üniversitesi İhsan Doğramacı Uygulama Anaokulu öğretmenleri, öğrencileri ve aileleri katıldı.

BAŞARILI ÖĞRENCİLERE

AMERİKA’DA EĞİTİM

Proje toplantısının açılış konuşmasını yapan Projenin Yürütücüsü Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Banu Öztürk Kurtaslan, “Öncelikle bir çevresel eğitim projesi olan etkinliklerimizde Vesile Sağ Ergun Anaokulu ve misafir anaokulumuz Selçuk Üniversitesi İhsan Doğramacı Uygulama Anaokulu ile çeşitli etkinlikler gerçekleştirdik. 3 ay sürecek projede amacımız doğal çevre üzerindeki insan etkilerini ve ekosistemi çocuklarımızın yakından tanımasına ve anlamasına yardımcı olmaktır. Doğal çevrenin değeri hakkında çocuklarımızda pozitif algılar ve tutumlar oluşturmak, ekoloji dostu alışkanlıklar geliştirmek istiyoruz” dedi.

Projenin çocukların doğaya duyarlılığı açısından çok önemli olduğunu söyleyen ABD Türkiye Büyükelçiliği Ankara Kültür Ataşesi Yardımcısı Phaedra Gwyn, “Öncelikle bu projenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum ve şükranlarımı sunuyorum. ABD Büyükelçiliği olarak başarılı Türk öğrencilerini Amerika’da eğitimini sağlayan Fulbright Programı ile Amerika’da eğitim fırsatı yakalayabilirler. 2013 yılında da büyükelçiliğimizin düzenlediği okul öncesi çocuklara doğa ve çevre bilinci kazandırmaya yönelik uygulanan projeyle erken yaşlarda doğaya sahip çıkma konusunda önemli projeler yapmaya başladık. Bu farkındalığın kazanılmasıyla doğaya sahip çıkan bireyler olacaklar. Çünkü daha sonra bu bilinç gelişerek kalıcı kişilik özelliklerine dönüşmektedir” diye konuştu.

BÖCEK SERGİSİ İLGİ GÖRDÜ

Açılış konuşmalarının ardından Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü Arş. Gör. Özden Kuşçu, anaokulu öğrencileriyle birlikte müzikli dans gösterisi sundu. İzleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinliğin sonunda enstrümanlarıyla da ritim tutan minik öğrenciler, ebeveynlerinden tam not aldı. Ayrıca etkinliklerde Hacivat ve Karagöz’ün sahne aldığı ortaoyunu da öğrencileri doyasıya eğlendirdi. Etkinliklerin bahçede yapılan bölümünde ise öğrenciler böcek sergisini ilgiyle inceledi. Ayrıca öğrencilerin derslerde yaptıkları resimler de sergilendi. Etkinlik sonunda ise projeye katılan anaokulu öğretmenlerine ve öğrencilerine katılım belgesi verildi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Başarılı Öğrencilere Amerika’da Eğitim
HABER YORUMLARI