YAZARLAR

Kişiler, toplumlar ve uluslar tarihleriyle yüzleşmelidirler. Bu davranış eleştiriden öte, özeleştiridir. Doğrulara giden yolda köprü işlevi görmektedir.

Bir hastalığımız var; bardağın dolu değil, hep boş tarafına bakar ona göre ahkâm keseriz.

Son günlerde gündemin ısınmasına neden oluşturan “Muhteşem Yüzyıl” dizisi bunun somut örneğidir. Dizinin ilk bölümü, bardağın boş tarafıdır. Diziye, Kanuni’nin muhteşem fetih ve zaferleriyle başlansaydı ve öyle devam etseydi tepkilere yol açmayacak genç kuşaklar için de doping etkisi oluşturacaktı.

“Muhteşem Yüzyıl” ve bununla bağlantılı Kanuni algısı bende “bardağın dolu tarafı” ile başlar ve giderek de güçlenir. Doğrusu budur.

Kanuni’nin zafer ve fetihlerine hiçbir kimse ve güç toz konduramaz.

“Muhibbi” mahlasıyla yazdığı muhteşem şiirleri ise Kanuni Sultan Süleyman algısının aydınlık fotoğraflarıdır;

“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.”

Sadece Kanuni değil şiir yazan başka padişahlar da vardı. Örneğin, Fatih Sultan Mehmet , II. Murad ,

II. Bayezit , Şehzade Korkut , Cem Sultan, II. Selim, Yavuz Sultan Selim, Sultan Mehmet, Şehzade Mustafa, Şehzade Cihangir, Şehzade Bayezit, Sultan III. Murat Sultan III. Mehmet , Ahmed Bahti , II. Osman , IV. Murat , IV. Mehmet, II. Ahmet,
II. Mustafa , III. Ahmet ,

III. Mustafa , III. Selim ve II. Mahmut

***

Kanuni döneminde, şiirde Fuzuli ve Baki, bilimde Zembilli Ali Efendi, İbni Kemal ve Ebusuuf Efendi, mimarlıkta Koca Sinan, tarih dalında Selanikli Mustafa Celalzade Mustafa, Nişancı Mehmet Efendi, coğrafyada Piri Reis , denizcilikte Barbaros ve Turgut Reis, devlet yönetiminde Piri Mehmet ve Sokullu Mehmet. Kanuni, şairleri, sanatçıları, bilim adamları desteklemiş ve korumuştur.

Sanatçıları koruyanlara terminolojide “mesen” denilmektedir. Sponsorluğun da ana temeli mesenciliğe dayanmaktadır. Zenginler ve asiller çeşitli dönemlerde sanatçıları özellikle de müzisyenleri himaye etmişlerdir. Örneğin, Mozart ve Beethoven de soylu kesimin desteklerinden yararlanmışlardır

Atatürk, sanat ve sanatçıya değer vermiş, onları her fırsatta korumuş“Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş” yaklaşımıyla hareket etmiştir;

“Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz. Hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatkâr olamazsınız.”

Zafer ve fetihleriyle tarihimizi taçlandıran Kanuni Sultan Süleyman, şair olarak sanatçı ve bilim adamlarına gösterdiği yakınlık ve soylu nitelikleriyle geçmişin gülen yüzü, kahramanlıkların muzaffer komutanıdır.

BİR DAMLA:

KANUNİ’DEN OĞULA GAZEL

Kanuni’nin isyan eden ve İran’da öldürülen oğlu Bayezit’a yazdığı ünlü gazeldir;

“Ey her an başkaldıran ve isyanla meşgul oğul
Boynuna fermanımı takmayan oğul,
Ben kıyar mıydım sana ey Bayezıt Hanım oğul,
Bi günahım deme, bari tevbe kıl canım oğul.

Tutalım ki iki elin baştanbaşa kanda ola,
Madem pişman oldun, biz de affetsek ne ola
Bayezidim, suçunu bağışlarım gelsen yola
Bi günahım deme, bari tevbe kıl canım oğul”

> Yeni Meram >Yazarlar > BARDAĞIN DOLU TARAFI VE MUHTEŞEM YÜZYIL
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.