kapat
Ruşeym Torku

Barış masaya yatırılacak

  • Giriş Tarihi: 18.11.2014 17:38
  • Güncelleme Tarihi: 17:38
Barış masaya yatırılacak

Konya’da bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilen çalıştayda “2. Uluslararası Din ve İnsan Hakları” çalıştayında “barış, barış süreçleri, küresel barışın tesis edilmesi ve Ortadoğu’da barış” konuları ele alınacak.

SELÇUK Üniversitesi (SÜ) İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile İsveç merkezli Raoul Wallenberg Enstitüsü tarafından ortaklaşa düzenlenen 2. Uluslararası Din ve İnsan Hakları Çalıştayı başladı. Üç gün boyunca “Din Perspektifiyle Uluslararası İnsan Hakları Hukukunda Barış Hakkı” temasıyla gerçekleştirilecek çalıştayda, “Barış Eğitimi, Barış Süreçleri ve Din”, “Küresel Barışın Tesis Edilmesi”, “Ortadoğu’da Barış”, “Türkiye Barışını Arıyor” ve “Küresel Barışa Doğru” gibi birçok konu ele alınacak. SÜ İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı ve çalıştay koordinatörü Nezir Akyeşilmen, Dedeman Otel’de gerçekleştirilen programda, bu yıl çalıştayın “Barış Hakkı” ana temasıyla düzenlendiğini söyledi. arış hakkının, insan haklarının da içinde olduğu bir hak olduğunu belirten Akyeşilmen, “İnsan hakları ile ilgili tüm problemlerin çözümü barışa bağlıdır. Dünya çapında 2013 yılında 412 çatışma meydana gelmiştir. Bu çatışmaların yarısından fazlasında şiddet uygulanmıştır. Tüm bunları göz önüne alarak bu çalıştayı yapma kararı aldık. Çünkü savaşları bitirmenin temelinde barış kültürünün oluşması yatıyor” diye konuştu.

MEVLANA HEP BARIŞA DAVET ETTİ

SÜ Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ise Hz. Mevlana’nın insanlığı her zaman barışa ve esenliğe çağırdığını ifade etti. Semavi dinlerin, insan haklarının en büyük garantörü olduğuna işaret eden Gökbel, “Bu tür toplantılar umarım Hz. Mevlana’ya ve semavi dinlere kulak verilmesini sağlar. Böylelikle insanlığın uzlaşarak barış ve esenlik ortamında yaşaması sağlanmış olur” dedi. Konuşmaların ardından oturumlara geçildi. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı’nın oturum başkanlığını yaptığı ilk panelde, “Dünya Barışı ve Ona Yönelik Tehditler” konusu ele alındı. Panelde, BM Irk Ayrımcılığı ile Mücadele Özel Raportörü Mutuma Ruteere, “Irkçılık ve Ayrımcılık: Dünya Barışı Önünde Bir Engel”, BM Barış Hakkı Deklarasyonu Taslağı Hükümetlerarası Çalışma Grubu Raportörü Christian Guillermet Fernandez, “Dünya Barışı: Mevcut Durum Analizi” konulu sunumlarını gerçekleştirdi. Açılışa, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Raoul Wallanberg Enstitüsü Türkiye Koordinatörü Ville Forsman, SÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Ulukapı, Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fehmi Karasioğlu, öğretim üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Konya > Barış masaya yatırılacak
HABER YORUMLARI