Torku Jelifest

Başarı ve aşk romanlarını seviyoruz!

  • Giriş Tarihi: 18.03.2016 23:50
  • Güncelleme Tarihi: 23:50
Başarı ve aşk romanlarını seviyoruz!

Kitabın raf ömrü (kitapçıda durduğu süre) önceden, yıllarla veya aylarla anılırken artık bu süre bir iki haftaya kadar düştü. Yani ilk hafta içinde, kayda değer bir satış göstermezse hemen iade ediliyor.

2.3 Milyarlık kitap piyasasında yapılan kısa bir araştırma, acı gerçekleri de ortaya çıkardı. Okuyucu, Dostoyevski, Shakespeare, Necip Fazıl, Oğuz Atay’ın gözünün yaşına bakmazken; raflardaki reklam sistemi de yayınevlerini çileden çıkardı. Ortaya çıkan sonucu Özkan Özdem değerlendirdi.

Son dönemde küçüklü büyüklü tüm yayınevlerinin ilgi odağında ‘kişisel gelişim ve aşk’ var.Pena Yayınları Yayın Yönetmeni Özkan Özdem, okur sayısının her yıl arttığı, kitap kültürünün oturmaya başladığı pazarı, gelişmeye açık bir alan olarak görüyor. Özdem,çoksatan kitapların hızla büyüyen yayıncılık piyasasının önemli bir belirleyeni olduğunu söylüyor. En çok satanlar piyasasının biraz fenomen biraz da belli bir ihtiyaca cevap verdiğin paylaşıyor.

Özkan Özdem bu şekilde anlattı!

Özkan Özdem ”Aslında kültürel olarak kalıcı olan kitap, bir ürün halinde üretilip aynı hızda tüketime sunuluyor” çoksatan piyasasındaki bu telaşın nedenini açıklıyor: ”Kitabın raf ömrü (kitapçıda durduğu süre) önceden, yıllarla veya aylarla anılırken artık bu süre bir iki haftaya kadar düştü. Yani ilk hafta içinde, kayda değer bir satış göstermezse hemen iade ediliyor. Gelecekteki satış potansiyelini kaybediyor. Bu yüzden yayıncılar, kısa zamandaki satışını desteklemek, bilinirliği artırmak için reklam ve pazarlamaya ciddi yatırım yapıyor.”> Yeni Meram >Güncel > Başarı ve aşk romanlarını seviyoruz!
HABER YORUMLARI